Vyzkoušejte bylinky pro urychlení trávení

Právě přes svátky je zvýšené riziko, že člověk neudrží veškeré své chutě na uzdě a podlehne pestré nabídce cukroví, dalších sladkých i slaných pochoutek. Může se stát, že pak budete mít rozhozený žaludek a budete potřebovat dát trávení opět do pořádku. Můžete k tomu využít kouzelnou moc bylinek a vybrat si některou z následujících tipů.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Pokud si dáte heřmánkový čaj, uklidníte tím rozbouřené trávení. Kromě toho ale získáte i pomocníka pro dny, kdy máte napjaté nervy nebo se dostavují pocity úzkosti a sklíčenosti. Na přípravu čaje se užívají heřmánkové květy – stačí dvě lžičky přelít 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat pod pokličkou.

Hořec žlutý

K léčivým účinkům se využívá kořen rostliny. Sběr bylinky je ale u nás zakázán, a tak vám nezbude, než hořec zakoupit v již připravených směsích pro zlepšení trávení. Pro hořkou chuť se přidává i do různých likérů.

Zeměžluč lékařská

Z rostlinky se využívá nať s listy, která se sbírá nejčastěji během léta. Zeměžluč podporuje tvorbu kyselých žaludečních šťáv a vylučování žluči, čímž zrychlí trávení potravy. Je možné si samozřejmě bylinku natrhat a usušit nebo zakoupit již připravenou (samotnou nebo ve směsi). Lze využít i hotovou tinkturu. Čaj má nezaměnitelnou hořkou chuť, uleví však při nadýmání a při pocitu plnosti.

Máta peprná

Čaj z máty také podpoří vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje ale i činnost jater, sleziny a žlučníku. Léčí křeče v žaludku, zmírňuje nadýmání. K přípravě čaje jsou ideální čerstvé listy máty, stačí jich tak pět zalít 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Kdo chce, může nápoj dochutit medem. Můžete si vytvořit i vlastní směs – velmi se k sobě hodí máta a heřmánek.

Majoránka zahradní

Kromě toho, že ji využijete při vaření, z ní lze připravit i odvar. Je k tomu třeba svařit polévkovou lžíci koření ve 250 ml vody a po jídle vypít. Lze udělat i čaj zalitím jedné polévkové lžíce majoránky 500 ml vroucí vody. Konzumace majoránky by měla urychlit trávení, uleví od křečí a zmírní nadýmání.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

I břízu je možné využít pro své zdraví Tento strom nás snadno upoutá na první pohled. Působí velmi ladně, romanticky, a pokud se pod něj na chvíli položíte do trávy, jistě si díky bříze celé místo hned zamilujete. Nejen odpočinek pod břízou ale může posílit naše zdraví. Bříza bělokorá (latinsky Betula pendula) je mezi ostatními stromy...
Jak sbírat a dále zpracovávat bylinky? Možná už bylinky pravidelně používáte, nebo se teprve chystáte, že je vyzkoušíte k řešení některých svých zdravotních obtíží. V obou případech je však podstatné, kde bylinky sesbíráte, a jak se k nim poté chováte. Někdy celý jejich léčebný vliv může pokazit to, jak s nimi nakládáme a nezískáme pak m...
Kopretina potěší nejen naše oči, ale i zdraví Bílé květy se žlutým středem vás jistě mezi lučním kvítím na první pohled zaujmou. Bývají symbolem nevinnosti, něžné lásky a i tak trochu odhadování budoucnosti nebo různého předpovídání. Vždyť kdo z nás netrhal postupně lístky se slovy: „Má mě rád, nemá mě rád.“ Podobných dotazů se dřív pokládalo k...