Jakými způsoby se dají připravovat ryby?

Že jsou ryby zdravé a dodají nám potřebné omega-3 nenasycené mastné kyseliny a jód, je jistě již všeobecně známý fakt. Při přípravě ryb ale můžeme zaváhat, co si s nimi vlastně počít. Je lepší dát je do trouby? Jaké použít koření? Dají se nějak zdravěji obalit a připravit?

Kupujte čerstvé ryby

Dejte si pozor již při samotném výběru ryby. Je důležité, aby byla čerstvá – jen tak si na ní opravdu pochutnáte a budete moct ocenit její kvality. Pokud kupujete rybu vcelku, prohlédněte si, zda žábry mají červenou až nafialovělou barvu, kůže je napjatá a oči jsou jasné. Rozhodně by ryba neměla být nepříjemně cítit. Můžete samozřejmě zakoupit již připravený filet.

Opatrné zacházení

Vyhněte se zmrazování a rozmrazování ryb, pokud to není opravdu nutné. Když už rybu rozmrazujete, dejte ji do lednice nebo uzavřete do sáčku a ponořte do studené vody. Při rychlejším rozmrazení by mohlo dojít k růstu bakterií. Pracujte s masem opatrně, je třeba myslet na to, že je opravdu křehké. V jakékoliv úpravě se nesnažte jeho chuť přetlouct výrazným kořením.

Vaření

Nejedná se o úplně často používanou úpravu ryb, ale je velmi jednoduchá a výsledek je výborný. Rybu vložíme do osolené vody, případně zeleninového vývaru. Je možné přidat bylinky. Vaří se pozvolna – u většiny sladkovodních ryb jde o dobu 10 až 12 minut, déle se vaří kapr.

Dušení

Jde o velmi šetrný a zdravý způsob, jak s rybou naložit. Nejprve je nutné připravit si základ – může se jednat o zeleninu nebo třeba houby. Ten se následně zalije vývarem nebo smetanou a vloží se do něj porce ryby. Mohou být předem krátce a intenzivně opečené. Můžete zde vyzkoušet mnoho variací dle použitého základu i koření.

Smažení

Tato úprava je zřejmě u nás stále nejčastější, ale za to nejméně vhodná. Pokud děláte více porcí za sebou, olej vyměňte. Po dosmažení nechte rybu na ubrousku, aby z ní vysál přebytečný olej.

Když děláte rybu na pánvi, nejprve ji dejte kůží dolů – a to na pořádně rozpálenou pánev. Předejdete tak tomu, že se vám maso zcela rozpadne a přichytí na pánev. Maso osolte až v samém závěru přípravy. Z koření uplatníte tymián, rozmarýn nebo bazalku. Pokud potřebujete mít rybu nutně obalenou, můžete využít třeba nadrcené knäckebroty s bylinkami a rybu péct v troubě.

Grilování a pečení

Při grilování připravíte rybu velmi rychle. Menší ryby můžete ponechat vcelku, některé se lépe grilují jako filety. Rybu není třeba předem nijak nakládat, marinovat. K dochucení zcela postačí sůl (až těsně před grilováním), bylinky, olej a citron. Je lepší rybu nepokládat přímo na rošt. Pokud už to jinak nelze, je vhodné aspoň rošt potřít olejem.

Při pečení ryby v troubě nevadí, když odstraníme kůži. Důležité však je pohlídat správnou dobu, aby nebylo maso vysušené. Můžete vyzkoušet i pečení ryby v alobalu, ryba si tak ponechá maximum své chuti i vůně.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak na dovolené nepřibrat a zachovat si svoji vydřenou postavu? Období dovolených je tady. Pro někoho dlouho očekávaná odměna za celoroční práci, pro jiné stresující okamžik spojený s nutností odhodit svrchní vrstvy oblečení, nedejbože svléknout se do plavek. Právě hubnutí do plavek patří k jednomu z nejčastějších důvodů, proč mnozí začínají s dietou. Již od nov...
Jak se dají zmírnit projevy andropauzy, neboli mužského přechodu? Slovem andropauza označujeme období mužského přechodu. Na rozdíl od tématu přechodu u žen je stále toto na veřejnosti i v rodinách tak trochu tabu. Ženská menopauza se diskutuje hojně a bez větších pocitů studu. I muži však mohou vnímat mnoho nepříjemných úskalí této životní etapy. Náladovost i změ...
Strava má vliv na naši náladu i energii Ne nadarmo se říká: jste to, co jíte. Možná vás nikdy nenapadlo se nad tím pozastavit a zamyslet. Ale je to tak. Naše strava je odrazem našeho duševního a samozřejmě i fyzického rozpoložení. Jen málokdo si ale uvědomuje, jak obrovský vliv na náladu i energii má skladba jeho jídelníčku. Pokud se stra...