Pokud se u nás rozvine nemoc způsobená bakteriemi, se kterými si tělo samo neumí poradit, obvykle potíže odstraní až užívání antibiotik. Na jedné straně nám sice pomohou, na straně druhé však v našem organizmu zničí i takové bakterie, které jsou pro něj prospěšné. Poškozena bývá zejména střevní mikroflóra. Jak tedy pomoci tělu zotavit se po užívání léků a nastavit v něm opět rovnováhu?
Napáchané škody
Jak již bylo řečeno, kromě škodlivých bakterií antibiotika likvidují i ty, které naše tělo potřebuje. Jedná se zejména o bakterie žijící v trávicím traktu, kde napomáhají vstřebávání vitamínů a podporují pohyb střev. Při braní antibiotik dochází snadněji v organizmu k namnožení kvasinek, které mohou způsobovat řadu zánětlivých onemocnění. U žen se často objevují gynekologické záněty. V neposlední řadě je po léčbě oslabena též celková imunita těla.
Ohleduplnost k tělu během léčby
Při braní antibiotik se může objevit nevolnost, zvracení nebo průjem. Může být vyšší únava. Je třeba brát v úvahu, že se jedná o náročné období, a svému tělu vyjít co nejvíc vstříc. Samozřejmostí by měl být odpočinek – jak fyzický, tak i ten duševní.
Během léčby je nutné vyřadit alkohol, omezit pití kávy. Je též doporučeno konzumovat mléčné výrobky v určitém časovém odstupu od užití antibiotik (alespoň dvě hodiny), jinak může dojít ke snížení jejich účinku.
Pomohou probiotika, vláknina i bylinky
Již během léčby je velmi vhodné užívat zároveň probiotika. Ta podpoří dobré fungování trávicí soustavy, zmírní uvedené obtíže, ale i celkově posílí obranyschopnost. Lze je užívat jako doplňky stravy, které jsou k zakoupení v lékárně, nebo v běžně konzumovaných potravinách – kefírech, jogurtech nebo třeba kysaném zelí.
Kromě probiotik existují též prebiotika. A podobnost názvu svědčí též o tom, že spolu nějak souvisí. Jako prebiotika se označují látky, které lidské střevo strávit nedokáže, ale vytváří zde živiny pro prospěšné bakterie. Jde zejména o vlákninu obsaženou v ovoci, zelenině a luštěninách.
Je třeba dodržovat přiměřený pitný režim, jehož základ tvoří voda nebo bylinkové čaje. Z bylinek se v této době hodí ostropestřec, který pomůže regeneraci jater. Berte v úvahu, že tělo je oslabené, a proto se mu snažte dopřát odpočinek i po ukončené léčbě.