Využíváte v kuchyni amarant? Zkuste jej přidat do jídelníčku

Drobná semínka laskavce můžete při vaření využít mnoha způsoby. Ať již si oblíbíte jakýkoliv, při konzumaci amarantu své tělo zásobíte bílkovinami, vlákninou, ale i železem a zinkem. Když se vám nebude líbit užít jej jako přílohu, můžete si z něj vytvořit jakousi obdobu popcornu.

Zrnka nabitá zdravím

Amarant se užívá již po celá tisíciletí, ceněn byl u Aztéků i Mayů. Díky svému složení bývá řazen k superpotravinám, někdy se hovoří též o brainfood (tedy výživě pro náš mozek). Tělu můžeme pomocí amarantu dodat mnoho bílkovin, vitamínů i minerálních látek. Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu.

Díky vysokému obsahu vlákniny se amarant výborně hodí k podpoře trávení. Preventivně působí proti rakovině tlustého střeva, vysoké hladině cholesterolu, různým onemocněním srdce a cév. Je vhodný pro pacienty s diabetem, ale i pro ty, kdo musí držet bezlepkovou dietu. Výborný je v období, kdy potřebujete své tělo zotavit po nemoci nebo podpořit celkovou imunitu.

Součástí příloh i kaší

Lze jej připodobnit k obilovinám – zvláště pokud se jedná o jeho využití. Ze zrn se mele mouka vhodná k přípravě pečiva nebo třeba těstovin pro celiaky. Počítejte s tím, že zrníčka mají poměrně tuhou slupku, a tedy budou i po uvaření trochu křupat. Pokud amarant vaříte jako přílohu, zalijte jej dostatkem vody a po uvaření ji sceďte. Jestliže děláte kaši, vody stačí zhruba trojnásobek, než je amarantu. Má totiž schopnost, že vodu zahustí a vytvoří jakýsi gel, který zrovna při tvorbě kaše nijak nevadí.

Využijete jej jako přílohu – ať již samotný nebo v kombinaci s rýží, jáhly. Můžete si z něj ale také připravit kaši, stačí jej zhruba 20 minut povařit ve vodě. Ochutit lze ořechy, kokosem nebo ovocem. Hodí se k přidání do polévek nebo zeleninových salátů. Když z něj budete chtít vytvořit „popcorn“, stačí dát semínka do vyhřátého hrnce. Začnou pukat podobně jako kukuřice.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Potraviny pomáhající zpomalit stárnutí Strava a rychlost stárnutí našeho těla spolu neodmyslitelně souvisí. Jistě se na stavu vašeho celkového zdraví odrazí skutečnost, že tělo zásobíte dostatečně vitamíny a prospěšnými látkami. Pokud mu naopak nebudete dodávat vše potřebné, bude se zanášet škodlivinami a stárnutí bude postupovat rychlej...
Využijte na podzim jedlé kaštany pro své zdraví Jedlé kaštany můžete ocenit s právě se blížícím podzimem. Mohou se stát milým zpestřením jídelníčku, ale zároveň i velmi zdravou pochoutkou. Znali je již staří Řekové a Římané. Kdysi byly tak ceněné, že byly využívány jako platidlo. Tyto plody musí pocházet z kaštanovníku jedlého. Rozhodně si je ne...
Oříšků existuje mnoho druhů a jsou přínosné pro naše zdraví Pojídání oříšků může být zdravou alternativou různého večerního mlsání. Je pravdou, že jich nemůžete sníst příliš, pokud nechcete rychle nabrat kila navíc, ale menší množství vám jedině prospěje. Uděláte z jejich chroupání také svůj zvyk? Vlašské ořechy Nejrozšířenější jsou u nás vlašské ořechy, i...