Zaměřte se na techniku správného dýchání

Pokud dýcháme pouze povrchně, kyslík se nedostává všude tam, kam by měl. Pomocí dechu se dokážeme zklidnit, odpočineme si tak a můžeme se vyrovnat i s některými nepříjemnými emocemi. Nepřetržité zásobení těla kyslíkem, je pro náš život nezbytné. Běžně nad ním nepřemýšlíme a naše tělo ho vykonává zcela automaticky. Kvalita života může být však v mnohém ovlivněna tím, jakým způsobem dýcháme.

Nadechněte se

Sami na sobě můžete vyzkoušet ten rozdíl. Pokud se na dýchání nesoustředíte, dýcháte jen tak povrchně a nádech i výdech pociťujete třeba v úrovni ramen a horní části hrudníku. Pokud se ale nadechnete pořádně a uděláte dlouhý nádech i následný výdech, ucítíte, jak vzduch proudí celým vaším trupem.

Podpořte své zdraví

Dechová cvičení jsou v mnohém obsažena v józe. Právě zde se na techniky dýchání soustředí mnoho pozornosti. Mohou se od sebe lišit složitostí provedení, ale i léčebným efektem. Při vhodném dýchání se snižuje krevní tlak. Zároveň dochází ke zlepšení trávení, posílení imunity, podpoření funkcí mozku. Svému tělu tak dodáme mnoho energie a veškeré další činnosti budeme vykonávat s větší chutí, než když dýcháme povrchově a jsme celí sevření.

Při hlubokém dýchání pracuje bránice, je vyvíjen tlak na játra a ta ovlivňují činnost mnoha dalších soustav. Je podpořeno dobré trávení i činnost žláz s vnitřní sekrecí. Zásobení kyslíku podpoří i veškeré intelektuální funkce. Pouze pokud má celé tělo dostatek kyslíku, může dobře fungovat.

Zkuste hluboké dýchání

Zkuste si třeba večer pro zklidnění provést následující cvičení s dechem. Natrénujete tak hluboké dýchání, které můžete postupem času využívat kdekoliv v průběhu dne.

Zvolte si příjemné místo, polohu i oblečení. Hodí se volné oblečení a pobyt v místnosti, kde je vám tak akorát teplo. Můžete si potichu pustit relaxační hudbu. Lépe se obvykle na dech soustředí vleže. Lehněte si tedy rovně, hlavu mějte v protažení páteře, záda by se měla co největší plochou dotýkat podložky. Dýchejte pouze nosem. Dlaně si položte na břicho do míst, kde končí žebra. Snažte se nadechnout až do břicha, tak abyste pozorovali jeho zvednutí. Ruce se vám budou při nádechu hýbat od sebe, při výdechu se k sobě budou opět přibližovat. Opakujte, dokud vám to bude příjemné.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Zkontrolujte, zda vhodně sedíte u počítače Sezení u počítače na naše tělo klade nároky, na které nebylo po tisíce let zvyklé. Přirozeným pohybem pro něj byla chůze i běh, ale na sezení na židli a zaměření pohledu na monitor prostě stavěné nebylo. Zkuste mu tedy pomoct alespoň tím, že budete u počítače sedět tak, aby vaše zdraví utrpělo co ne...
Maličkosti, které vám každý den zajistí víc pohybu Někdy i malá změna může do našeho života vnést zásadní obrat. Kolikrát máme pocit, že musíme svůj život zcela radikálně otočit, ale ono to vlastně k dosažení cíle není nezbytně nutné. Stejně tak je to i s pravidelným pohybem. Nemusíte se nutně tlačit do toho, abyste třikrát týdně pětkrát oběhli blok...
Jóga pro začátečníky – jak začít s jógou? Možná o józe dlouho přemýšlíte, obecně víte, že je pro naše tělo prospěšná. Proč konkrétně a jak prakticky začít, o tom už se nedokážete rozhodnout. Pojďme si říct, v čem se kouzlo jógového cvičení skrývá a proč ho tedy nelze zaměnit s jinou pomalou formou cvičení. Co je to vlastně jóga? Učebnice ...