Pelyněk je vytrvalá bylina rostoucí v trsech s velmi výraznou hořkou chutí a výškou až 1,5 m. Má rozvětvený stonek v dolní části dřevnatý se střídavými, přízemními listy s dlouhými řapíky. Listy jsou přisedlé, vejčitého tvaru, třikrát peřenodílné. Postupně se čepel dělí stále méně, ve spodní části dvakrát, v horní pouze jednoduše peřenodílné, které přechází v dlouhé kopinaté listeny. Jednotlivé lístky jsou podlouhlé a tupé. Celá rostlina je jemně a stříbřitě chlupatá. V úžlabí horních listů se objevují žluté květní úbory uspořádané do řídkých hroznů. Pelyněk pochází z Evropy a Asie, jedná se o rostlinu, která snadno zplaňuje a lze ji nalézt i v různých lokalitách v České republice. Používá se v potravinářství a lékařství.
Obsah
Popis pelyňku pravého
Pelyněk je vytrvalá rozvětvená bylina, která někdy připomíná polokeř. Je to plstnatě chlupatá bylina rostoucí do výšky 50-150 cm. Má bohatě větvenou lodyhu světlé barvy, která v dolní části dřevnatí (tato dřevnatící část se nijak nevyužívá). Na lodyze rostou řapíkaté stříbřitě šedé listy, také chlupaté. Spodní listy mají dlouhý řapík, jsou třikrát peřenodílné, zatímco horní jsou jednoduše nebo dvakrát peřenodílné. Od července do října rostlina kvete drobnými, trubkovitými květy žluté barvy. Květenství je převislé, ve formě laty. Vnější květy jsou samičí a vnitřní oboupohlavní. Jsou kulaté s průměrem 3-4 mm. Je známý svou hořkou chutí.
Pelyněk se nachází v mírném pásmu Evropy a Asie, odkud také pochází. Dále se vyskytuje v severní Africe, zavlečen byl do Severní i Jižní Ameriky a dokonce i na Nový Zéland. U nás se nachází i volně v přírodě od nížin až po podhorské pásmo. Roste především na suchých místech, nachází se například na rumištích, kamenitých stráních, navážkách, podél cest, na smetištích, březích řek a potoků nebo na neobdělávaných místech.
Pěstování pelyňku pravého
Pelyňku vyhovuje především písčitá až kamenitá, propustná půda s dostatkem vápníku a dusíku. Vyžaduje slunné stanoviště, které je chráněno před větrem. Vyžaduje občasnou závlahu a nesnáší přemokření. Také nesnáší mrazy, proto je v zimě nutné ji zazimovat tak, že se okolí půdy přikryje chvojím či mulčovačí půdou. Ani to ale nezaručí, že zimu přežije, protože opravdu kruté mrazy nezvládne ani takto chráněná.
Pelyněk se dá pěstovat na záhonech i v květináčích, je ale potřeba myslet na to, že v budoucnosti bude zaujímat rozsáhlý prostor. Pěstuje se buď ze semínek, sazeniček, řízkováním nebo dělením trsů.
Pěstování ze semínka
Semínka se v interiéru mohou vysévat v průběhu celého roku, na venkovní stanoviště se vysévají pouze od března do května. Semínka se vysévají po několika kusech, mělce se zahrabou, a dokud nevyklíčí, udržuje se zemina neustále vlhká.
Pěstování ze sazeniček
Sazeničky získané vypěstováním ze semínka, řízkováním nebo koupí ve specializované prodejně se sadí na záhon v květnu po opadnutí mrazíků. Do půdy se jednoduše udělá důlek, který se navlhčí a zahrabe se do ní celý kořínek sazeničky.
Pěstování řízkováním
Řízek byliny se získává z polovyzrálých stonků v létě nebo vyzrálých zdřevnatělých stonků na podzim. Řízky se zasadí do kvalitního substrátu, kde za pravidelné a dostatečné zálivky zakoření.
Pěstováním dělením trsů
Dělení se provádí na podzim nebo na jaře. Rostlina se vyjme z půdy s celým kořenovým balem, který se rozdělí na dvě či více částí. Ty se zasadí samostatně do jamek stejné hloubky, v jaké byla původní rostlina.
Sklizeň pelyňku pravého
Sklízí se nať a listy pelyňku. Mohou se sbírat samotné listy, ale také celé natě i s listy nebo kvetoucí vrchní část. Sběr probíhá během června až srpna, v případě sklizně listů před květem rostliny, za suchého dne v poledne. Stonky s květy se trhají maximálně 0,25 m od vrcholu. Nejúčinnější je samotný list a květ.
Uchování pelyňku pravého
Nať pelyňku se uchovává usušením. Suší se ve stínu nebo za použití umělého tepla při maximální teplotě 40 °C. Pokud se suší celé natě zavěšené ve svazcích, mohou se po sušení ve stínu dosušit také na slunci. Pokud se pelyněk suší na síťce či jiném podkladu, musí se po usušení pořádně vyčistit, jinak by svou hořkou chutí ovlivnil chuť další sušené byliny na této podložce. Správně usušená nať má zelenou barvu a žlutý květ, charakteristicky příjemně voní a má silně hořkou až odpornou chuť. Usušený pelyněk se balí do papírových obalů, které se uchovávají na suchém místě chráněném před světlem.
Recepty z pelyňku pravého
Pelyněk se v kuchyni používá jako koření. Používají se čerstvé i sušené listy a také části natě, které nejsou dřevnaté. Mladé listy se používají do salátů, pokrmů z mletého masa, do tučných jídel i k tučným masům, se kterými dobře chutná a navíc usnadňují trávení tuků a tím celkové strávení těchto jídel. Používá se ale v omezeném množství, protože má velmi výraznou chuť a při tepelné úpravě ještě více hořkne.
Ze sušeného pelyňku se vyrábí čaj a to jednoduše tak, že se zalije horkou vodou a nechá vylouhovat. Poté se scedí a je připraven k pití. Vzhledem k hořké chuti pelyňku je vhodné čaj osladit například medem.
Vyrábí se z něj také pelyňkové víno. Bylina se nechá louhovat několik týdnů za občasného protřepání v dobrém vínu, poté se přecedí a uloží na tmavém a chladném místě.
Může se přidávat do masové směsi podávané s bramborákem. Na oleji se společně s cibulí osmaží slanina, přidá se vepřové maso nakrájené na nudličky a směs se dusí, až bude skoro měkká. Přidají se žampiony, vyždímané kysané zelí, estragon, saturejka, pelyněk a víno. Když je maso měkké, přidá se smetana ke šlehání, zakysaná smetana a krátce se vše povaří. Dochutí se solí, pepřem a kmínem a pokrm se může podávat.
Využití pelyňku pravého
1. Potravinářství
V průmyslu se používá k výrobě alkoholických nápojů, jako je Absint nebo víno Vermut, které mají hořkou či nahořklou chuť. Tuto svou chuť propůjčuje také nealkoholickému nápoji nazvanému tonic. V gastronomii se používá jako koření. Přidává se do mletých a tučných mas, do salátů či jejich marinád.
2. Lékařství
V lékařství se používá při žaludečních potížích, nechutenství a nadýmání, při střevních a žlučníkových kolikách, menstruačních bolestech, proti hlístům. Působí dezinfekčně a tlumí křeče. Také pomáhá při snížené tvorbě žaludečních šťáv. [1, 2]
Nežádoucí účinky pelyňku pravého
Pelyněk nesmí užívat lidé trpící žaludečními poruchami a ani těhotné a kojící ženy. Obsahuje totiž thujon, který je ve vyšších dávkách toxický, návykový a vyvolává halucinace, závratě a křeče. Proto není vhodné dlouhodobé užívání pelyňku ani u zdravých lidí. Těhotné ženy by se mu měly vyhýbat také proto, že může způsobit překrvení malé pánve (využívá se jí proto k vyvolání opožděné menstruace) a velká dávka pak může způsobit potrat. Může dojít také k předávkování rostlinou, které se projevuje poruchami vědomí, bolestmi hlavy, nutkáním na dávení a dalšími příznaky. [1, 3]
Zajímavosti o pelyňku pravém
- Má spoustu lidových názvů: absint, peluň, peluňka, pelyň, nechraň, hořký stříbrník, chlebníček, památníček nebo vermud.
- Anglické lidové jméno wormwood (červí dřevo) značí, že pelyněk byl používán k vypuzování parazitických červů. Latinský název absinthium zase dal název alkoholickému nápoji Absint, který se z něj vyrábí. K výrobě absintu se kromě pelyňku používají také bylinky fenykl a anýz, které tvoří základ tohoto nápoje. Pro svůj silný vliv na ženské orgány byl pojmenován podle bohyně Artemis. Ta byla ochránkyní mladých panen a rodících žen, vyzbrojená lukem a šípy, coby symbol její nezávislosti.
- Aztékové jej používali k podporování snění. Také se s pelyňkem v minulosti vykuřovalo obydlí, což mělo podporovat prohlubování a zapamatování snů. Pelyněk vložený v botách snímal únavu z poutníků. Ve 12. století se používal k povzbuzování chuti k jídlu.
Zdroje:
- Pelyněk pravý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_prav%C3%BD
- Pelyněk pravý | Účinky, použití, info. Bylinkopedie.cz | Léčivé bylinky, zázračné rostliny a další dary přírody [online]. Copyright © 2014 [cit. 13.07.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/pelynek-pravy/
- Koření-a-bylinky-z-celého-světa-velice-hodnotná-kniha-o-158-str.lf_ Pages 1 – 50 – Text Version | PubHTML5. Free HTML5 Digital Publishing Platform for Magazines,Catalogs,Brochures,Lookbooks & More…- PUB HTML5 [online]. Dostupné z:https://pubhtml5.com/qrio/yxdb/basic
- Pelyněk pravý – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z:https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/pelynek-pravy
- Pelyněk – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, využití – Bylinky pro všechny.Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny [online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 13.07.2019]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/143-pelynek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
- Prodej a pěstování Pelyňku pravého (Artemisia absinthium).Bylinková školka Krkonoše [online]. Dostupné z:http://www.bylinkovaskolka.cz/cz/pelynek-pravy.html