Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum)

Petržel je víceletá bylinka vyšlechtěná z kořenové verze za účelem využívání spíše listové části než té kořenové. Tato aromatická bylina má blízko k mrkvi, celeru, kopru či fenyklu. Typickým znakem jsou bohaté zkadeřené listy, které mají sytě zelenou barvu. Rostlina má silný kořenový systém a druhým rokem se na ní objevují žluté květy. Pochází z jižní Evropy a rozšířila se po celém mírném pásmu. Používá se především v gastronomii, částečně také v lékařství.

Popis petržele kadeřavé

Petržel je dvouletá bylina dosahující výšky až 60 cm. V prvním roce se na ní objevují pouze listy, které tvoří přízemní růžici, ve druhém roce se objevují kvítky a po dozrání semen celá rostlina seschne a zhyne. Po vykvetení květů se rostlina již nepoužívá, protože její listy již nejsou chutné. Takže ačkoli se jedná o víceletku, pěstuje se většinou pouze jeden rok. Zelené listy jsou dva až třikrát peřenosečné s pilovými úkrojky, na okrajích zkadeřené. Ve druhém roce se objevuje lodyha, která nese v okolících uspořádané drobné žluté květy. Po dozrání se dají na podzim sbírat semena – hnědé dvounažky. Po opadání semen rostlina hyne. Chuť petrželky není nijak zvlášť výrazná, spíše doplňuje chutě ostatních ingrediencí.

Petržel pochází z jižní Evropy, odkud se rozšířila do celosvětového mírného pásma. V České republice se volně v přírodě nevyskytuje.

Pěstování petržele kadeřavé

Petržel se dá pěstovat na záhoně i v květináči za oknem. Na pěstování je tato rostlina velmi nenáročná. Protože se jedná o bylinu, která velmi pomalu klíčí, je vhodné ji předpěstovávat brzy na jaře. Rychlejšího klíčení se dá dosáhnout při používání zálivky s vlažnou vodou. Po vyklíčení už petrželka roste rychle.

Petrželce postačí obyčejná zemina a slunné, popřípadě polostinné stanoviště. Na co jediné má vyšší nároky, je vlhkost. Rostlina vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku o pokojové teplotě. Na zimu je vhodné petržel pěstovanou venku přikrýt fólií, aby nezmrzla.

Pěstování ze semínek

Semínka se vysévají brzy na jaře, protože pomalu a obtížně klíčí. Takto zasetá semínka se sklízí v létě a na podzim. Pro zimní a jarní zásobu čerstvých lístků je možné semena vysadit v srpnu, jejich klíčení je pomalé a trvá 3-6 týdnů. Semínka se vysévají asi 5 mm hluboko, přímo na konečné stanoviště. Pro podporu klíčení je vhodné pečlivé zavlažování půdy. Po vzejití se jednotlivé sazeničky rozsadí na rozestupy 6-8 cm, jakmile ještě více povyrostou, rozsadí se na 25 cm od sebe. Sazeničky je možné si předpěstovat v nevytápěném skleníku nebo pařeništi, odkud se rozsadí ven rovněž v rozestupech 25 cm.

Že je její pěstování opravdu jednoduché, dokazuje fakt, že se po odkvětu zvládá sama namnožit semínky, které z ní do půdy opadají.

Pěstování ze sazeniček

Kromě sazeniček vypěstovaných doma, se dají sehnat sazeničky i v zahradnictví nebo supermarketu. Po přesazení na záhon se musí petržel pravidelně plít. Na záhon se přesazují hned, jak opadnou mrazy. Vyhloubí se dostatečně hluboká jáma, do které se zahrabou celé kořeny rostliny.

Sklizeň petržele kadeřavé

Rostlina se může sklízet, až když její výška dosáhne alespoň 20 cm, předčasná sklizeň by ji mohla poškodit a petržel by mohla zahynout. Stříhají se celé natě i s lístky. Sklizeň lze realizovat třikrát nebo čtyřikrát do roka. Petrželové natě se mohou sklízet také průběžně, sklizená část totiž znovu obroste za 8-10 týdnů. Po každé sklizni se odstraní poškozené části rostliny, zalije a přihnojí se. V případě pěstování na záhoně se poslední sklizeň uskuteční na podzim, před zimou už se nesklízí, aby rostlina stihla zesílit a přežít zimu. Pokud se očekává krutá zima, je lepší petržel vyrýt, nasázet do květináčů a umístit do domu. Protože jsou ale listy petrželky chutné pouze před květem, úplně nejvhodnější je ji pěstovat jako jednoletku.

 Uchování petržele kadeřavé

Pro uchování se petrželka sklízí od poloviny léta. Petržel se uchovává buď zmražením nebo usušením.

Uchování čerstvé petržele

Je možné skladovat čerstvé snítky petržele ve sklenici s vodou nebo obalené v navlhčeném ubrousku. Takto uložená vydrží v lednici docela dlouhou dobu. Přesto nejlepší možností, jak uchovávat bylinu stále čerstvou, je mít ji v květináči za oknem. Pro celoroční zásobu se pak doporučuje dvojí výsev, na jaře a v létě.

Uchování petržele zmražením

Petrželka se opláchne studenou vodou a nechá se přirozeně uschnout. Poté se pokračuje následujícími možnými způsoby:

  • Petrželka se nechá tak, jak je, mrazit se tedy budou stonky i s listy. Stonky se svážou do pevného svazku a vloží do sáčku, který se uloží v mrazáku.
  • Ze stonků se odstraní listy, které se samostatně uloží do sáčku a poté do mrazáku.
  • Otrhané lístky se mohou vložit do formy na ledové kostky, zalijí se vodou a nechají zamrznout. Ve formách se mohou ponechat až do svého použití nebo se vyklopí a skladují v sáčku či uzavíratelné plastové nádobě.

Uchování petrželky usušením

Natrhané natě bylinky se omyjí a osuší. Rozloží se na vodorovnou podložku, kde se v tenkých vrstvách ve stínu suší. Při použití umělého tepla se nesmí překročit teplota 40 °C. Stejně jako čerstvá petrželka, má i sušená charakteristické aroma.

Recepty z petrželky kadeřavé

Aromatická petrželka se přidává do pokrmů, aby doladila jejich chuť. Sama o sobě není výrazné chuti. Používá se především do polévek, ale také do omáček, omelet, nádivek, brambor, rýže, salátů a dresinků, sýrů, vaječných či rybích pokrmů, k různým masům, k dochucení majonéz a objevuje se v různých směsích koření.

Petrželka je typickou součástí salátu tabbouleh, který je typický pro celý Blízký východ a jehož základ tvoří právě na nudličky nakrájená petržel. K ní se přidá stejně nakrájená máta, kolečka lahůdkové cibulky a najemno nakrájená červená cibulka. Dále se přidají rajčata, uvařený bulgur, salát se ochutí olivovým olejem, citronovou šťávou, solí, pepřem a trochou skořice.

Výborný je také zeleninový salát s jogurtem a petrželkou. Stačí na něj strouhané mrkve a petržel promíchané s jemně osoleným bílým jogurtem a kadeřavou petrželkou.

Důležitou složku tvoří také v tradičním řeckém jídle musaka. Na olivovém oleji se osmahne cibule, přihodí se k ní česnek a po chvilce mleté maso (v Řecku jehněčí) a až se opeče, dochutí se skořicí, vínem a přidají se rajčata. Suroviny se povaří, osolí a opepří. Než se maso podusí, připraví se bešamel, do kterého se na konci zamíchají dvě vejce a sýr. Na olivovém oleji se opečou kolečka lilků. Do zapékací mísy se budou vrstvit jednotlivé složky: osolené lilky, masová směs, kolečka rajčat a znovu dokola do spotřebování ingrediencí. Poslední vrstvu by měla tvořit masová směs, na ni se naskládají kolečka brambor, zalije se to bešamelem a zapeče.

Nadbytek petržele se dá zužitkovat v pestu. Příprava je velmi jednoduchá: petržel, vlašské ořechy, olivový olej, česnek, rozinky, citronová šťáva, strouhaný parmezán a sůl se rozmixují dohladka. Směs se přelije do uzavíratelné nádoby a skladuje se v lednici. Používá se poté na těstoviny, grilovanou zeleninu nebo steak, s bílým jogurtem vytvoří skvělý dip.

Využití petržele kadeřavé

1. Potravinářství

V potravinářství má široké využití. Používá se do polévek, omáček, salátů a zálivek, majonéz, nádivek, mletého masa, rybím a masovým pokrmům. Podává se posypaná na uvařených bramborech, posypat se dají i citrony, které se podávají k rybě.

2. Lékařství

Díky velkému množství chlorofylu pomáhá petržel čistit krev a tvořit nové červené krvinky. Zlepšuje okysličení buněk, což vede k detoxikaci organismu. Je zdrojem kyseliny listové, která působí při kardiovaskulárních onemocněních a degeneraci mozku, dále je důležitá pro těhotné ženy při vývoji plodu – tady ovšem pozor, vysoké dávky mohou způsobovat předčasné kontrakce dělohy. Používá se jako prevence proti rakovině, je močopudná, snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci ledvin. Pomáhá také redukovat záněty a při léčbě astmatu, alergií, bronchitidy a infekci močových cest. [1]

Nežádoucí účinky petržele kadeřavé

Jak již bylo zmíněno výše, nesmí se používat ve vysokých dávkách v těhotenství. Omezené užívání se doporučuje také ženám kojícím, malým dětem do 5 let a lidem s ledvinovým onemocněním. Při požití vyššího množství může způsobit předávkování, které má za následek halucinace a pseudoepileptické záchvaty. [2]

Zajímavosti o petrželi kadeřavé

  • Petržel kadeřavá je známá také pod názvem kudrnka.
  • Naťová petržel se pěstuje ve dvou formách: petrželka kadeřavá nebo hladkolistá. Jejich použití je téměř totožné. Labužníci je ale odlišují a hladkolistou petržel v kuchyni upřednostňují díky její výraznější chuti, kadeřavou používají spíše k dozdobení. Je to jedna z nejpoužívanějších ozdob pokrmů na světě.
  • Petržel je považována za ženské afrodiziakum.
  • Staří Řekové si ji spojovali se smrtí a slávou. U nás byla v minulosti používána pro stimulaci děložních stahů během porodu a šťáva z ní se používala pro zlepšení pleti a vlasů.
  • Petrželka je spolu s tymiánem a bobkovým listem základem bylinného svazku bouquet garni. Ten se používá při přípravě polévek, vývarů nebo dušených pokrmů. V jídlech se vaří spolu s ostatními surovinami a dodá jim bylinkovou chuť i vůni, před podáváním se z nich ale vyhodí.

Zdroje:

  1. Petržel je superpotravina čistící vaši krev. CELOSTNIMEDICINA.CZ | informační server o ZDRAVÍ a alternativní medicína [online]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/petrzel-je-superpotravina-cistici-vasi-krev.htm
  2. Petržel – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, pěstování, škůdci a nemoci petržele a pastiňáku – Bylinky pro všechny.Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny [online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 15.07.2019]. Dostupné z:https://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/zelenina/1208-petrzel-pastinak-pastinak-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-a-nemoci-petrzele-a-pastinaku
  3. Petržel vyroste i na parapetu – Vitalia.cz.cz – chytře na život [online]. Copyright © 2009 [cit. 15.07.2019]. Dostupné z:https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-petrzel/
  4. Petržel kadeřavá – Titbit.Titbit [online]. Copyright © 2001 [cit. 15.07.2019]. Dostupné z: https://titbit.cz/produkt/petrzel-kaderava/
  5. Petržel zahradní naťová se u nás pěstuje buď jako dekorativní kadeřavá neboli kudrnka, nebo pikantně aromatic | Prima nápady.Prima nápady[online]. Dostupné z: https://primanapady.cz/clanek-714-petrzelka-kaderava-nebo-hladkolista-nemuzete-li-se-rozhodnout-vysejte-obe
  6. Jak pěstovat zelenou petrželku, v kuchyni nepostradatelnou bylinku? | iReceptář.cz. [online]. Copyright © [cit. 15.07.2019]. Dostupné z:https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-zelenou-petrzelku-v-kuchyni-nepostradatelnou-bylinku.html

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z