V zimě vsaďte na potraviny, které zahřejí

Sami na sobě můžete snadno pozorovat, že po určitých potravinách je vám tepleji, zatímco po jiných přesně naopak. Východní medicína jasně rozlišuje potraviny s ochlazujícím efektem, zahřívací a neutrální. V zimě bychom tedy měli dát přednost zahřívacím potravinám, které nabudí naši vnitřní energii a podpoří metabolismus.

Zahřejí, ale i pomohou s hubnutím

Někdy už jen při představě salátu nebo jogurtu máte pocit, že vám po jeho konzumaci bude zima. Ano, je tomu tak. Navíc tělo bude opravdu pociťovat chlad a bude se snažit uložit si do zásob tuk. Naopak u zahřívacích potravin převažuje energie jang, po jejich konzumaci se tělo zpevní a prohřeje. Tělo bude také s jejich pomocí snadněji odbourávat uložený tuk.

Nejen horká polévka zahřeje

Jsou potraviny, které zahřívají sami o sobě, ale můžete toho docílit i jejich tepelnou úpravou. Klidně si je dopřejte hned po ránu. Můžete si pochutnat na ovesné nebo pohankové kaši ochucené skořicí, medem nebo ořechy. Někomu po ránu udělá dobře i horká polévka.

Ze zeleniny sáhněte po pórku, pažitce, česneku nebo cibuli. Další zeleninu si připravte dušením v páře, ugrilováním nebo ji dejte vařit do polévky. K zahřátí vám dále může pomoct pohanka, rýže, vejce, drůbeží, hovězí, vepřové maso, ořechy nebo různá semínka.

Na druhé straně jako ochlazující je vnímána káva, zelený čaj, sladkosti a potraviny z bílé mouky. Z nápojů si raději dopřejte černý, ovocný čaj nebo již dříve zmiňovaný zázvorový. Můžete si do něj přidat med, hřebíček i skořici.

Okořeňte si život

K zahřátí vám dopomůže také koření. Milovníci ostrých jídel jistě vědí, jaké horko jim je po jejich konzumaci. Výborným prostředkem je zázvor. Zahřeje vám celé tělo a zároveň zajistí prevenci proti nachlazení nebo jeho léčbu. Můžete si z něj udělat čaj nebo ho využít při vaření. Lze ho přidat ke směsi zeleniny s rýží nebo bulgurem, ale klidně i do polévky s rajčaty a červenou čočkou. Zahřívací efekt má i skořice. Lze ji dát do moučníku, ale i svařeného vína nebo punče. Z dalších bylinek se hodí oregano, rozmarýn, tymián nebo hřebíček.

Všeho moc škodí

Samozřejmě platí, že vaše strava by měla být pestrá a měla by vám přinést vše, co vaše tělo potřebuje. Je spíše dobré dopřávat si zahřívacích potravin víc, ale rozhodně se nedoporučuje sestavit si jídelníček pouze z nich. Vaše tělo by na takovou změnu nereagovalo pozitivně a snadno by se mohlo stát, že by vám po pár dnech chyběly důležité látky.

Můžete bez obav sáhnout po neutrálních potravinách. Mezi ně patří ovoce, které běžně roste u nás – jablka, hrušky, švestky. Nekonzumujte však příliš citrusy, které vás ochladí. Dále si můžete dát listovou a kořenovou zeleninu, luštěniny, ryby a brambory.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Konopí nachází své místo i v kuchyni Pokud se hovoří o využití konopí, asi nás jako první nenapadne zrovna příprava jídla. Ale ono právě ve zdravé kuchyni jej můžete ocenit. Konkrétně jde o konopné semínko a z něj lisovaný konopný olej. Semínka neobsahují onu látku, která zajišťuje proslulost konopí. Žádných omamných účinků se tedy ned...
Strašák s názvem geneticky modifikované potraviny Snahou genetické modifikace je zajistit snazší pěstování rostlin. Nejčastěji zmiňovanou geneticky upravenou plodinou je kukuřice. Můžeme si ale povšimnout zmatků, které se v diskuzích ohledně těchto potravin objevují. Na jedné straně je prezentován jejich přínos a možné zajištění vyšší produkce, na ...
Zelený jíl můžete využít více způsoby Můžete zaslechnout též označení „francouzský jíl“. K zakoupení je tento rozemletý minerál ve formě prášku, který můžete chápat jako doplněk stravy, ale má též široké možnosti zevního použití. Oceníte zejména jeho schopnost vstřebat z našeho těla nahromaděné škodliviny. Čím nám prospěje? Pyšní se o...