Při hubnutí vám mohou být nápomocné též bylinky. Neznamená to, že můžete nadále konzumovat vše, na co máte chuť, a zároveň půjde vaše váha dolů. Díky bylinkám však můžete zrychlit svůj metabolizmus, což se odrazí na efektivitě zdravého stravování a na procesu hubnutí. Jaké bylinky tedy stojí za vyzkoušení?
Bylinky mohou kromě zrychlení metabolizmus též zmírnit celkovou chuť k jídlu, pomoci vyplavit přebytečné tekutiny nebo značně omezit chuť na sladké. Jiné přispějí k celkové detoxikaci a dokážou navodit duševní pohodu, což jistě také není k zahození. Pokud jste ve stresu, může se to na vaší váze neblaze odrazit.
Které bylinky pomohou?
Bazalka posvátná
Bazalka má v léčitelství velmi široké pole působení. Mírní dopad stresu na naše tělo, pomáhá se vyvarovat úzkosti. Dále však také stabilizuje hladinu cukru v krvi a zefektivňuje celkový metabolizmus. Nejčastěji se z ní používají lístky, které mají příjemnou nasládlou chuť.
Guarana
Abychom byli přesní, tímto názvem se označují semena keře Paulinie nápojné. Obsahují guaranin, který na náš organizmus působí obdobně jako kofein. V guaraně jsou však také nenasycené kyseliny, protizánětlivé látky a řada vitamínů. Její užívání zrychluje trávení, podporuje přeměnu tuků na využitelnou energii a celkově tělo detoxikuje.
Kontryhel obecný
Z rostliny se sbírají zejména listy a nať. Jelikož jsou považovány za zdroj tzv. fytohormonů, tedy rostlinných hormonů, které mají na lidské tělo obdobný efekt jako jeho vlastní hormony, jsou hojně užívány zejména ženami k navození rovnováhy v těle. Kromě toho však podporují detoxikaci těla a zrychlují spalování tuků.
Kopřiva dvoudomá
Můžete vyzkoušet i povzbuzující účinky kopřivy. Po natrhání lístků mladých kopřiv si snadno můžete připravit čaj nebo je využít v kuchyni místo špenátu. Mají v sobě řadu vitamínů a aminokyselin. Látky zde obsažené působí močopudně, urychlují metabolizmus.
Máta peprná
Z máty lze využít její listy k přípravě čaje, ale můžete je též vmíchat do salátů nebo nápojů. Při jejich konzumaci opět dochází ke stimulaci metabolizmu a vnitřních orgánů. Máta také spolupracuje při zvyšování tělesné kondice, zlepšuje vylučování žluči a pomáhá s odstraněním nadýmání.
Mateřídouška obecná
Její účinky jsou spíše na úrovni toho, že celkově zklidňuje organizmus. Pomáhá nám bojovat se stresem, což může mít dopad právě i na efektivitu hubnutí. Využijete ji však i při nachlazení, zánětlivých onemocnění nebo k léčbě různých poranění kůže. Mateřídoušku si můžete nasušit do zásoby, je zde však důležitý správný postup při sušení, aby zůstala zachována co nejvyšší kvalita rostlin.
Pampeliška lékařská
Pro detoxikaci těla můžete využít kořen nebo listy pampelišky lékařské. Kořen se hodí na přípravu čaje. Působí močopudně a zlepší trávení. Z listů opět můžete udělat odvar nebo je využít při přípravě salátu. Při jejich konzumaci dochází k pročištění žlučovodů a urychlení procesu trávení.
Řebříček obecný
Kvetoucí nať řebříčku podporuje adekvátní vylučování kyselých žaludečních šťáv. Tím zlepšuje trávení, dále působí močopudně. Hodí se i k doplnění léčby vředových onemocnění žaludku a dvanácterníku.
Ženšen pravý
Z této rostlinky se využívá zejména kořen. Látky v něm obsažené na tělo opět působí obdobně jako kofein. Zlepšují fyzickou kondici, zvyšují množství energie a opět zefektivňují metabolizmus tuků.
Jak lze rostliny využít?
Z výše uvedených rostlin si můžete připravit bylinkový čaj nebo je využít při vaření. Listy se obvykle hodí do salátů nebo nápojů. Rostliny lze získat nasbíráním, kdy si je můžete následně usušit, nebo můžete zakoupit již hotové výrobky – čaje, různé doplňky stravy. Možná v některé ze zmíněných bylin naleznete svého spojence při hubnutí.