Bylinky pomohou s kocovinou nejen po Silvestru

Pobuzení do nového roku nemusí být vždy jen příjemné. Pokud jste silvestrovskou noc prohýřili, nešetřili alkoholem a do postele se dostali až k ránu, mohou se hodit některé z tipů, jak si poradit s kocovinou. Nemusíte vždy hned sahat po lécích, úlevu vám mohou poskytnout i bylinky.

Příznaky kocoviny budou zřejmě všem dobře známé. Probouzíme se s bolestí hlavy, žaludek je na vodě, divná pachuť v ústech, únava, nohy jak ze železa. Člověk pak nemá šanci běžně fungovat, nemůže se soustředit.

Za to vše je zodpovědná mírná otrava alkoholem, kdy je potřeba, aby jej tělo postupně odbouralo. Buď můžeme čekat, až to přejde a pomyslná opička nám sesedne z krku, nebo se pokusíme celý proces trochu uspíšit. Bylinky v tom mohou pomoci zejména zrychlením metabolismu, zlepšením trávení i celkovým zklidněním.

Máta peprná

Máta peprná je osvědčený bojovník se špatným trávením. Využívají se zejména její listy, které stačí zalít horkou vodou. Můžete ji klidně smíchat s meduňkou a heřmánkem. Zastavuje zvracení, mírní křeče žaludku. Zvyšuje pozornost, vaše tělo trochu probere a nakopne k akci.

Meduňka lékařská

Meduňkový čaj vás i po prohýřené noci osloví svou vůní. Můžete si ho ještě dochutit medem. Zklidní žaludek a i celkově váš napjatý organismus. Prospívá v podstatě všem tělesným orgánům. Mírní křeče žaludku, tlumí bolest hlavy.

Ostropestřec mariánský

Jedná se v podstatě o okrasný bodlák. S největší pravděpodobností budete mít pro případ potřeby nachystanou zakoupenou směs jeho plodů. Je třeba je pár minut povařit, poté nechat louhovat. Ostropestřec se hodí pro regeneraci jaterních buněk. Podpoří uvolňování žluči, což napomůže rychlejšímu trávení, zmírní nevolnost.

Kopřiva dvoudomá

Listy z kopřivy se mohou také osvědčit. Přínosem je především detoxikace těla. Zlepšíte si krevní oběh, do těla dodáte potřebné vitamíny a minerály. Kopřiva také zlepšuje trávení.

Heřmánek pravý

Využít můžete sušené květy heřmánku. Působí proti nadýmání, nevolnosti, ale i celkově uklidní napjaté nervy. Jako u všech předchozích bylinek stačí květy zalít vodou a nechat chvilku přiklopené louhovat. Čaj popíjejte teplý, můžete ho dochutit medem nebo citrónem.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky. Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 1...
Chcete přestat kouřit? Bylinky vám mohou velmi pomoci V dnešní době je mnoho lidí závislých na kouření – a co si budeme nalhávat, přestat není vůbec snadné. Závislost je vytvořená v rovině fyzické i psychické. Lidé pak přestávají opakovaně, je problematické vydržet bez kouření dlouhodobě. Můžete si však náročné životní období usnadnit a eliminovat abst...
Bylinky pomáhající na nejčastější ženské problémy Ženské tělo má mnoho podstatných funkcí a je důležité, aby bylo v celkové harmonii. Není však snadné ubránit se všemožným vlivům, a tak většina žen někdy řeší obtíže spojené s menstruačním cyklem, početím, těhotenstvím nebo později menopauzou. V případě, že nechcete sahat hned po lécích a chcete pro...