Zkontrolujte, zda vhodně sedíte u počítače

Sezení u počítače na naše tělo klade nároky, na které nebylo po tisíce let zvyklé. Přirozeným pohybem pro něj byla chůze i běh, ale na sezení na židli a zaměření pohledu na monitor prostě stavěné nebylo. Zkuste mu tedy pomoct alespoň tím, že budete u počítače sedět tak, aby vaše zdraví utrpělo co nejméně.

Seďte v dobré pozici

Při sedavém zaměstnání se zvyšuje riziko vzniku cukrovky, obezity, žilních onemocnění i poškození zad. Když už trávíte takovou dobu na židli, vyberte si nějakou pohodlnou. Záda by měla být dobře podepřena. Mezi záda a opěradlo židle můžete vložit polštářek, který zajistí vhodné prohnutí páteře.

Židle by měla být umístěna naproti monitoru. Nohy nechte spuštěné dolů, nekřižte je přes sebe. Plosky nohou položte na zem. Sezení vždy po určité době přerušte, projděte se po kanceláři, protáhněte se.

Přizpůsobte si pracovní prostor

Pracoviště by mělo být udělané na míru právě vaší postavě. Přece jen každý jsme jinak vysoký, a tím pádem potřebujeme i jiné prostorové rozložení věcí kolem nás. Židli si nastavte do vhodné výšky, stůl by měl být také adekvátní k vaší postavě.

Když si sednete, nohy by měly být ohnuté v pravém úhlu. Pokud by nešla upravit výška židle, můžete si pod chodidla umístit podložku. Mezi stehny a trupem by měl být opět pravý úhel. Stejně tak po umístění rukou na stůl by paže a předloktí měly svírat 90°. Horní okraj monitoru by měl být zhruba ve výšce očí.

Umístění ruky

Pokud pracujete na počítači, měli bystě mít předloktí volně nad deskou stolu, zápěstí by při umístění ruky na klávesnici i na myši mělo být co nejvíce v rovině. Po delší době máme tendenci opírat ruce o kraj stolu a zápěstí se tak dostává do nepřirozené polohy. Proti tomu může pomoct tvarovaná podložka pod ruce, která zabrání útlaku kanálku v karpálním tunelu, kudy prochází mediánový nerv.

Z toho pohledu jsou pro zdraví zcela nevhodné výsuvné klávesnice umístěné pod deskou stolu. Namáhání zápěstí je pak ještě znatelnější. Zápěstí více ohýbáte také v případě, že si klávesnici přizvednete pomocí nožiček umístěných na její spodní části.

Ulevte očím

Několikahodinový pohled na monitor se podepíše i na našem zraku. Někdy se hovoří o počítačovém zrakovém syndromu. Oči mohou po celém dni pálit, být začervenalé a unavené. Vyplatí se oči vždy po dvaceti minutách od monitoru odtrhnout a zahledět se na nějaký vzdálenější předmět. Měli byste se tak vyhnout jejich přetížení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Co jíst před cvičením a co jíst po něm? Když začneme pravidelně cvičit, můžeme přemýšlet nad tím, jaký je vhodný příjem jídla v době před a po cvičení. Kdy je lepší se najíst? Co je ideální konzumovat před cvičením, aby následně plný žaludek neomezoval pohyb? Co si dát po cvičení, abychom nenabrali zpět veškeré vydané kalorie? Efekt cvič...
Jaké jsou výhody cvičení doma a na co si dát pozor Cvičení v pohodlí domova má bezesporu několik výhod. Je však náročné zejména z důvodu, že je třeba opravdu velká motivace a výdrž. Jinak je totiž velmi snadné od něj po pár dnech upustit, a tím pádem ho ponechat zcela bez výsledku. Jak zvýšit pravděpodobnost, že se domácí cvičení stane vaším dlouhod...
Plavání pomáhá hubnout, odbourává stres a posiluje srdce Plavání je poměrně oblíbený sport, jehož obrovskou výhodou je skutečnost, že neomezuje věkem. Zaplavat si může jak patnáctiletý puberťák, tak i jeho sedmdesátiletá babička - zkrátka kdo se na to cítí. Kromě toho je plavání úžasné v tom, že na rozdíl od jiných fyzických aktivit nedává zabrat našim kl...