Dá se při cukrovce sportovat? A jaké sporty jsou vhodné?

Už jsme se věnovali tomu, že roli v prevenci vzniku cukrovky sehrává i fyzická aktivita (více tady). Jak je to ale se sportem, když už si s sebou z ordinace lékaře nesete diagnózu diabetes mellitus? Rozhodně by neměla být chápána jako signál k tomu, abychom se veškeré fyzické aktivitě vyhýbali a snažili se co nejvíc šetřit. Vlastně by to mělo být právě naopak. Sport by měl být nedílnou součástí života.

Poznejte reakce svého těla

Cvičení přináší pacientům mnoho výhod a působí jako ideální podpora léčby cukrovky. Pohyb totiž zvyšuje citlivost buněk na působení inzulínu. Při sportování je třeba brát v úvahu vlastní kondici a dobu, po kterou už sport vykonáváte, nebo zda se do něj vrháte jako naprostí začátečníci. Záleží také na vaší medikaci. To můžete předem konzultovat s lékařem, abyste věděli, kdy se nejlépe sportu věnovat, zda nějak upravit dávky podávaných léků.

Je možné si průběžně sledovat stav cukru v těle, abyste se lépe poznali a za čas si již byli plně vědomi toho, co se ve vašem těle odehrává. Na každý sport totiž může tělo reagovat trochu jinak. Třeba při běhání nebo svižné chůzi dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. Naopak výrazné procvičování horní poloviny těla může zprvu vést ke zvýšení glykémie. Pokud se pak hýbete určitou dobu, hladina se opět sníží.

Pestré množství benefitů

Jak už bylo řečeno, sport ovlivňuje citlivost buněk na inzulín. Pohyb v našem těle podpoří zpracování přijaté energie. Snáze tak předejdeme nahromadění kil navíc, které by jen přispěli k rozvoji cukrovky. Při pravidelné fyzické aktivitě se účinně posiluje oběhový systém. Dochází k poklesu krevního tlaku. Zlepšuje se celkový metabolismus cukrů a tuků. Nezanedbatelný je i vliv na psychiku člověka.

Vyberte si dle svého gusta

Jistě vás napadne otázka, jaký sport je tedy při cukrovce vhodný. Nejčastěji se doporučuje plavání, chůze, nordic walking nebo jízda na kole. Dříve se kladl důraz zejména na aerobní cvičení (plavání, jogging). Bylo však prokázáno, že i cvičení, kdy během krátké doby podáváte vysoký výkon, zvyšuje citlivost buněk na inzulín.

Na počátku aktivity byste se měli postupně uvést do tempa. V závěru cvičení je dobré zařadit naopak dobu, při které postupně zvolníte. Pokud je pravidelně kontrolována hladina cukru v krvi a nedojde k jejímu výraznému výkyvu, nelze hovořit o tom, že by lidé s diabetem podávali nižší výkony než lidé bez jakéhokoliv zdravotního omezení.

Vyhněte se úrazům

Důležitou součástí při pravidelném sportování je také péče o zdraví vašich nohou. Při onemocnění cukrovkou je třeba ve zvýšené míře dbát na výběr správné obuvi a pečlivou hygienu po fyzické námaze. Případná poranění by mohla mít vážnější následky, je tedy lépe se jim vyhnout. Před sportovním výkonem i v jeho průběhu mějte při sobě dostatek tekutin, abyste se mohli kdykoliv napít.

Zdroje:

  • FIELDS, Karl B, JACKSON, Jonathan, SHUGART, Christine. Diabetes in Sports. Sports Health [online]. 2010, 2(1): 29 – 38 [cit. 28.4.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438860/
  • The Global Diabetes Community. Diabetes and Sport [online]. Diabetes.co.uk, 2019.  [Cit. 28.4.2019]. Dostupné z:  https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-sport.html

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Znáte Kangoo Jumps? V životě každé z nás by určitě neměla chybět nějaká fyzická aktivita. Je jen na vás, jestli si zamilujete běh, oblíbíte si fotbal nebo začnete tancovat. Tak či onak uděláte pro své tělo prospěšnou službu, pokud se budete pravidelně a s chutí nějaké pohybové aktivitě věnovat. Kromě toho, že má spo...
Jóga pro začátečníky – jak začít s jógou? Možná o józe dlouho přemýšlíte, obecně víte, že je pro naše tělo prospěšná. Proč konkrétně a jak prakticky začít, o tom už se nedokážete rozhodnout. Pojďme si říct, v čem se kouzlo jógového cvičení skrývá a proč ho tedy nelze zaměnit s jinou pomalou formou cvičení. Co je to vlastně jóga? Učebnice ...
Jak naše zdraví ovlivní chov domácích mazlíčků? Pro někoho může být už jen představa toho, že by si domů pořídil nějaké zvíře, značně děsivá. Nepořádek, chlupy na koberci, možná něco zničeného, nutnost chodit pravidelně ven, starat se o dalšího člena rodiny… Je možné za tím vidět plno negativ, pokud budeme chtít. Úhel pohledu však může být zcela ...