Víte, co jsou postbiotika? Jak našemu tělu pomáhají?

Často můžeme slyšet o probiotikách, někdy o prebiotikách. Už jste ale slyšeli, že existují i postbiotika? Našemu tělu samozřejmě také prospívají, i když princip je tu odlišný. Jejich objev může mnoho změnit, třeba i zkvalitnit výživu nejmenších dětí, které nemohou dostávat mateřské mléko.

Jedná se o biologicky aktivní látky, které podporují fungování lidského těla. Postbiotika vznikají fermentací. Nejedná se o jedinou látku, ale o celou řadu. Nutno říci, že výzkum postbiotik je teprve v začátku. Jejich využití (třeba v léčbě nebo prevenci mnoha onemocnění) ještě bude předmětem dalších studií. Je možné, že spolu s proměnou našeho stravování dochází i k rozvoji nemocí, které by při přispění postbiotik propuknout nemusely.

Podpora střevní mikroflóry

Postbiotika se běžně vyskytují ve stravě – konkrétně v potravinách, u nichž došlo ke kvašení. Jedná se např. o kvašené zelí, kysané mléčné výrobky nebo tempeh. V našem organismu plní důležité funkce zejména v trávicím traktu. Zajišťují tu rovnováhu zdraví prospěšných bakterií, které sliznici střeva osidlují. Bakterie jsou důležité pro bezproblémové trávení a vstřebávání podstatných živin ze stravy.

Jelikož se velká část buněk zodpovědných za imunitní reakce organizmu nachází právě ve střevech, jejich zdraví má na posílení imunity značný vliv. Dle některých studií příjem postbiotik v dětství snižuje riziko obezity v dospělosti.

Pokrok ve složení umělé dětské výživy

K adekvátnímu dozrání imunitního systému je důležitá zejména výživa v dětství. Dnes již byla s úspěchem postbiotika zakomponována do umělého mléka pro kojence. Výzkumy dokládají, že na vývoj dětí mají pozitivní účinek a přibližují umělou stravu funkcím mateřského mléka. Snahou je tedy dopřát co nejvíc pozitivního vlivu dětem, které z nějakého důvodu nemohou být kojeny.

Zdroje:

  • Co jsou postbiotika. Těhotenství [online]. 2012 [cit. 23.6.2019]. Dostupné z: https://www.tehotenstvi.cz/vyziva-deti/co-jsou-postbiotika
  • AGUILAR-TOALÁ, J. E., GARCÍA-VARELA, Rebeca, MATA-HARO, Veronica. Postbiotics: An evolving term within the functional foods field. Trends in Food Science & Technology. 2018 (75).

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak ovlivní pálivá jídla naše zdraví? Jeden ostrá jídla zbožňuje, druhý už při prvním soustu nechápe, jak to někdo vůbec může sníst. Jen stěží lze někoho přesvědčovat ke konzumaci pálivých pokrmů - ať by byly sebezdravější, ale když už si je čas od času dopřejete, může vás potěšit, že vaše zdraví to jedině podpoří. Některé národy kon...
Hlavní rozdíly mezi probiotiky a prebiotiky Není divu, že tyhle dva pojmy se často pletou. Úzce spolu souvisí, a pokud do života zařadíme jen jedno z nich, trochu to ztrácí smysl. Pojďte se tedy blíže podívat, o co se konkrétně jedná. Bakterie ve střevech Slovo probiotika pochází z částí pro (příznivý) a bios (život). Jedná se o zdraví pros...
Jakými způsoby se dají připravovat ryby? Že jsou ryby zdravé a dodají nám potřebné omega-3 nenasycené mastné kyseliny a jód, je jistě již všeobecně známý fakt. Při přípravě ryb ale můžeme zaváhat, co si s nimi vlastně počít. Je lepší dát je do trouby? Jaké použít koření? Dají se nějak zdravěji obalit a připravit? Kupujte čerstvé ryby Dej...