Základní návyky pro uchování psychické pohody

Dost často můžeme zabřednout do koloběhu činností, které máme pocit, že zvládat musíme, jinak se zboří svět. Ráno vstaneme a kolotoč už začíná. Práce, péče o děti, vaření, úklid, jít spát a stále dokola. Jen málokdy se zastavíme a vnímáme to, jak se vůbec cítíme, a co bychom mohli udělat pro vlastní pohodu. A přitom to rozhodně není nepodstatné…

Objevte svou vášeň

Výborným doporučením je najít si pravidelně aspoň chvilku na to, co nás baví. Věnujte se sami sobě a vůbec to nemusíte vnímat jako promarněný čas. Naopak. Přece jen jsme lidé a ne stroje, které pouze vykonávají předepsané činnosti. Někdo potřebuje vypadnout ven, projít se, projet na kole nebo si zaběhat. Jiný se lépe zrelaxuje u čtení knížky nebo při malování. Najděte si činnost, při které dokážete uvolnit hlavu a cítíte se po ní odpočatí. Výborné je, když se do ní dokážete zabrat tak, že nevnímáte ubíhající čas.

Obklopte se přáteli

Je jasné, že ne všechny lidi, se kterými trávíte čas, si tak zcela vyberete. Málokdo si asi představoval náladového nadřízeného nebo vlezlou tchýni. Berte ale i setkání s nimi jako lekci, která vás má něco naučit.

Jistě si najdete dobu, kdy je jen na vás, jakými lidmi se obklopíte. Pohybujte se ve společnosti lidí, mezi nimiž se cítíte dobře. Když vás něco trápí, vysypte to ze sebe před lidmi, kterým můžete důvěřovat. Třeba vám v dané situaci neumí poradit, ale i to, že se vypovídáte, vám značně uleví.

Vnímejte sami sebe

U malých dětí je to snadné. Pokud chtějí něco udělat, prostě to udělají. Něco se jim nelíbí, dají to jednoznačně najevo. Nikdo neříká, že byste měli hlasitým řevem žadonit o vše, po čem momentálně toužíte, ale aspoň se naučte vnímat své potřeby a reagovat na ně. Je jen na vás, jakým způsobem si je naplníte, ale už jen to, že si je přiznáte, je krok kupředu.

Bylo by však promarněným časem nevnímat to, co potřebujeme, a místo toho se za každou cenu napasovat do určitých rolí. Pak nemůžete být sami sebou, nejste spokojeni a časem se to nutně někde odrazí. Výborné je, pokud dokážete třeba aspoň na několik hodin opustit svět techniky, nechat doma mobil a vypadnout do lesa nebo kamkoliv mimo město na procházku, kde se ponoříte jen do vlastního světa.

Nenuťte se

Nebuďte na sebe přísní. Oni nás tak často nehoní do věcí nepříjemní nadřízení nebo protivní partneři, ale my sami. Mnohokrát za den se můžete přistihnout, jak si říkáte, že ještě musíte udělat to či ono – dřív nepůjdete spát apod.

Pak ale na sebe jen sami tlačíte a leckdy se může jednat o věci, které vlastně pro vás osobně důležité nejsou. Možná vám jen rodiče vtloukali do hlavy, že takto se to má dělat, tak je to správné a my si to následcích x let neseme v hlavách jako jeden velký silný imperativ, který řídí naše životy. Sami si vyberte cestu a zvolte to, co je pro vás důležité.

Přečtěte si také

Strollering – i s kočárkem si můžete zacvičit Během těhotenství tělo žen prochází výraznými změnami a není divu, že po porodu se mnoho maminek cítí nespokojené s váhou a určitými partiemi. Byla by však škoda vymlouvat se na nedostatek času a omezené možnosti hlídání miminka, které brání pohybu. Naopak - aktivní můžete být i v době, kdy se vysk...
H.E.A.T. – cvičení, u kterého se zapotíte Rozhodli jste se udělat něco pro svou postavu i zdraví? Začal jste zdravě jíst a nyní si lámete hlavu nad vhodnou fyzickou aktivitou? Klasické běhání, plavání nebo permanentní vstup do fitness centra nejsou pro každého - a možná tyhle aktivity nelákají ani vás. Proč tedy nevyzkoušet cvičení, kter...
Balanční cvičení může nadchnout svou hravostí Jestli vás při cvičení odrazuje stereotyp a rádi využíváte různé pomůcky, třeba právě balanční trénink může být vaší novou vášní. Je pestrý, přizpůsobíte si ho své kondici a cviky vás budou bavit. Je to spíš hra s vlastním tělem, kdy se učíte udržet rovnováhu. Po určité době uvidíte zcela zřetelné z...