Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)

Zlatobýl je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 1 m a kvetoucí až koncem léta. Má přímou, až do květenství nevětvenou lodyhu, která bývá lysá či slabě chlupatá a v dolní části mývá hnědofialovou barvu. Listy jsou střídavé a směrem vzhůru se postupně zužují. Dolní jsou obvejčité, na okrajích pilovité a zužují se v řapík, horní jsou přisedlé, celokrajné, kopinaté. Květy jsou uspořádané v hroznu v počtu 8-12. Mají jazykové okvětní lístky, které jsou výrazně delší než zákrov, uprostřed jsou lístky trubkovité. Původem rostlina pochází ze Severní Ameriky a Evropy. Používá se v lékařství, kosmetice a jako okrasná rostlina.

Popis zlatobýlu obecného

Tato vytrvalá rostlina má přímou lodyhu, která se za květu může větvit. Lodyha bývá většinou lysá, někdy je ale v horní části chlupatá. Listy jsou střídavé a zeleně zbarvené. V dolní části rostliny jsou vejčité až elipsovité, ve střední části jsou zúžené v křídlatý řapík, v horní jsou přisedlé a jemně pilovité. Jednotlivé kvítky jsou uspořádané v hroznovité květenství a jsou 7-18 mm dlouhé a 10-15 mm široké. Listeny jsou sestaveny z trubkovitých květů uprostřed a jazykovitých na okrajích. Kvetou v období od července do října. Plodem je světle hnědá nažka, která se na rostlině vytvoří po odkvětu. Jsou dlouhé asi 2,5 mm a pomocí chmýří se snadno rostlina množí větrem.

Zlatobýl je rozšířený na severní části polokoule vyjma tropických a subtropických oblastí. Rozlišuje se od sebe eurasijský a severoamerický druh. Ten eurasijský se vyskytuje napříč celou Evropou (kromě Islandu, Kréty a Sicílie), dále v Malé Asii, Zakavkazí, na západu Sibiře a ve střední Asii. Jeho poddruhy lze nalézt také v Číně a Japonsku. Vyskytuje se také v severozápadní Africe. V přírodě se vyskytuje v nadmořských výškách 300 až 800 m spíše v polostínu. V České republice jej nalezneme na křovinatých stráních, skalách, vřesovištích, pastvinách, ve světlých lesích, na lesních pasekách a světlinách.

Pěstování zlatobýlu obecného

Pěstování zlatobýlu není nijak složité, uchytí se prakticky všude. Nejlépe se mu bude dařit v polostínu, ale poroste i na slunném stanovišti. Ovšem pouze v tom případě, že se mu dostane hodně vody. V polostínu vyžaduje zálivku pouze při výsadbě a v době sucha. Na půdu je stejně nenáročný – vyroste v neutrálních až kyselých půdách, které jsou lehce výživné. Hnojení není třeba, pouze v období vegetace se může hnojit plnými hnojivy. Rostlinu netřeba nijak v růstu upravovat. Pokud se ale stonky budou pravidelně seřezávat, podpoří se tak další kvetení rostliny a zabrání samovýsevu. Zimu přečká bez problémů, není třeba rostlinu zazimovávat.

Zlatobýl lze snadno vypěstovat ze semínka, sazeničky nebo se dá množit pomocí vyzrálých řízků.

Pěstování ze semínka

Semínka se mohou vysévat v průběhu celého roku, při setbě na finální venkovní stanoviště se sází na jaře přímo na vybrané stanoviště. Semena se sází jen lehkým zatlačením do vlhkého substrátu, nezahrnují se. Ideální teplota pro klíčení je 15 °C. Doba klíčení se kus od kusu různí, nejčastěji se ale pohybuje v rozmezí 2-4 týdnů.

Pěstování ze sazenic

Sazenice se dají sehnat v zahradnictvích, přes internet či ve specializovaných farmách. Je možné si rostlinku vyrýt v přírodě a přenést na domácí zahrádku. Bezprostředně po vysetí je potřeba rostlině dodat dostatek vody, aby se snáze v nové půdě uchytila.

Pěstování řízkováním

Na přelomu jara a léta se odebírají vyzrálé řízky, které se v substrátu či ve vodě nechají zakořenit. Poté se vysadí do sadbovače, kde kořeny ještě více zesílí a budou připraveny na finální přesazení do venkovního prostředí.

Sklizeň zlatobýlu obecného

Sbírá se nať rostliny těsně před rozkvětem nebo ve fází raného rozkvětu. Seřízne se asi 30 cm od vrcholu v odpoledních hodinách suchého dne, protože jinak by se nať mohla zapařit a zplesnivět.

Uchování zlatobýlu obecného

Zlatobýl se uchovává výhradně sušením. Nasbíraná nať se suší ve stínu na vzdušném místně nebo za použití umělého tepla v sušičce či troubě při teplotě do 40 °C. Rostlinu je potřeba opravdu dobře vysušit, protože jinak má tendenci se zapařovat.

Recepty ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl neslouží jako hlavní ani dochucující složka pokrmů. V kuchyni jej lze využít pouze k přípravě čaje. Ten může být čistě jen ze zlatobýlu nebo také ze směsi bylin.

Sušená nať zlatobýlu se přelije vroucí vodou a nechá vylouhovat. Dají se z něj připravit bylinné čaje v nejrůznějších směsích. Například směs zlatobýlu, vrbovky malokvěté a vřesu obecného slouží pro podporu močového ústrojí. Činnost ledvin podpoří zase směs zlatobýlu s přesličkou rolní, rdesnem ptačím a rdesnem blešníkem. Další směs může vzniknout přidáním svízele, pitulníku žlutého a hluchavky bílé ke zlatobýlu.

Využití zlatobýlu obecného

1. Lékařství

Zlatobýl je především rostlinou ledvin. Léčí ledvinové kameny i písek, močové kameny i písek a má také močopudné vlastnosti. Oblíbený je také díky svému protizánětlivému a desinfekčnímu účinku. Používá se při léčbě zvětšené prostaty, křehkých cév (fragilita kapilár), při stařecké či senilní demenci, ateroskleróze (kornatění) tepen, na špatně se hojící rány a ekzémy. Koupele pomáhají navracet pohyblivost po úrazech. [1]

2. Kosmetika

V kosmetice se využívá blahodárných účinků zlatobýlu na pleť. Pomáhá lidem s mastnou pletí s rozšířenými póry. Koupele pak navrátí ochablým svalům a pleti pružnost a svěžest. Vhodný je také při léčení vyrážek či ekzémů.

3. Okrasná rostlina

Díky svým nádherným žlutým metličkám se stal oblíbeným u pěstitelů, kteří si jej coby okrasu svých zahrádek začaly ve velkém pořizovat.

Nežádoucí účinky zlatobýlu obecného

  • Zlatobýl není rostlinou vhodnou k dlouhodobému ani nadměrnému užívání. Doba souvislého užívání se uvádí maximálně dva měsíce a denně ne víc než tři šálky. Mohlo by totiž dojít k přílišné stimulaci ledvin, které by mohly selhat.
  • Také se nedoporučuje užívat těhotným a kojícím ženám a lidem trpícím chronickým selháním ledvin. [2, 3]

Zajímavosti o zlatobýlu obecném

  • Zlatobýl je rostlinou velmi dobře známou v lidovém léčitelství, má proto také spoustu lidových názvů: celík zlatobýl, zlatá metla, čelík, celník, hadí truňka, svalník, zlatý prut, vysoký traňk, svalík prostřední, zlatobýl, zlatobejlí nebo také žlutá metla.
  • Známý a oblíbený byl už starými Germány, kteří jej pokládali za výjimečnou bylinu a vysoce si jej cenili.
  • Zlatobýl prý uklidňuje. Mnohým stačí už jen pohled na něj. Pití čaje z této byliny působí uklidňujícím dojmem, jeho působení je podobný ruce, která hladí. Doporučuje se jej proto pít při zklamáních a jiných duševních zátěžích.
  • Zlatobýl se na našem území vyskytuj ve více druzích a poddruzích. Podobné účinky má zlatobýl kanadský. Zlatobýl obecný alpínský se od svého „nadřízeného“ liší menším vzrůstem a stanovištěm – vyskytuje se totiž v horských polohách.
  • Zlatobýl je rostlinou doporučovanou párům, které se snaží o miminko. Údajně má totiž dobrý vliv na kvalitu a množství spermatu.

Zdroje:

  1. Zlatobýl celík, zlatobýl obecný – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinky pro všechny. Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny [online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 22.10.2019]. Dostupné z:https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/245-zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
  2. Zlatobýl obecný léčivé účinky → Bylinkovo.cz. Bylinkovo.cz – vše o bylinkách a superpotravinách [online]. Copyright © 2019 [cit. 22.10.2019]. Dostupné z: https://www.bylinkovo.cz/zlatobyl-obecny/
  3. Zlatobýl obecný | Účinky, použití, recepty, návody, informace. Bylinkopedie.cz | Léčivé bylinky, zázračné rostliny a další dary přírody[online]. Copyright © 2014 [cit. 22.10.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/zlatobyl-obecny/
  4. Zlatobýl obecný – Wikipedie. [online]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlatob%C3%BDl_obecn%C3%BD
  5. SOLIDAGO VIRGAUREA L. – zlatobýl obecný / zlatobyľ obyčajná | BOTANY.cz.cz – Zajímavosti ze světa rostlin [online]. Copyright © [cit. 22.10.2019]. Dostupné z: https://botany.cz/cs/solidago-virgaurea/
  6. Herbář Wendys – Solidago virgaurea – zlatobýl obecný.Herbář Wendys – Domů [online]. Copyright © 2019 Herbář Wendys [cit. 22.10.2019]. Dostupné z: https://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/277-solidago-virgaurea-zlatobyl-obecny

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z