Poznejte základní principy dělené stravy

V podstatě se ani tak nejedná o dietu, ale spíš dodržování určitých pravidel při stravování. Není tu požadavkem, abyste rapidně snížili svůj energetický příjem, ale rozvrhli si jídla tak, aby vaše tělo bylo v harmonii. A nemusí se nutně jednat o snížení váhy, klidně může být požadovaným výsledkem její zvýšení.

U dělené stravy se můžete doslechnout o celé plejádě možných klíčů, dle kterých se strava dělí, a o další škále principů, jak je vhodné mezi sebou potraviny ne/střídat. Existuje mnoho variant, podle kterých se lidé řídí. Tady nastíníme aspoň základní principy, od kterých se můžete odrazit dál.

Rozdělení potravin

Veškeré potraviny lze rozdělit do tří skupin – sacharidy, bílkoviny a neutrální potraviny. Skupinu neutrálních potravin můžete konzumovat kdykoliv, ale každý den by mělo být oddělené, jestli k ní jíte bílkoviny nebo sacharidy.

Sacharidy a bílkoviny

Mezi bílkoviny se řadí maso s výjimkou vepřového. Nemělo by být konzumované v trojobalu, který spadá mezi sacharidy. Dále sem patří vejce, mléčné výrobky a některé ovoce (citrusy, jablka, hrušky, meruňky).Jako zástupce druhé skupiny lze uvést výrobky z celozrnné mouky, rýži, brambory, kapustu, med a sladké ovoce (fíky, banány, hroznové víno).

Neutrální potraviny

Jako neutrální potraviny se označuje zejména zelenina (mrkev, paprika, okurky, zelí), luštěniny, ořechy a houby. Právě díky této skupině dochází při dlouhodobém dodržování principů dělené stravy k hubnutí. Do jídelníčku totiž určitě zařadíte víc zeleniny, která vám zajistí pocit sytosti a zároveň dodá dostatek vlákniny. Trávení je harmoničtější a organismus celkově lépe pracuje.

Dlouhodobá změna jídelníčku

Efekt dělené stravy na naše tělo je pozvolný, ale dlouhodobý. Rozhodně nečekejte, že toto je směr, díky kterému zhubnete desítky kilogramů za měsíc. Přínosem ale může být, že do jídelníčku postupně zařadíte více ovoce a zeleniny, budete jíst pravidelně a vhodné množství potravin. Dělená strava se hodí pro ty, kteří mají jako prvotní zájem přejít na zdravý životní styl nebo jen podpořit funkčnost svého trávení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Z čeho připravit zdravou a chutnou večeři? Právě poslední jídlo dne může být z hlediska hubnutí tím rizikovým. Pokud se nám nepodaří stravovat se zdravě přes den, snadno pak večer podlehneme různým chutím a svému tělu dopřejeme i to, co si jinak zakazujeme. Zkuste si ale i večer připravit jídlo, na kterém si pochutnáte, neohrozí vaši linii a...
Připravte si doma sushi, je to jednoduché a zdravé Sushi je tradičním japonským pokrmem, ale stále víc si nachází cestu i na náš jídelní stůl. Někdy je zcela zbytečně vnímáno jako jídlo, které nutně obsahuje syrové ryby a mnoho lidí se právě nad tím ušklíbne. Základem je však dobře připravená rýže doplněná třeba zeleninou a velmi chutně okořeněná. ...
Jaký je skutečný vliv fytoestrogenů na naše zdraví? Pojmem fytoestrogeny se označují rostlinné estrogeny. Trochu problematické se může zdát, že někdy bývají vychvalované, a jindy zase zdraví škodlivé a nebezpečné. Pojďme v tom tedy udělat trochu jasno, abychom věděli, co s naším tělem dělají a kde je vůbec můžeme najít. Podobnost s estrogeny Tyto l...