Jak se stravovat, když máte vysoký krevní tlak?

Pokud je u vás potvrzené, že máte vysoký krevní tlak, možná se už spoléháte na pomoc pravidelně užívaných léků. Velkou úlohu při ovlivnění vašeho zdraví však sehrává i stravování. Zařaďte do jídelníčku více prospěšných potravin a omezte dopady vysokého krevního tlaku na vaše zdraví.

Jako vysoký krevní tlak neboli hypertenze se označuje stav, kdy je u člověka opakovaně naměřen tlak krve 140/90 mmHg nebo i víc. Velkou roli při léčbě sehrávají nejen léky, ale také úprava životosprávy, regulace hmotnosti, zařazení pravidelné pohybové aktivity, omezení kouření a pití alkoholu. My se dále zaměříme na změnu stravy a vytvoření takového jídelníčku, který vám prospěje.

Nebezpečný společník

Sám o sobě vás třeba vysoký krevní tlak tolik trápit nemusí, ale je zodpovědný za celou řadu potíží, které už jsou velmi vážné. Srdce totiž musí podávat vyšší výkon, aby byla dodána krev do celého těla. Při dlouhodobém stavu tím trpí srdce i cévy. Značně se pak zvyšuje riziko mozkové mrtvice a infarktu myokardu.

Nesolte zbytečně

Důležitým bodem je omezení soli. Někdy už jídlo přisolujeme jen ze zvyku, než že by to opravdu bylo nutné. Snažte se tedy před osolením jídla pozastavit a sami pro sebe si zodpovědět, zda je to potřeba. V mnoha případech můžete sůl nahradit bylinkami a přitom se nebudete cítit nijak ochuzeni.

Z jídelníčku zkuste eliminovat vyloženě slané potraviny – různé solené pochoutky, ale také třeba tavené sýry s vysokým obsahem soli, konzervované potraviny, uzeniny. Berte v úvahu, že denně bychom měli přijmout zhruba jednu čajovou lžičku soli.

Osvědčené potraviny

Ve stravě si ohlídejte příjem nasycených tuků. Měla by jich obsahovat co nejméně. Naopak do jídelníčku přidejte zeleninu a v rozumné míře i ovoce. Místo bílého pečiva sáhněte po celozrnném. Nepřipravujte si smažená jídla. Pravidelně konzumujte ryby, z ostatního masa volte ta libová. Taktéž si dopřejte luštěniny – a zdaleka nemusíte zůstat jen u hrachu a fazolí, můžete vyzkoušet různé druhy čočky nebo cizrnu.

Existují potraviny, které vyloženě pomáhají ke snížení krevního tlaku. V jídelníčku by neměli chybět česnek, cibule, celer, červená řepa, jablka, pohanka, obilné vločky, luštěniny, ryby a ořechy. Výborným doplňkem nebo pravidelným večerním mlsáním mohou být ořechy a různá semínka. Nápomocný je i včelí med. Hodí se využít sílu bylinkových čajů. V boji s vysokým krevním tlakem se osvědčuje hloh, lipový květ, meduňka nebo květy černého bezu.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Čím nahradit cukry a jak sladit jídlo zdravěji? O tom, jak naše strava obsahuje příliš cukru, se můžeme dozvědět všude. Zároveň je k dispozici dostatek informací o tom, jak moc nám cukr škodí, co vše může způsobit, a jak jej máme omezit. Čím si ale můžeme jídlo osladit, aby to pro nás taková pohroma nebyla? Bílý cukr nám neprospívá Jako největš...
Mindful eating: Zkuste se začít na jídlo soustředit Pokud byste chtěli název dnešního článku přeložit do češtiny, šlo by o všímavé jedení nebo všímavost při jídle. Celá tato myšlenka je založena na soustředění na to, co aktuálně děláme, vnímání přítomného okamžiku, kdy jíme. Teď si zřejmě řeknete: „A k čemu mi tohle může být dobré?“ Ono je těch výhod...
Je lepší pít vodu z kohoutku nebo balenou? Tahle otázka zřejmě již každého někdy napadla - s méně či více jasnou odpovědí. Je lepší ušetřit peníze utracené za kupování vody v PET lahvích nebo tím svému zdraví opravdu tak výrazně prospíváme, že se to ve výsledku vyplatí? Napáchá na našem těle voda z kohoutku nějaké škody, když ji budeme dlouh...