Tipy, jak nachystat dětem svačinu do školy

Rodiče školáků o tom jistě ví své. Připravit dítěti svačinu, na kterou si ve svém vytíženém harmonogramu najde čas, a zároveň se nejedná o ryze nezdravou pochoutku, může být opravdu nelehký úkol. Pro děti je však svačina důležitou součástí každodenního jídelníčku a je dobré nabídnout jim jídlo zdravé, ale zároveň lákavé.

Proč je dobré svačit?

Školou povinné žáky může složení nebo třeba úplná absence svačiny v mnohém ovlivnit. Při nepravidelném stravování mohou být unavení, obtížně se soustředí a může se to odrazit na školních výkonech. Není nutné dopřát jim výraznou kalorickou bombu během dopoledne, po které přijde jen únava a otupělost, ale nabídnout jim jídlo, které je zasytí a dodá jim vše potřebné.

Svačina by ale neměla nahrazovat snídani. I ta má totiž v denním režimu své pevné místo. Pokud váš potomek po ránu nic nesní, jen stěží mu to budete do pusy cpát násilím – i když věřím, že i k tomu by byla občas chuť. Dejte mu alespoň ke svačině trochu větší porci, aby se mohl najíst – jen co se probere po cestě do školy. Místo snídaně mu připravte teplý čaj, kakao nebo ovocný džus.

Jaké potraviny jsou vhodné?

K dopolední svačině je ideální, pokud zvolíte celozrnné pečivo se sýrem, šunkou nebo třeba tvarohovou pomazánkou. Nezapomeňte k tomu přidat zeleninu. Sami budete jistě vědět, zda dá vaše dítě přednost tomu, když bude mít v mističce pokrájená rajčata, okurku a papriku, nebo mu tohle vše zamaskujete do tmavého chleba. Zpestřením mohou být třeba toasty. Někdo možná dá ze zeleniny přednost mrkvi nebo řapíkatému celeru.

Na odpolední svačinu se hodí jogurt, zakysané mléčné výrobky a ovoce. Dítěti můžete ovoce nakrájet a vytvořit jakýsi ovocný salát nebo mu je dát vcelku, pokud je to pro něj přijatelnější. Lze k němu dodat i něco, co bude vnímat jako vyložený pamlsek – třeba oříšky, některé děti milují semínka nebo je nalákáte na bobulky hroznového vína.

Čím zajistit rozmanitost svačin?

Samozřejmě není nutné se vždy držet jen tohoto schématu. K dopolední svačině můžete dětem někdy dopřát kousek doma upečené buchty nebo třeba ovesné sušenky. Mléčné výrobky můžete různě střídat, lze zvolit nápoj, jogurt nebo umíchat tvaroh s lesním ovocem nebo s rybízem. Jogurt můžete dochutit směsí vloček a sušeného ovoce nebo semínky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Vláknina – nestravitelná, ale prospěšná O vláknině můžeme slyšet z mnoha stran, jak je důležitá, jak je třeba přijímat jí dostatek. Jaké potraviny nám ji ale skutečně dodají? Co tak zásadního se s ní v našem těle děje? Nejen výživa pro prospěšné bakterie Přestože vláknina je v našem těle jen minimálně stravitelná, má pro nás velký příno...
Začínající podzim je ideální na regeneraci těla po létě Přestože léto bývá ve znamení rodinných dovolených, odpočinku a relaxace, ve výsledku můžete po jeho skončení mít pocit, že potřebujete nějak probudit své tělo a dodat si pořádnou dávku energie. Můžete si dopřát některý z námi nabízených tipů. Je však na vašem vlastním posouzení, co konkrétně potřeb...
O Vánocích vsaďte na zdravější mlsání a pohyb Blížící se Vánoce většinou vnímáme v kontextu uklizených domovů, stolů plných dobrot, rodinných setkání a večerního mlsání. Pokud se ale snažíte udržet si stávající postavu, shodit nějaké to kilo nebo třeba jen zůstat u zdravého stravování, svátky pro vás mohou být „čárou přes rozpočet“. Můžete však...