Vyzkoušejte fazole mungo, jsou zdravé i chutné

Fazole mungo jsou populární zejména v čínské a indické kuchyni. Tyhle malé zelené fazolky se hodí konzumovat samostatně, ale lze je i přidat do mnoha jídel. Když si je doma necháte naklíčit, svému tělu dopřejete opravdu mnoho blahodárných látek.

Podpora našeho zdraví

Fazolky pochází z Indie a někdy se označují jako zelená sója. Botanicky se jedná o semena vigny zlaté. Mají nejčastěji sytě zelenou barvu. Můžete je zakoupit loupané, půlené, ale i naklíčené. Posilují imunitu, jsou vynikající prevencí aterosklerózy i některých druhů rakoviny. Nezpůsobují nadýmání jako ostatní luštěniny. Nekonzumujte je ale v nadměrném množství, jako doporučená dávka se udává hrst fazolí denně.

Ve všech podobách našemu tělu dodají bílkoviny, vápník, železo, hořčík, vlákninu a vitamíny skupiny B. Obsahují antioxidanty, enzymy a velmi málo kalorií. Jsou tedy nanejvýš vhodné během diet. Hodnota obsažených látek se výrazně zvýší, pokud si je necháte doma naklíčit.

Příprava na vaření

Před vařením je třeba fazolky na několik hodin namočit – optimálně přes noc. Poté je propláchněte a vařte 45 – 60 minut. Hodí se do polévky, pomazánek, salátů a kamkoliv, kde je další zelenina. Chutí mohou připomínat hrášek, po přidání do jídla mu dodají zajímavou chuť a mnohdy i vzhled.

Zázračné klíčení fazolek

Fazolky nejprve propláchněte, pak zalijte vodou a nechte v ní přes noc. Ráno ji slijte a fazolky znovu propláchněte. Misku s nimi pak přikryjte navlhčeným ubrouskem nebo látkou. V průběhu dne jen kontrolujte, aby nebyly fazole oschlé, případně je vždy propláchněte.

Klíčí jeden až tři dny. Když necháte vyrůst klíčky jen malé, budou o něco sladší. Ty delší jsou již trochu nahořklé. Fazolky můžete skladovat v lednici v uzavřené nádobě, ale je ideální sníst je ještě ten samý den. Pochutnáte si na nich bez dalších úprav nebo je můžete opět přimíchat do jiných připravovaných pokrmů.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Druhy rýže – v čem se liší basmati od jasmínové? Možná se vám už stalo, že jste v obchodě stáli před regálem s různými druhy rýže a jen bezmocně tápali, podle jakého klíče si teda ten vhodný balíček máte vybrat. Rýže je velmi oblíbenou přílohou a není tedy na škodu vědět, jaký druh kdy nejlépe použít. Jedná se o třetí nejčastěji pěstovanou suro...
Vlašské ořechy jsou zdrojem vitamínů, minerálů a zdravých tuků Když se řekne vlašské ořechy, možná si stejně jako spousta dalších lidí vybavíte Vánoce, při kterých jsou lidově nazývané vlašáky nedílnou součástí pečení vánočního cukroví. Ačkoli je pravda, že vlašské ořechy představují nepostradatelnou součást zdravého pečení, mohou našemu tělu nabídnout daleko v...
Hlíva pomůže s hubnutím i posílením imunity U hlívy bylo prokázáno mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví. Může se zdát zvláštní, že se v podstatě jedná o parazita dřevin. Vás však může oslovit nejen její chuť,  ale i účinek – podpora imunitního systému, zmírnění alergií nebo třeba pomoc s řešením kožních obtíží. Jedná se o houbu, která ...