Dá se při cukrovce sportovat? A jaké sporty jsou vhodné?

Už jsme se věnovali tomu, že roli v prevenci vzniku cukrovky sehrává i fyzická aktivita (více tady). Jak je to ale se sportem, když už si s sebou z ordinace lékaře nesete diagnózu diabetes mellitus? Rozhodně by neměla být chápána jako signál k tomu, abychom se veškeré fyzické aktivitě vyhýbali a snažili se co nejvíc šetřit. Vlastně by to mělo být právě naopak. Sport by měl být nedílnou součástí života.

Poznejte reakce svého těla

Cvičení přináší pacientům mnoho výhod a působí jako ideální podpora léčby cukrovky. Pohyb totiž zvyšuje citlivost buněk na působení inzulínu. Při sportování je třeba brát v úvahu vlastní kondici a dobu, po kterou už sport vykonáváte, nebo zda se do něj vrháte jako naprostí začátečníci. Záleží také na vaší medikaci. To můžete předem konzultovat s lékařem, abyste věděli, kdy se nejlépe sportu věnovat, zda nějak upravit dávky podávaných léků.

Je možné si průběžně sledovat stav cukru v těle, abyste se lépe poznali a za čas si již byli plně vědomi toho, co se ve vašem těle odehrává. Na každý sport totiž může tělo reagovat trochu jinak. Třeba při běhání nebo svižné chůzi dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. Naopak výrazné procvičování horní poloviny těla může zprvu vést ke zvýšení glykémie. Pokud se pak hýbete určitou dobu, hladina se opět sníží.

Pestré množství benefitů

Jak už bylo řečeno, sport ovlivňuje citlivost buněk na inzulín. Pohyb v našem těle podpoří zpracování přijaté energie. Snáze tak předejdeme nahromadění kil navíc, které by jen přispěli k rozvoji cukrovky. Při pravidelné fyzické aktivitě se účinně posiluje oběhový systém. Dochází k poklesu krevního tlaku. Zlepšuje se celkový metabolismus cukrů a tuků. Nezanedbatelný je i vliv na psychiku člověka.

Vyberte si dle svého gusta

Jistě vás napadne otázka, jaký sport je tedy při cukrovce vhodný. Nejčastěji se doporučuje plavání, chůze, nordic walking nebo jízda na kole. Dříve se kladl důraz zejména na aerobní cvičení (plavání, jogging). Bylo však prokázáno, že i cvičení, kdy během krátké doby podáváte vysoký výkon, zvyšuje citlivost buněk na inzulín.

Na počátku aktivity byste se měli postupně uvést do tempa. V závěru cvičení je dobré zařadit naopak dobu, při které postupně zvolníte. Pokud je pravidelně kontrolována hladina cukru v krvi a nedojde k jejímu výraznému výkyvu, nelze hovořit o tom, že by lidé s diabetem podávali nižší výkony než lidé bez jakéhokoliv zdravotního omezení.

Vyhněte se úrazům

Důležitou součástí při pravidelném sportování je také péče o zdraví vašich nohou. Při onemocnění cukrovkou je třeba ve zvýšené míře dbát na výběr správné obuvi a pečlivou hygienu po fyzické námaze. Případná poranění by mohla mít vážnější následky, je tedy lépe se jim vyhnout. Před sportovním výkonem i v jeho průběhu mějte při sobě dostatek tekutin, abyste se mohli kdykoliv napít.

Zdroje:

  • FIELDS, Karl B, JACKSON, Jonathan, SHUGART, Christine. Diabetes in Sports. Sports Health [online]. 2010, 2(1): 29 – 38 [cit. 28.4.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438860/
  • The Global Diabetes Community. Diabetes and Sport [online]. Diabetes.co.uk, 2019.  [Cit. 28.4.2019]. Dostupné z:  https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-sport.html

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak motivovat dítě ke sportu a jaký sport zvolit Že by měl být sport nedílnou součástí života, se hezky říká. Jak k němu ale přimět vašeho potomka, co by nejradši zůstal jen zalezlý v teple domova? Ideální je vést dítě k pohybu už od malička a najít pro něj sport, který ho osloví. I zde platí - příklady táhnou „Nejsnazší“ variantou je jít dítěti...
Co jíst před cvičením a co jíst po něm? Když začneme pravidelně cvičit, můžeme přemýšlet nad tím, jaký je vhodný příjem jídla v době před a po cvičení. Kdy je lepší se najíst? Co je ideální konzumovat před cvičením, aby následně plný žaludek neomezoval pohyb? Co si dát po cvičení, abychom nenabrali zpět veškeré vydané kalorie? Efekt cvič...
Nechte se zlákat – nordic walking je stále populárnější Nordic walking vás může nadchnout svou nenáročností, lehkostí pohybu, ale zároveň efektivitou. Pro začátek si vystačíte i s běžným sportovním oblečením a holemi. Pokud si tento sport zamilujete, rádi pak přejdete ke specializovanějšímu vybavení. Původně byla tato aktivita zamýšlena jako letní pří...