Mějte při ruce bylinkovou lékárničku

V domácí lékárničce obvykle najdeme plno všemožných tablet, pilulek, sirupů a kapek, pak nezbytné obvazy a náplasti. Každý má lékárničku vybavenou trochu jinak – dle toho, zda jsou v domácnosti děti, na jaké nemoci jsou jednotliví členové rodiny více náchylní. Lékárničku však můžete zásobit též bylinkami a zkusit, zda vám na nejčastější obtíže nemohou právě ony pomoct. Bylinky si můžete nasbírat a poté usušit. Z některých je možné připravit tinkturu.

Na trhu jsou též k zakoupení již hotové směsi určené na konkrétní zdravotní obtíže. Můžete tedy zkusit, zda s jejich pomocí nezvládnete ze svého života odstranit různé zdravotní neduhy – bez toho, že byste svému tělu dodávali uměle vyrobené přípravky, které mohou mít vedlejší účinky. Jaké bylinky lze tedy užít na nejčastější obtíže?

Poranění, dezinfekce, odřeniny

Na drobná zranění můžete využít olej z třezalky tečkované. Připraví se rozmačkáním květů a jejich zalitím rostlinným olejem. Vše necháte pak několik dní uzavřené ve sklenici. Dle potřeby lze olej užít na poraněná místa. Do lékárničky si můžete nachystat též šalvějovou tinkturu. Zhotovíte ji ze sušené bylinky ponořené do lihu. Je nutné ji nechat zhruba dva týdny louhovat, poté přecedit a tinkturu uložit na tmavém místě.

Bylinky na nachlazení

Na počátku nachlazení využijete heřmánkový čaj s medem. Můžete si do něj přidat i zázvor. Při horečce se osvědčuje čaj připravený z lipových květů, který podpoří pocení a zároveň utiší kašel. Lze též využít mateřídoušku nebo černý bez. Na podporu vykašlávání se hodí i jitrocel, suchý kašel utlumí podběl. Pokud trpíte na časté bolesti v krku, mějte v lékárničce nachystanou šalvěj. Můžete pak kloktat odvarem, který z ní připravíte.

Bylinky na bolest zad

Napjaté svaly uvolní čaj z heřmánku, blahodárně působí i zázvor. Pokud potřebujeme podpořit regeneraci těla, ideální je řebříček. Lze z něj připravit čaj, dát jej do koupele nebo připravit obklady. Stejně jako na drobná poranění, i zde můžete využít olej z třezalky.

Bylinky na podporu trávení

Ke ztišení nevolnosti a nechutenství využijete zázvor. Je možné si jej dát v malém množství i na počátku těhotenství, kdy ženu trápí zvracení. Osvědčuje se čaj z máty, heřmánku nebo fenyklu. Poslední jmenovaný lze také rozžvýkat čerstvý.

Při průjmu se hodí mít v lékárničce sušené borůvky. Pokud je necháte přes noc louhovat ve vodě a ráno vypijete a sníte veškerý vylouhovaný obsah, rychle vám pomohou. Usušené borůvky můžete klidně i rozžvýkat, aby zabraly v co nejkratší době. Naopak při potížích se zácpou vám pomohou kupříkladu listy senny. Jednu lžičku sušených listů zalijte vroucí vodou, nechejte důkladně vylouhovat a vypijte.

Bylinky na bolest hlavy

Zde velmi záleží na tom, zda víme, proč u nás bolest hlavy propukla. Dle toho i volíme takovou bylinku, která pomůže odstranit příčinu bolesti. Na zklidnění po náročném dni pomůže čaj z dobromysly, meduňky nebo mateřídoušky. Klidně můžete vyzkoušet i směsi těchto bylinek. Na potření stažených svalů využijete tinkturu z kozlíku lékařského. Pomůže i olej s naloženou majoránkou, kterým můžete jemně masírovat oblast hlavy, která vás bolí.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky proti chřipce a nachlazení Řada bylinek svými účinky pomáhá při chřipce a nachlazení a mnoho z nás se k nim s důvěrou obrací. Užívání bylinek je příjemné, mají dobrou chuť a ve většině případů jsou bez vedlejších účinků. Proto tedy opravdu stojí za zkoušku nejprve vyzkoušet bylinky, nežli umělé preparáty. Šalvěj lékařská Na...
Při nachlazení pomůže rýmovník i angínovník Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví. Rýmov...
Kopretina potěší nejen naše oči, ale i zdraví Bílé květy se žlutým středem vás jistě mezi lučním kvítím na první pohled zaujmou. Bývají symbolem nevinnosti, něžné lásky a i tak trochu odhadování budoucnosti nebo různého předpovídání. Vždyť kdo z nás netrhal postupně lístky se slovy: „Má mě rád, nemá mě rád.“ Podobných dotazů se dřív pokládalo k...