Dopřejte si relax s pomocí bylinek

Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami.

Bylinky vám pomohou v boji s vyčerpáním, zklidní napjaté nervy, a přitom nemají žádné negativní vedlejší účinky. Jen si hlídejte, zda jsou pro vás vhodné v případě, že se dlouhodobě léčíte s nějakým onemocněním – bylinky by mohly ovlivnit účinek podávaných léků. Jedná se ale spíš o případy, kdy byste je užívali dlouhodobě a ve vyšším množství.

Bylinky si můžete sami natrhat a doma usušit nebo zakoupit již usušené. Při správném skladování vám pak dlouho vydrží a můžete je použít dle aktuální potřeby.

Čajové rituály

Může se pro vás stát milým zvykem, že si každý večer sednete ke knížce s šálkem čaje nebo si ho budete jen vychutnávat a necháte hlavu zcela uvolněnou. Pokud ráno nikam nespěcháte, může to pro vás být příjemný začátek nového dne. Čaj si můžete připravit z meduňky, kozlíku, třezalky, máty nebo heřmánku.

Bylinková koupel

Zvlášť pokud milujete večerní ponoření se do vany plné horké vody, můžete si k tomu dopřát i bylinky – tentokrát rovnou v koupeli. Stačí si vzít hrst usušených bylinek, zalít litrem vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Bylinky pak přecedíte a vodu z nich nalijete do připravené vany. Opět můžete zvolit meduňku, heřmánek, rozmarýn nebo třeba bazalku. Některé bylinky navíc ještě podpoří regeneraci vaší pokožky, pomohou s léčnou ekzému.

K naladění atmosféry můžete využít menší světlo v koupelně nebo svíčku. Kromě bylinky samotné si vychutnávejte během koupele i její vůni. Nevybírejte si bylinky, jejichž vůně vám není příjemná, i kdyby měly přesně ty účinky, které chcete. Pokud byste ji museli čichat po celou dobu ve vaně, neodpočali byste si.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Zkoušeli jste už africkou kopřivu? Víte, kdy ji využít? Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tato rostlina je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Pochází z tropů – především z jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. U nás ji můžeme nejčastěji vidět jako pokojovou rostlinu. Možná jste už zaslechli pojmenování koleus nebo kopřivenka. Rostlina je ...
Bylinky proti chřipce a nachlazení Řada bylinek svými účinky pomáhá při chřipce a nachlazení a mnoho z nás se k nim s důvěrou obrací. Užívání bylinek je příjemné, mají dobrou chuť a ve většině případů jsou bez vedlejších účinků. Proto tedy opravdu stojí za zkoušku nejprve vyzkoušet bylinky, nežli umělé preparáty. Šalvěj lékařská Na...
Když si dopřáváte bylinky, tak efektivně a bezpečně! Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat! Správná příprava Z bylinek zřejmě bud...