Jak očistit tělo po užívání antibiotik?

Pokud se u nás rozvine nemoc způsobená bakteriemi, se kterými si tělo samo neumí poradit, obvykle potíže odstraní až užívání antibiotik. Na jedné straně nám sice pomohou, na straně druhé však v našem organizmu zničí i takové bakterie, které jsou pro něj prospěšné. Poškozena bývá zejména střevní mikroflóra. Jak tedy pomoci tělu zotavit se po užívání léků a nastavit v něm opět rovnováhu?

Napáchané škody

Jak již bylo řečeno, kromě škodlivých bakterií antibiotika likvidují i ty, které naše tělo potřebuje. Jedná se zejména o bakterie žijící v trávicím traktu, kde napomáhají vstřebávání vitamínů a podporují pohyb střev. Při braní antibiotik dochází snadněji v organizmu k namnožení kvasinek, které mohou způsobovat řadu zánětlivých onemocnění. U žen se často objevují gynekologické záněty. V neposlední řadě je po léčbě oslabena též celková imunita těla.

Ohleduplnost k tělu během léčby

Při braní antibiotik se může objevit nevolnost, zvracení nebo průjem. Může být vyšší únava. Je třeba brát v úvahu, že se jedná o náročné období, a svému tělu vyjít co nejvíc vstříc. Samozřejmostí by měl být odpočinek – jak fyzický, tak i ten duševní.

Během léčby je nutné vyřadit alkohol, omezit pití kávy. Je též doporučeno konzumovat mléčné výrobky v určitém časovém odstupu od užití antibiotik (alespoň dvě hodiny), jinak může dojít ke snížení jejich účinku.

Pomohou probiotika, vláknina i bylinky

Již během léčby je velmi vhodné užívat zároveň probiotika. Ta podpoří dobré fungování trávicí soustavy, zmírní uvedené obtíže, ale i celkově posílí obranyschopnost. Lze je užívat jako doplňky stravy, které jsou k zakoupení v lékárně, nebo v běžně konzumovaných potravinách – kefírech, jogurtech nebo třeba kysaném zelí.

Kromě probiotik existují též prebiotika. A podobnost názvu svědčí též o tom, že spolu nějak souvisí. Jako prebiotika se označují látky, které lidské střevo strávit nedokáže, ale vytváří zde živiny pro prospěšné bakterie. Jde zejména o vlákninu obsaženou v ovoci, zelenině a luštěninách.

Je třeba dodržovat přiměřený pitný režim, jehož základ tvoří voda nebo bylinkové čaje. Z bylinek se v této době hodí ostropestřec, který pomůže regeneraci jater. Berte v úvahu, že tělo je oslabené, a proto se mu snažte dopřát odpočinek i po ukončené léčbě.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

3+1 důvod proč se konečně dostat do formy Jste spokojené s tím, jak vypadáte? Nebo na sobě vidíte chyby, kterých byste se rády zbavily? Stydíte se svléknout do spodního prádla či plavek, protože by tak malé množství oblečení odhalilo nepříjemnou pravdu? Pojďte si říci jednou provždy DOST! Zhubnout sice není jednoduché, ale ve finále to s...
Osvědčené přírodní recepty proti hmyzu Teď v létě se tomu jen tak nevyhneme. Ať vyrazíme kamkoliv do přírody, můžeme se domů vrátit se štípanci od komárů, muchniček, včel nebo vos. Kromě chvilkové bolesti nás pak pár dní potrápí svědění a bolestivost v daném místě. Využijte tedy raději možností, jak si v takové situaci ulevit. Běžná rea...
Máme dnes Vánoce zdravější než dřív? Leckdy máme chuť poměřovat, jak jedli naši předkové, a jak jíme my. Jak by toto dopadlo v případě srovnání staročeských Vánoc a těch dnešních? Možná bychom se mohli v přípravě jídla trochu inspirovat a prostřít štědrovečerní stůl o něco zdravěji. Tradiční dřívější menu K běžně dodržovaným zvykům p...