Může změna jídelníčku zlepšit váš spánek?

Sami můžete dojít k tomu, že kolikrát má jídlo značný vliv na kvalitu spánku. Po těžké večeři se vám bude obtížně usínat nebo bude spánek přerušovaný. Stejně tak je ale na druhou stranu nepříjemné, když vás ze spaní budí pocit hladu. Pokud chcete zlepšit váš spánek, zkuste se třeba na pár dní zaměřit na to, jak se obvykle stravujete, jak vypadá váš jídelníček přes den a zejména v jeho druhé polovině. Možná najdete způsob, jak svému tělu přechod do spánku ulehčit.

Někdy odborná pomoc přijde vhod

Potíže se spánkem dnes řeší stále více lidí. Někdo velmi dlouhou dobu usíná, jiný se v noci opakovaně budí. Ať je vám blízká jakákoliv z těchto situací, faktem zůstává, že ráno se cítíte bez energie a jen těžko se nutíte do běžných denních aktivit.

Pokud je spánek dlouhodobě takto nekvalitní, je samozřejmě na místě řešit to s odborníkem, případně se individuálně zaměřit na to, co můžete v životě změnit. V mnohém může pomoct odbourání stresu a naučit se i v průběhu dne aspoň chvilku odpočívat. Pokud jsou ale vaše obtíže spíše výjimečné a zajímá vás, jak můžete rozumným stravováním podpořit svůj kvalitní spánek, zkuste některé z následujících rad.

Nenásilná podpora klidného spánku

Pokud si chcete přirozeným způsobem zharmonizovat spánek, můžete vyzkoušet zaměřit se na svůj jídelníček. Rozhodující vliv na to, jak se vám večer usíná, nebo jak kvalitně během noci spíte, mohou mít vaše pocity hladu, nebo naopak přeplněného žaludku. Když budete celý den hladovět a až chvilku před usnutím do sebe nacpete vydatnou porci těžkého jídla, jen stěží docílíte spokojenosti po celou noc. Zároveň se ale vůbec nespí dobře s prázdným žaludkem, kdy se již k ránu budíte hlady. Tím si přivoláte jedině velmi lákavé sny – o jídle.

Už v průběhu dne tedy myslete na to, abyste jedli pravidelně. Nepřehánějte to s večeří. Ideální je najíst se tak tři hodiny předtím, než jdete spát. Stačí lehká večeře, ne vydatné jídlo, jaké si dopřejete k nedělnímu obědu. Doporučit lze například zeleninu nebo mléčné výrobky. Nijak váš spánek nepodpoří konzumace sladkostí nebo různých slaných pochoutek.

Jídlo s efektem zázračné pilulky na usnutí

Naleznete samozřejmě mnoho doporučení, jakou potravinu si dát před spaním, abyste zaručeně usnuli. Nelze se však spoléhat na to, že takhle snadno to opravdu funguje. Ano, některá jídla vám mohou pomoci se trochu zklidnit, utlumit úzkost nebo uvolnit napětí svalů. Pak by pro vás mělo být usnutí snazší, ale jako směrodatné to brát nelze.

Můžete ale klidně tradiční rady vyzkoušet a třeba si sami pro sebe opravdu najdete jídlo nebo pití, po kterém se vám spí lépe. Mezi často doporučované patří banány, ovesná kaše, sklenice teplého mléka s medem, mléčné výroby nebo oříšky. Zkusit můžete i bylinky – osvědčuje se meduňka, třezalka nebo mateřídouška.

Naopak ke klidnému spánku vám nepomůže alkohol před spaním. Sice můžete bez problémů usnout, ale je větší šance, že se budete v průběhu noci budit a celkový pocit ze spánku nebude nejpříjemnější.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Mindful eating: Zkuste se začít na jídlo soustředit Pokud byste chtěli název dnešního článku přeložit do češtiny, šlo by o všímavé jedení nebo všímavost při jídle. Celá tato myšlenka je založena na soustředění na to, co aktuálně děláme, vnímání přítomného okamžiku, kdy jíme. Teď si zřejmě řeknete: „A k čemu mi tohle může být dobré?“ Ono je těch výhod...
Jak na zdravý jídelníček u dětí mladších tří let? Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Důležitý vliv na jejich zdraví má právě strava. Jelikož u dětí ve věku do tří let dochází k prudkému růstu a vývoji po všech stránkách, je nutné zajistit jim dostatečný přísun živin. A to nejen z pohledu kvantity, ale i kvality. Je důležité, jak vypadá jíde...
Poznejte základní principy dělené stravy V podstatě se ani tak nejedná o dietu, ale spíš dodržování určitých pravidel při stravování. Není tu požadavkem, abyste rapidně snížili svůj energetický příjem, ale rozvrhli si jídla tak, aby vaše tělo bylo v harmonii. A nemusí se nutně jednat o snížení váhy, klidně může být požadovaným výsledkem je...