Citronová tráva (Cymbopogon citratus)

Citronová tráva neboli voňatka citronová, citronela, lemongrass, lenabatu či sereh je vysoká tropická tráva, která roste v trsech. Má úzké šedozelené listy a citronovou vůni. Dorůstá až do výšky 150 cm. Pochází z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířila do okolních kontinentů, takže se dnes vyskytuje téměř po celém světě. Používá se v kosmetice (především v parfumerii), potravinářství a částečně také v lékařství.

Popis citronové trávy

Citronová tráva je vytrvalá bylina, která má dlouhé zelenošedé listy a roste v trsech. Patří do čeledi lipnicovitých, což ji řadí do stejné skupiny jako je bambus, kukuřice nebo rýže. Listy této byliny dorůstají do délky přes jeden metr. Název tato bylina získala podle své charakteristické a intenzivní citrusové vůně, kterou získává díky silici citral. Ačkoli po citronech voní, rozhodně tak nechutná – v kuchyni dodává jídlům lehce pikantní chuť, nikoli kyselou. Díky citralu a ostatním silicím (limonen, geraniol) a flavonoidům, které mají antioxidační účinky, se citronová tráva řadí i mezi léčivé byliny.

Pochází z Thajska a ostatních států jihovýchodní Asie, kde roste jako plevel, rozšířena je ale i v teplých oblastech v Americe, Africe a Austrálii. V Evropě se jí daří pouze v létě, protože není mrazuvzdorná.

Pěstování citronové trávy

Ačkoli se jedná o tropickou rostlinu, lze ji pěstovat i v našich podmínkách. Protože nesnáší mrazy, doporučuje se ji pěstovat v květináči či jiné nádobě o obvodu alespoň 20 cm, aby se v zimě dala přenést na světlé místo v bytě a přečkala tak toto studené období roku. Přezimuje při pokojové či nižší teplotě při omezené zálivce.

Od jara (nejlépe v květnu po opadnutí přízemních mrazíků) do podzimu rostlina může být na zahradě či na balkoně. Vyžaduje alespoň 6 hodin slunečního svitu denně (čím více slunce, tím více silic) a nejvíc se jí daří v hlinitopísčité zemině. Potřebuje také vydatnou zálivku, ale zároveň nesnáší přemokření – zalévá se proto, až když zemina vyschne a je vhodné nádobu opatřit drenáží. Zálivka by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu a je vhodné do ní přidávat organická hnojiva, aby se trávě dařilo. Přesazuje se až je nádoba zcela plná kořeny.

Vypěstovat se dá buď ze semínek nebo ze sazenic.

Pěstování ze semínka

Semínka citronely se lehce vtlačí do vlhkého substrátu a přikryjí se sklem nebo mikrotenovou fólií. Semínka se nechají při pokojové teplotě a zalévají se rosením. Asi za tři týdny by tráva měla začít klíčit. Vzrostlé rostlinky se poté přesadí do nádob.

Pěstování ze sazenic

Sazenice vznikají v již vzrostlé citronové trávě dělením trsu. Tyto sazenice se zasadí do nádoby s průměrem minimálně 20 cm do nádoby, na jejímž dně je drenáž, která zabraňuje přemokření rostliny. Opět se klade důraz na hnojení a zálivku jako při péči o dospělou rostlinu.

Sklizeň citronové trávy

Sklízet jednotlivé listy trávy lze průběžně během teplých měsíců, kdy nejvíce roste. Stéblo se vytrhne i s cibulkou. K užitku slouží prakticky celá rostlina, její jednotlivé části se ale liší svou kvalitou. Spodní části výhonků i s cibulkami jsou nejkvalitnější a používají se v potravinářství na výrobu salátů, polévek, omáček a masových jídel. Zbytek stébla je tuhý, ale jeho chuť se dá získat vyvařením. Jelikož ani vařením se tato část nestane poživatelná, musí se vyhodit.

Uchování citronové trávy

Citronová tráva se používá především čerstvá, ale aroma neztrácí ani při sušení nebo mražení. Uchovávat ji lze také pomocí konzervování. V sušeném stavu je možné ji mít na kousky pokrájenou nebo mletou (ať už jako součást nějakého čaje nebo samotnou). Sušené kousky stébel by se před použitím měly na chvíli namočit.

Čerstvá nakrájená citronová tráva vydrží v lednici uložená asi týden. Jinak je potřeba ji skladovat jinými způsoby. To lze, jak je uvedeno výše, buď usušením nebo zmrazením. Suší se na stínu na kousky pokrájená stébla, která se potom uskladní ve tmavší místnosti v suchu nebo ji lze pomlít a uskladnit v uzavíratelné nádobě. Mražení se provádí pokrájením a rozdělením částí stébel na kvalitnější dolní část, kterou dáme do sáčku či uzavíratelné nádoby odděleně od horních částí stébel. Tím se vyvarujeme pozdějším problémům při jejím zpracování. Takto připravená stébla lze vložit rovnou do mrazáku.

Recepty z citronové trávy

Citronová tráva nachází využití především v thajské, vietnamské a indonéské kuchyni, sušenou ji lze použít k přípravě čaje. Postup přípravy tohoto čaje je velmi jednoduchý – sušená tráva se přelije vroucí vodou, nechá se odstát a nakonec se scedí. Lze ho podávat studený i horký. Podobně se dá vyrobit i horký africký nápoj, kdy se do čaje přidá med nebo třtinový cukr.

Z citronely lze vyrobit také limonádu a to tak, že se rozdrcená stébla vloží do studené vody s malinami nebo žlutým melounem. Vznikne tak osvěžující letní nápoj, kdy sladké ovoce doplní trpká příchuť trávy.

Z trávy lze vyrobit i hlavní chod, například hovězí maso restované na zázvoru, česneku, chilli papričce, citronové trávě a kořenové zelenině. Směs se zalije vývarem, vínem a sójovou omáčkou a dusí, dokud maso nebude měkké. Poté se omáčka přecedí a zredukuje. Podává se s bramborovou kaší ochucenou trochou wasabi.

Využití citronové trávy

1. Potravinářství

Využití citronová tráva našla především v asijské kuchyni. Jako koření se hodí k drůbežímu masu, rýži, rybám, krevetám a jiným mořským plodům, kombinuje se nejčastěji s česnekem, paprikou, koriandrem či šalotkou. Čerstvá se používá především k přípravě pokrmů, sušená se přidává do čajových směsí.

K přípravě pokrmů se používá pouze spodní část (10-15 cm) listu. Zbytek se používá jako třeba bobkový list: vyvaří se z něj chuť a dále se už nekonzumuje, ale vyhodí. Jídlům dodá citronela velmi pikantní chuť připomínající chilli papričky.

Hodně se také využívá při výrobě čaje, který pomáhá při teplotě, nachlazení a léčbě chřipky, navíc zvyšuje schopnost koncentrace a pomáhá při depresích.

2. Kosmetika

V kosmetice se používá především k výrobě voňavek, toaletních vod, mýdel, masážních olejů a dalších kosmetických výrobků. Vyrábí se z ní také směs do koupele, kde má pozitivní účinky na pleť a celkové osvěžení organizmu.

3. Lékařství

V lékařství se používá při nachlazení, malárii i horečce, uklidňuje a příznivě působí také na trávicí a nervovou soustavu. Dále snižuje koncentraci cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak, krvetvorbu a způsobuje zánik nádorových buněk.

Zevně se používá na otoky a rány a při svalových bolestech. [1, 2]

Nežádoucí účinky citronové trávy

Citronové trávě by se měli vyhnout lidé se zhoršenou funkcí ledvin. Dlouhodobé požívání by mohlo vést až k selhání ledvin. [2]

Zajímavosti o citronové trávě

  • Díky své schopnosti odpuzovat hmyz se v tropech (ale i u nás) používá jako přísada do vonných tyčinek. V tropech odpuzuje především moskyty.

Zdroje:

  1. Voňatka citronová – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vo%C5%88atka_citronov%C3%A1
  2. Koření-a-bylinky-z-celého-světa-velice-hodnotná-kniha-o-158-str.lf_ Pages 1 – 50 – Text Version | PubHTML5. Free HTML5 Digital Publishing Platform for Magazines,Catalogs,Brochures,Lookbooks & More…- PUB HTML5 [online]. Dostupné z:https://pubhtml5.com/qrio/yxdb/basic
  3. Citronová tráva: obohaťte svůj jídelníček bylinkou pro gurmány – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/citronova-trava-obohatte-svuj-jidelnicek-bylinkou-pro-gurmany

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z