Základní návyky pro uchování psychické pohody

Dost často můžeme zabřednout do koloběhu činností, které máme pocit, že zvládat musíme, jinak se zboří svět. Ráno vstaneme a kolotoč už začíná. Práce, péče o děti, vaření, úklid, jít spát a stále dokola. Jen málokdy se zastavíme a vnímáme to, jak se vůbec cítíme, a co bychom mohli udělat pro vlastní pohodu. A přitom to rozhodně není nepodstatné…

Objevte svou vášeň

Výborným doporučením je najít si pravidelně aspoň chvilku na to, co nás baví. Věnujte se sami sobě a vůbec to nemusíte vnímat jako promarněný čas. Naopak. Přece jen jsme lidé a ne stroje, které pouze vykonávají předepsané činnosti. Někdo potřebuje vypadnout ven, projít se, projet na kole nebo si zaběhat. Jiný se lépe zrelaxuje u čtení knížky nebo při malování. Najděte si činnost, při které dokážete uvolnit hlavu a cítíte se po ní odpočatí. Výborné je, když se do ní dokážete zabrat tak, že nevnímáte ubíhající čas.

Obklopte se přáteli

Je jasné, že ne všechny lidi, se kterými trávíte čas, si tak zcela vyberete. Málokdo si asi představoval náladového nadřízeného nebo vlezlou tchýni. Berte ale i setkání s nimi jako lekci, která vás má něco naučit.

Jistě si najdete dobu, kdy je jen na vás, jakými lidmi se obklopíte. Pohybujte se ve společnosti lidí, mezi nimiž se cítíte dobře. Když vás něco trápí, vysypte to ze sebe před lidmi, kterým můžete důvěřovat. Třeba vám v dané situaci neumí poradit, ale i to, že se vypovídáte, vám značně uleví.

Vnímejte sami sebe

U malých dětí je to snadné. Pokud chtějí něco udělat, prostě to udělají. Něco se jim nelíbí, dají to jednoznačně najevo. Nikdo neříká, že byste měli hlasitým řevem žadonit o vše, po čem momentálně toužíte, ale aspoň se naučte vnímat své potřeby a reagovat na ně. Je jen na vás, jakým způsobem si je naplníte, ale už jen to, že si je přiznáte, je krok kupředu.

Bylo by však promarněným časem nevnímat to, co potřebujeme, a místo toho se za každou cenu napasovat do určitých rolí. Pak nemůžete být sami sebou, nejste spokojeni a časem se to nutně někde odrazí. Výborné je, pokud dokážete třeba aspoň na několik hodin opustit svět techniky, nechat doma mobil a vypadnout do lesa nebo kamkoliv mimo město na procházku, kde se ponoříte jen do vlastního světa.

Nenuťte se

Nebuďte na sebe přísní. Oni nás tak často nehoní do věcí nepříjemní nadřízení nebo protivní partneři, ale my sami. Mnohokrát za den se můžete přistihnout, jak si říkáte, že ještě musíte udělat to či ono – dřív nepůjdete spát apod.

Pak ale na sebe jen sami tlačíte a leckdy se může jednat o věci, které vlastně pro vás osobně důležité nejsou. Možná vám jen rodiče vtloukali do hlavy, že takto se to má dělat, tak je to správné a my si to následcích x let neseme v hlavách jako jeden velký silný imperativ, který řídí naše životy. Sami si vyberte cestu a zvolte to, co je pro vás důležité.

Přečtěte si také

Poznejte Tai Chi: staré bojové umění původem z Číny Pokud jste o něm ještě neslyšeli, jedná se o staré bojové umění původem z Číny. Vaše tělo podpoří snad na všech možných frontách. Pomůže při léčbě onemocnění, ale dokáže přispět ke zklidnění vlastní mysli, k nalezení koncentrace. A když ovládnete svou mysl, můžete následně ovlivnit i mnoho ze svých ...
Při lyžování podpoříte své zdraví, ale nezapomeňte na opatrnost Milovníci zimních sportů se už zřejmě nemohou dočkat, až opět vytáhnou lyže. Ať jde o sjezdové lyžování nebo běžky, oba tyto sporty vám mohou výrazně posílit zdraví a zajistit příjemný aktivní odpočinek. Možná vás překvapí, jak moc blahodárných účinků na vás mohou mít. Posílení imunity i psychiky ...
Zaměřte se na techniku správného dýchání Pokud dýcháme pouze povrchně, kyslík se nedostává všude tam, kam by měl. Pomocí dechu se dokážeme zklidnit, odpočineme si tak a můžeme se vyrovnat i s některými nepříjemnými emocemi. Nepřetržité zásobení těla kyslíkem, je pro náš život nezbytné. Běžně nad ním nepřemýšlíme a naše tělo ho vykonává zce...