Jak si poradit se zadržováním vody v těle?

Naše tělo se bez vody neobejde. Pokud ji však máme v těle příliš, po čase se nám to také přestane líbit. Můžeme na sobě začít pozorovat otoky končetin, nadmuté břicho, ale i výkyvy hmotnosti. Jak můžeme přírodními způsoby zadržování vody v těle omezit?

Následek dehydratace

Voda se může ukládat v tkáních, tělních dutinách a v oběhovém systému. I když se to může zdát na první pohled divné, nejčastěji je příčinou dehydratace organismu. Ano, za vším stojí právě nedostatek tekutin. Pokud tělu dodáváme dlouhodobě málo vody, samo si najede na režim, kdy se s ní bude snažit šetřit a bude ji v sobě ukládat pro případ, že bude ještě hůř.

Někdy mohou být na vině i hormonální změny v organismu. Ženy mohou pociťovat nadměrné zadržování vody v těle před menstruací, při menopauze nebo v těhotenství. I tady je na místě hlídat si jídelníček a pitný režim nebo využít pomoc bylinek. Pokud je však problém dlouhodobý a nic nepomáhá, je třeba prokonzultovat situaci s lékařem.

Pitný režim

Z výše zmíněného je zřejmé, co bude hlavním předpokladem toho, aby se tělo zbytečně nezásobovalo vodou. Je třeba především dbát na její dostatečný příjem. Ne tedy, že se budete snažit do sebe vody vpravovat ještě míň, ale přesně naopak. Jak si poradit se zadržováním vody v těle?v tomto ohledu čistá voda (můžete přidat citrón nebo libovolné bylinky) a čaj. Naopak se vyhněte konzumaci nápojů s kofeinem.

Omezení soli

Nadměrný příjem soli se může také projevit zadržováním vody. Zbytečné je dosolování potravin. Někdy se zamyslete nad tím, jestli u vás solení není spíš zvykem než opravdovou potřebou. Některá jídla solíme totiž automaticky i bez ochutnání. Dodat jim na chuti však můžeme i jinak – třeba s pomocí bylinek.

Negativní vliv však má nejen sůl samotná, ale i potraviny, které jí v sobě mají velké množství. Z jídelníčku je vhodné odstranit uzeniny, ale i tavené sýry, paštiky, dresinky nebo kořenící směsi, kde je vysoké zastoupení soli. Každého zřejmě napadnou potraviny, které jsou slané samy o sobě, např. chipsy, solené oříšky.

Změna jídelníčku

Může pomoci i další změna jídelníčku. Jako nápomocné se jeví zvýšení příjmu hořčíku ve stravě. Pomoci vám tedy může pravidelná konzumace ořechů, hořké čokolády a listové zeleniny. Dále je důležité si ve stravě ohlídat dostatečný příjem draslíku a vitamínu B. Negativní vliv má nadměrný přísun cukru, snažte se ho tedy omezit. Jako potraviny s diuretickým účinkem lze jmenovat chřest, meloun, lilek, okurku, špenát, cuketu nebo zelí.

Pomohou i bylinky

bylinek se osvědčuje petržel, zázvor, libeček nebo kopřiva. Výborné jsou i pampeliškové listy. Všechny uvedené bylinky můžete využít v kuchyni jako koření, z některých si lze připravit čaj. Lze si zakoupit i připravené směsi sloužící k odvodnění. Kromě řešení těchto potíží vám přinesou i různé další benefity. Kopřiva podpoří celkovou detoxikaci těla, dobrou krvetvorbu. Se zázvorem se vyhnete nachlazení a prospějete svému trávení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Tofu jako náhrada masa a zdroj bílkovin Při vyslovení „tofu“ si možná plno lidí představí jen bílou kostku čehosi, dle odpůrců zcela bez chuti. Tofu si však na našem trhu nachází své místo. Je ryze rostlinného původu, ale přitom našemu tělu dodá pořádnou porci bílkovin. Nachází oblibu nejen u lidí, kteří chtějí ze svého jídelníčku živočiš...
Jak se můžete bez větších zásahů zbavit chrápání? Pokud vy nebo člověk, který s vámi sdílí ložnici, chrápe, je to značně obtěžující. Není příjemné poslouchat stížnosti partnera nebo být svědkem toho, že ložnici raději opustí. Zároveň se ale těžko usíná, pokud vedle vás někdo doslova „řeže dříví“.  Než přistoupíte k radikálnějším řešením chrápání, m...
Jaké jsou zásady zdravého stravování? Dnešní uspěchaná doba na nás klade velké nároky a ubírá nám mnoho času. Dlouhý čas trávený v zaměstnání, doma péče o děti, domácnost, zajistit aby vše fungovalo a nic nechybělo. Při všem tom spěchu a shonu často mnoho lidí zanedbává právě stravování. Rychlý oběd v restauraci nebo fast foodu, něja...