Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami.
Bylinky vám pomohou v boji s vyčerpáním, zklidní napjaté nervy, a přitom nemají žádné negativní vedlejší účinky. Jen si hlídejte, zda jsou pro vás vhodné v případě, že se dlouhodobě léčíte s nějakým onemocněním – bylinky by mohly ovlivnit účinek podávaných léků. Jedná se ale spíš o případy, kdy byste je užívali dlouhodobě a ve vyšším množství.
Bylinky si můžete sami natrhat a doma usušit nebo zakoupit již usušené. Při správném skladování vám pak dlouho vydrží a můžete je použít dle aktuální potřeby.
Čajové rituály
Může se pro vás stát milým zvykem, že si každý večer sednete ke knížce s šálkem čaje nebo si ho budete jen vychutnávat a necháte hlavu zcela uvolněnou. Pokud ráno nikam nespěcháte, může to pro vás být příjemný začátek nového dne. Čaj si můžete připravit z meduňky, kozlíku, třezalky, máty nebo heřmánku.
Bylinková koupel
Zvlášť pokud milujete večerní ponoření se do vany plné horké vody, můžete si k tomu dopřát i bylinky – tentokrát rovnou v koupeli. Stačí si vzít hrst usušených bylinek, zalít litrem vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Bylinky pak přecedíte a vodu z nich nalijete do připravené vany. Opět můžete zvolit meduňku, heřmánek, rozmarýn nebo třeba bazalku. Některé bylinky navíc ještě podpoří regeneraci vaší pokožky, pomohou s léčnou ekzému.
K naladění atmosféry můžete využít menší světlo v koupelně nebo svíčku. Kromě bylinky samotné si vychutnávejte během koupele i její vůni. Nevybírejte si bylinky, jejichž vůně vám není příjemná, i kdyby měly přesně ty účinky, které chcete. Pokud byste ji museli čichat po celou dobu ve vaně, neodpočali byste si.