Zelený jíl můžete využít více způsoby

Můžete zaslechnout též označení „francouzský jíl“. K zakoupení je tento rozemletý minerál ve formě prášku, který můžete chápat jako doplněk stravy, ale má též široké možnosti zevního použití. Oceníte zejména jeho schopnost vstřebat z našeho těla nahromaděné škodliviny.

Čím nám prospěje?

Pyšní se obsahem celé řady minerálních látek a stopových prvků, např. křemík, vápník, železo, hořčík. Našemu tělu prospějí jeho čistící schopnosti a podpora regenerace. Dokáže z těla velmi efektivně vstřebat škodlivé látky z tkání, ale i z pokožky. Využívá se tedy vnitřně i zevně.

Zlepšuje trávení tím, že zajistí vhodné pH v žaludku, podpoří střevní peristaltiku a zlepší zejména metabolismus tuků. Oceníte též antibakteriální působení. Pomáhá při artróze i při léčbě kožních obtíží (lupénka, ekzémy).

Jak se detoxikovat?

Vnitřní užívání je obvykle doporučeno v takové podobě, že tři týdny jíl užíváte a následně je týden pauza. Zhruba půl lžičky prášku rozmícháte večer ve vodě a ráno vodu vypijete. Po pár dnech můžete zkusit obsah sklenice vypít i včetně usazeniny na dně.

Zprvu se může objevit nepříjemná počáteční fáze detoxikace, kdy se dosavadní potíže trochu zhorší, ale pokud to není nijak ohrožující, snažte se vytrvat v užívání. Nikam nespěchejte, jíl do svého režimu začleňujte postupně po menších dávkách. Důležité je během detoxikace dodržovat pitný režim. Takováto kúra je zcela nevhodná pro těhotné nebo kojící ženy a malé děti. Pokud užíváte léky, je třeba dodržet alespoň hodinový odstup.

Kdy jej použít zevně?

Při smíchání zeleného jílu s vodou dostanete čistící pleťovou masku. Stačí ji pak jen v tenké vrstvě nanést na obličej a zhruba po 20 minutách umýt. Pokud máte sušší pokožku, můžete do vytvořené kašičky vmíchat trochu oleje.

Stejným způsobem vytvoříte i léčebný obklad na různé pohmožděniny, otoky nebo bolestivé klouby. Jíl můžete vložit do plátna a přiložit na dané místo. Lze též trochu přidat do koupele. Poznáte tak jeho regenerační schopnosti na pokožce celého těla. Zlepšuje stav při lupénce i při jiných kožních obtížích.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Kdy a jak můžete využít tvaroh pro své zdraví? Tvaroh by měl být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Je výborným zdrojem bílkovin a našemu tělu prospěje v mnoha ohledech. Kromě ukojení pocitu hladu vám může pomoct i při léčbě některých nemocí. Nezapomínejte na něj Na trhu můžeme najít tvaroh měkký, tvrdý, nízkotučný, odtučněný nebo tučný. Můž...
Kdy nám pomohou brusinky? Brusinky bývají díky svému vysokému obsahu živin a antioxidantů řazeny mezi tzv. superpotraviny. Ty mají opravdu velkou moc nad lidským zdravím, disponují antioxidačními účinky a výrazně podporují celkovou imunitu. Můžeme pro ně zaslechnout i označení červené borůvky nebo kalina. Obsažené vitamíny ...
Ne všechny tuky škodí, existují i ty zdraví prospěšné Bojíte se tuků? Nejste sami. Tuk v potravinách je v posledních desetiletích zneužíván, jelikož potraviny s nízkým obsahem tuku a bez tuku se staly normou. Bylo nám řečeno, že nízkotučná strava nám pomůže získat takové tělo, po jakém toužíme. Skutečnost je ale úplně jiná. Jedná se o jednu z největšíc...