Jaké si dopřát ovoce v těhotenství?

V době, kdy čekáme na příchod potomka, obvykle hlídáme svůj jídelníček mnohem víc než kdy dřív. Existují potraviny, které se vážně nehodí konzumovat právě v těhotenství. Ovoce je obecně zdraví prospěšné, ale je tomu stejně i v tomhle období?

Zásobárna vitamínů

Ovoce je samozřejmě v těhotenství důležité. Dodá ženě potřebné vitamíny, vlákninu, kyselinu listovou a mnoho dalších látek. A stejně tak nadopuje vším potřebným i miminko. Mezi doporučované ovoce patří třeba jahody, meruňky, jablka. Snažte se konzumovat ovoce nijak neupravené – jen omyté, případně oloupané.

Při výběru dávejte přednost sezónnímu ovoci, které v tuto dobu roste v našich podmínkách. Nemusíte si nutně dopřát exotické plody, které k nám přiletěly přes půlku světa. To ale platí stejně i pro kohokoliv jiného, nejen v období těhotenství.

Pokud si však chcete jídelníček tímto ovocem zpestřit, nic vám nebrání. Můžete si oloupat pomeranč nebo třeba pomelo. Dodá vám vitamín A, C, železo i kyselinu listovou. Přijatá vláknina by měla zajistit prevenci zácpy, která bývá právě v těhotenství značným problémem.

Pozor na množství

Berte v úvahu, že většina ovoce je poměrně sladká. Do jídelníčku ho tedy zařaďte pravidelně (nejlépe kus každý den), ale nepřežeňte to. Nevěřte tomu, že v těhotenství máte jíst za dva. Neprospělo by to vám a ani dítěti. Snažte se držet si váhu v přijatelných mezích.

Větší množství cukru je v sušeném ovoci, dopřejte si ho jen opravdu výjimečně (vybírejte nesířené). Vysoký počet kalorií a tuků má třeba avokádo. Ovoce může tvořit vaši dopolední svačinu, což je lepší, než kdybyste si ho vzali večer.

Přes celý den je tělo schopné přijatou energii lépe využít. Neberte si nějakého ovoce hned velké množství. Raději je v těhotenství zařazujte do jídelníčku postupně a sledujte, jak je budete snášet.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak se projevují nejčastější potravinové alergie Když zcela neodborně řekneme „alergie na potraviny“, může se za tím skrývat široká paleta potíží. Často se totiž tímto slovem popisují jakékoliv potíže, které nastanou po příjmu dané potraviny. Z medicínského hlediska jde ale o přecitlivělosti imunitního systému, který v těle vyvolá neadekvátní reak...
Strava má vliv na naši náladu i energii Ne nadarmo se říká: jste to, co jíte. Možná vás nikdy nenapadlo se nad tím pozastavit a zamyslet. Ale je to tak. Naše strava je odrazem našeho duševního a samozřejmě i fyzického rozpoložení. Jen málokdo si ale uvědomuje, jak obrovský vliv na náladu i energii má skladba jeho jídelníčku. Pokud se stra...
Víte, co znamená oxidační stres a jak vznikají volné radikály? U mnoha potravin poukazujeme na jejich benefit, že v sobě obsahují antioxidanty. Častokrát s dovětkem, že ty ničí volné radikály, které jinak poškozují buňky. Jak ale tyto radikály vznikají a v čem nám vlastně mohou tak škodit? Můžeme se jejich působení nějak bránit? Přirozený vznik radikálů Volné...