Jak očistit tělo po užívání antibiotik?

Pokud se u nás rozvine nemoc způsobená bakteriemi, se kterými si tělo samo neumí poradit, obvykle potíže odstraní až užívání antibiotik. Na jedné straně nám sice pomohou, na straně druhé však v našem organizmu zničí i takové bakterie, které jsou pro něj prospěšné. Poškozena bývá zejména střevní mikroflóra. Jak tedy pomoci tělu zotavit se po užívání léků a nastavit v něm opět rovnováhu?

Napáchané škody

Jak již bylo řečeno, kromě škodlivých bakterií antibiotika likvidují i ty, které naše tělo potřebuje. Jedná se zejména o bakterie žijící v trávicím traktu, kde napomáhají vstřebávání vitamínů a podporují pohyb střev. Při braní antibiotik dochází snadněji v organizmu k namnožení kvasinek, které mohou způsobovat řadu zánětlivých onemocnění. U žen se často objevují gynekologické záněty. V neposlední řadě je po léčbě oslabena též celková imunita těla.

Ohleduplnost k tělu během léčby

Při braní antibiotik se může objevit nevolnost, zvracení nebo průjem. Může být vyšší únava. Je třeba brát v úvahu, že se jedná o náročné období, a svému tělu vyjít co nejvíc vstříc. Samozřejmostí by měl být odpočinek – jak fyzický, tak i ten duševní.

Během léčby je nutné vyřadit alkohol, omezit pití kávy. Je též doporučeno konzumovat mléčné výrobky v určitém časovém odstupu od užití antibiotik (alespoň dvě hodiny), jinak může dojít ke snížení jejich účinku.

Pomohou probiotika, vláknina i bylinky

Již během léčby je velmi vhodné užívat zároveň probiotika. Ta podpoří dobré fungování trávicí soustavy, zmírní uvedené obtíže, ale i celkově posílí obranyschopnost. Lze je užívat jako doplňky stravy, které jsou k zakoupení v lékárně, nebo v běžně konzumovaných potravinách – kefírech, jogurtech nebo třeba kysaném zelí.

Kromě probiotik existují též prebiotika. A podobnost názvu svědčí též o tom, že spolu nějak souvisí. Jako prebiotika se označují látky, které lidské střevo strávit nedokáže, ale vytváří zde živiny pro prospěšné bakterie. Jde zejména o vlákninu obsaženou v ovoci, zelenině a luštěninách.

Je třeba dodržovat přiměřený pitný režim, jehož základ tvoří voda nebo bylinkové čaje. Z bylinek se v této době hodí ostropestřec, který pomůže regeneraci jater. Berte v úvahu, že tělo je oslabené, a proto se mu snažte dopřát odpočinek i po ukončené léčbě.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Co o vašem zdraví prozradí krevní tlak? Zjištění hodnoty krevního tlaku je nedílnou součástí návštěvy lékaře téměř jakéhokoliv zaměření. Jakmile si o vás sestřička zjistí potřebné informace, již vám nasazuje na paži manžetu. Někdo si musí tlak pravidelně měřit i doma. Snadno pak na sobě může jeho výkyvy sledovat. Krevní tlak není jen pouh...
6 tipů, jak začít žít zdravě právě teď Mnoho z nás by chtělo žít zdravě, ale velmi často pro sebe hledáme nejrůznější výmluvy, proč to nejde. Zpravidla sami sebe přesvědčujeme, že na to nemáme čas. Že zrovna teď máme jiné starosti a povinnosti, které nám brání začít žít jinak. Že to nezvládneme a počkáme raději na dobu, kdy náš život neb...
Éčka, která by vás měla odradit od konzumace výrobku Do potravin je přidáváno mnoho dalších látek ve snaze udělat je pro zákazníky co nejlákavějšími. Mnohdy to však může být na úkor našeho zdraví. Mezinárodní kód těchto látek má tvar E a za ním nějaké číslo – proto se o nich hovoří jako o éčkách. Můžeme zaslechnout i označení aditiva neboli přídatné l...