Heřmánek pravý neboli heřmánek lékařský (Matricaria recutita) je jednoletá rostlina dorůstající výšky maximálně 50 cm. Je to příjemně vonící rostlina s přímým větveným stonkem, který je zakončen žluto-bílými květy. Tyto květy připomínají vzhled květů sedmikrásky nebo kopretiny. V přírodě se s ním lze setkat poměrně hojně, protože roste jako plevel na polích. I přesto se záměrně pěstuje na záhonech pro svou širokou škálu využití, především pro své univerzální léčivé účinky. Vyskytuje se téměř po celém světě: v Evropě, Asii, Severní i Jižní Americe, severní Africe i Austrálii. Využití nalezl v kosmetice, lékařství, aromaterapii a homeopatii.
Obsah
Popis heřmánku pravého
Heřmánek je jednoletá bylina vysoká 15 až 50 cm. Má dlouhou lysou bohatě větvenou lodyhu s řídkými zelenými listy dlouhými 3-7 cm. Listy jsou zpeřené s niťovými úkrojky. Na vrcholcích rostliny rostou kvítky, které mají dva typy lístků. První jsou jazykovité a bíle zbarvené, dlouhé 6-9 mm a rostoucí po obvodu v počtu většinou patnácti lístků. Druhý typ má žluté zbarvení a roste v květním lůžku. Jsou trubkovité a uspořádané v zákrovu do polokulovitého tvaru. Květní lůžko je duté. Vůně byliny je velmi příjemná, lehce kořenitá.
Heřmánek roste téměř po celém světě, kde je rozšířený jako plevel. Roste na polích, loukách, mezích, rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Protože je stále více vytlačovaný chemickým ničením plevele a hnojením, začínají si ho lidé pěstovat záměrně na svých záhonech. Roste od května do podzimu, kvete od května či června do srpna až září.
Pěstování heřmánku pravého
Pěstování heřmánku je velmi jednoduché. Není příliš náročný na půdu a má krátkou vegetační dobu 8 týdnů od vysetí do květu, který je účelem setby. Heřmánek se pěstuje ze semínek, které je možné zakoupit v téměř každém zahradnictví. Semínka vznikají opylením, které provádí buď hmyz nebo je heřmánek schopný autogamie. To zjednodušeně řečeno znamená, že se opylí sám. Je možné heřmánek sadit také ze sazenice.
Pěstování ze semínka
Semínka se sadí do propustné, humózní a hlinité půdy pouze na povrch utužených řádků, nezahrabávají se. Semínka pro naklíčení totiž potřebují plné sluneční světlo. Heřmánek se coby plevel dokáže přizpůsobovat všem klimatickým podmínkám, ale nejradši má teplejší místo, které je chráněno před větrem. Nemá rád ani nadměrné vlhko, ani sucho.
Heřmánek se sází na podzim, v zimě či na jaře. K podzimní a zimní setbě není půdu třeba nijak zvlášť upravovat, pokud je zoraná po sklizni předchozích plodin. Půda k jarnímu výsevu se musí předem připravit v zimě a to tak, že se v ní vytvoří hrubé brázdy, které jsou od sebe vzdálené 15 cm. Semínka se do ní pak jednoduše „nasypou“, nemusí se zahrabávat. Pokud se heřmánková kultura dostatečně rozroste, není potřeba ji každý rok znovu sázet. Heřmánkové úbory nelze sklidit všechny a rostlina se tak vysévá sama. Přece jenom se jedná vlastně o plevel, ačkoli velmi užitečný. Pokud v heřmánkovém záhonu zůstanou některá místa prázdná, lze rostlinu rozmnožit dělením trsu nebo řízkováním.
1. Podzimní výsev
Na podzim je dostatečně vlhko i teplo, takže se semínkům vyjímečně dobře daří – vyklíčí asi za týden od výsevu. Přes zimu přezimuje v podobě malé listové růžice. Na konci března se provede plečkování půdy, které ji provzdušní a ona se pak smísí s vodou. Vzduch a voda tak mohou proudit přímo ke kořenům, což příznivě ovlivní růst rostlinek, které tak časně vyrostou. Takže první sběr plodů bude možný už v květnu či červnu. Do zimy pak lze uskutečnit další 2-3 sběry.
Samotný výsev se provádí od půlky srpna do poloviny září, aby semínka stihly dostatečně zakořenit a přečkat zimu.
2. Zimní výsev
Zimní výsev se může provádět v sušších oblastech, ve kterých mráz nastupuje časně. Semínka lze vysázet i do zmrzlé půdy. To se děje i přes mírnou sněhovou pokrývku dosahující maximálně 3 cm. Semínka se vlastně sází do sněhu, takže se tento způsob nedoporučuje tam, kde hodně sněží a na svazích. Ačkoli takto zasazená semena vyklíčí brzy na jaře, ve srovnání s podzimním výsevem se první sklizeň koná asi o 14 dnů později, tedy koncem června.
Výsev se provádí od konce října v průběhu celé zimy.
3. Jarní výsev
Jarní výsev se provádí od března do dubna a oproti předchozím způsobům se posunuje doba kvetení (na konec června), takže je nejlépe začít sázet co nejdřív. Nevýhodou této sadby jsou také o něco nižší výnosy, ale při běžném domácím pěstování je toto množství zanedbatelné.
Semínka se mohou sázet do řádků vzdálených od sebe asi 15 cm a to tak, že se nezatlačují ani nezahrabávají. Menší plochy se heřmánkem osázejí pomocí secího stroje na mák, kdo jej nevlastní, může si za něj vyrobit náhradu v podobě láhve s proříznutou zátkou. Proklepáváním se pak bude realizovat setba.
Druhým způsobem sázení je do vlhkých hnízd. To se provádí pomocí plechovky, do které se vyrazí několik otvorů, kterými pak semínka budou propadávat. Plechovka se naplní semeny smíchanými s pilin, které mají desetinásobek váhy semen.
Pěstování ze sazenic
Sazenice lze sehnat buď v zahrádkářstvích nebo si je předpěstovat doma v truhlíku. Postup je takový, že se směs semen s pilinami vyseje v červenci do truhlíku, kde se nechá vyrůst. Na podzim se takové sazeničky sází na pole po jednom až třech kusech. Je možné semínka do truhlíku zasít v lednu až únoru do pařeniště. Potom je možné sazeničky vysázet na pole již v dubnu až květnu.
Sklizeň heřmánku pravého
Sklizeň se provádí několikrát ročně po vykvetení rostliny, jinak se květy začnou rozpadat při tvorbě semen. Květy se sbírají postupně 3-5 dní po svém rozvití s maximálně 2 cm dlouhými stonky. Využít se dají čerstvé květy ve formě odvaru nebo sušené květy. Sběr se provádí za suchého a slunného počasí.
Uchování heřmánku pravého
Čerstvý heřmánek bohužel nelze dlouhodobě uchovávat, musí se ihned zpracovat, jinak zvadne, shnije a ztratí své skvělé účinky. Ani v interiéru v květináči se dlouhodobě pěstovat nedá, potřebuje přímý sluneční svit a prostor. Jediným způsobem, jak si rostlinku lze uchovat, je usušením.
Uchování heřmánku usušením
Sušení květů lze provádět 2 způsoby:
- Nasbírané květy se navrství na plech asi do dvoucentimetrové výšky a nechají se sušit v temné, dobře větrané místnosti.
- Květy lze sušit v sušičce, ve které lze regulovat teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí 30-40 °C. Při pomalém sušení rostlina ztrácí na kvalitě.
Správně usušené květy mají bílé lístky a zelenou stopku. Nedrolí se, nejsou zažloutlé a kalich zůstává zelený, nikoli nahnědlý. S květy se nijak zbytečně nemanipuluje, protože se rychle rozpadají a ztrácí tak své lékařské účinky. Suché květy se skladují v suchu a temnu.
Recepty z heřmánku pravého
Heřmánek jako takový se v gastronomii neužívá. Při výrobě jídel ho tedy užít nelze, a když tak jenom na ozdobu různých dezertů. Jako u většiny jiných bylinek je možné si z heřmánku připravit čaj. Ten se vyrábí tak, že se sušené květy zalijí horkou vodou a nechají krátce vylouhovat. Přidáním dalších léčivých bylin se pak čaji dostává specifických chutí a také účinků. Například dětský čaj na bolení bříška se připraví se směsi heřmánku, mateřídoušky, máty a květů lípy. Čaj na dobré trávení je zase směs heřmánku, meduňky a máty.
Využití heřmánku pravého
1. Lékařství
V lékařství se využívá pro vnitřní i vnější použití.
Vnitřně se užívá ve formě čajů či jiných odvarů, nejčastěji je smíchaný s dalšími léčivými rostlinami. Je účinný proti nadýmání, při střevních či zažívacích potížích, při kašli, nespavosti, zánětu pohlavního ústrojí, při bolestivé menstruaci nebo při jejím vynechání, při křeči dělohy a trávicího ústrojí, léčí průjmy, záněty močových cest a ulehčuje stolici. Má také blahodárný vliv na nervový systém.
Pro vnější užití jsou určeny masti, tinktury, do zábalů a koupelí, jako výplach či kloktadlo. Používá se při kožních vyrážkách, hemeroidech, zánětech očních spojivek a jiných, při bolestech břicha, ledvin, močového měchýře, při ošetřování popálenin a omrzlin a na špatně se hojící rány, brání tvorbě jizev. Je také účinný proti některým stafylokokům a streptokokům. [1]
2. Aromaterapie
Aromaterapie užívá hlavně heřmánkového oleje, který se dá lehce vyrobit i doma. Čerstvými květy heřmánku se naplní uzavíratelná nádoba a květy se zalijí olivovým olejem, aby byly zcela ponořené. Nádoba se uzavře a nechá na slunném místě aspoň 14 dní, poté se olej skladuje v lednici. Při tvorbě oleje se vytváří azulen, který působí protizánětlivě, regeneračně a snižuje vysoké teploty. Využívá se k vnějšímu použití do koupele či k ošetření drobných ranek. Celkově má schopnost ochlazení organismu.
3. Kosmetika a farmaceutický průmysl
Heřmánek v těchto odvětvích patří mezi nejpoužívanější byliny. Přidává se do šampónů, krémů, parfémů, mýdel, masážních olejů a mnoha dalších. Používá se také k výrobě likérů.
Nežádoucí účinky heřmánku pravého
Heřmánek není doporučován citlivějším osobám, u kterých způsobuje alergickou reakci. Při dlouhodobém používání může vysušovat sliznice, předávkování způsobuje nevolnost s pocitem na zvracení. [1]
Zajímavosti o heřmánku pravém
- Lidové názvy heřmánku jsou voňavý rmen, rumánek, marunka, kamilka, harmaníček nebo sluníčko.
- Hrozí možnost záměny za heřmánek římský nebo rmenec sličný. Ty ale nemají vůni charakteristickou pro heřmánek a ani nemají duté lůžko. To znamená, že když se vezme květ a rozpůlí se, měl by mít lůžko duté. Pokud je zaplněné, jedná se o jinou rostlinu.
- V anglosaské sbírce medicínských textů a modliteb pocházejících z 11. století je heřmánek považován za jednu z devíti bylin, které daroval Bůh lidem. Ostatní jsou pelyněk černobýl, jitrocel větší, mateřídouška, rdesno (hadí kořen), kopřiva dvoudomá, kerblík, fenykl a jabloň. Těchto devět bylin podle pověsti má moc proti devíti zlým duchům, jedům a chorobám.
- Heřmánek má pomáhat při záchvatech vzteku, protože má uklidňující a utišující účinky.
- Heřmánek symbolizuje trpělivost v neštěstí a skromnost.
- Pověsti také uvádí, že se heřmánkové květy spalovaly pro zahnání smůly a rozhazovaly po podlaze v pokoji, kde měly zajistit příjemné prostředí.
Zdroje:
- Heřmánek pravý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/He%C5%99m%C3%A1nek_prav%C3%BD
- Heřmánek pravý – léčí od hlavy až k patě.CZ | informační server o ZDRAVÍ a alternativní medicína [online]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/hermanek-pravy-leci-od-hlavy-az-k-pate.htm
- Bylinkový speciál: Heřmánek pravý – Vitalia.cz.cz – chytře na život [online]. Copyright © 2009 [cit. 26.06.2019]. Dostupné z:https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-hermanek/
- Heřmánek pravý | Účinky, použití, info.cz | Léčivé bylinky, zázračné rostliny a další dary přírody [online]. Copyright © 2014 [cit. 26.06.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/hermanek-pravy/