Hluchavka bílá (Lamium album)

Hluchavka je až 60 cm vysoká rostlina, která svým vzhledem připomíná klasickou kopřivu. Jedná se o podobu čistě náhodnou, protože hluchavka při dotyku nepopálí. Má vysokou hranatou lodyhu, která je ve své horní části chlupatá. Listy jsou zelené a mají vejčitý tvar, který je na konci zašpičatělý. I ony jsou jemně chlupaté. Po obvodu lodyhy rostou bílé až krémově bílé květy. Hluchavka je rozšířena po celé Evropě, Asii a severní Africe, odkud také původně pochází. Je rozšířená jako plevel, takže není žádný problém si ji nabírat, proto se záměrně nepěstuje. U nás se nejčastěji vyskytuje v rumištích, křovinách či příkopech. Využívá se v lékařství a včelařství.

Popis hluchavky bílé

Hluchavka se řadí mezi vytrvalé rostliny, které jsou 20-60 cm vysoké. Má přímou, nevětvenou lodyhu, která je čtyřhranná. Na lodyze rostou vstřícné listy vejčitého tvaru, které jsou na koncích zašpičatělé a na okrajích pilovité. Dorůstají až 3 cm délky a jsou jemně chlupaté. V horní části rostlin v úžlabí listů rostou v až deseti květých lichopřeslenech bílé až jemně nažloutlé květy o délce 10 až 15 mm. Květy jsou souměrné, dvoupyské, přičemž k vrchnímu pysku jsou přitisknuté čtyři tyčinky. Rozkvétají od května do září odspodu nahoru a voní příjemnou medovou vůní. Plodem jsou čtyři černé tvrdky nacházející se na dně pětizubého kalicha.

Hluchavka je rozšířena po celé Evropě, části severní Asie, severní Africe a v Severní Americe. V České republice se vyskytuje na spoustě míst od nížinatých po mírně hornatých, objevují se spíše nahodile. Rostlina je na půdu nenáročná, ačkoli se jí nejlépe daří v půdě bohaté na dusík a ve vlhčích a zastíněných prostorách.

Hluchavka roste a kvete od května do října, kdy se také sbírají její plody.

Výskyt hluchavky bílé

Hluchavka patří mezi rostliny plevelné, proto je její pěstování u nás zbytečné. Vyskytuje se totiž téměř všude: na rumištích, skládkách, kompostech, v příkopech cest, v zanedbávaných zahradách a parcích, na starých hřbitovech, při zdech a plotech, v náspech, v křovinách, ve zbořeništích, okolo cest a mnoha dalších místech. Protože je tolik rozšířená, její záměrné pěstování by bylo zbytečné.

Sklizeň hluchavky bílé

Hlavním středem zájmu jsou květy rostliny, které lze sbírat od května do října. Jednotlivé kvítky bez kalichů se sbírají ručně a opatrně, aby se nepomačkaly. Potom se totiž stávají nepoužitelnými. Je možné také sbírat celou kvetoucí nať, ze které se kvítky vytrhávají později, ale tento postup je velmi nepraktický, protože se nať pomačká a již není tak jednoduché z ní kvítky dostat. Sběr se uskutečňuje pouze za suchého počasí, protože vlhké květy při sušení zhnědnou.

Uchování hluchavky bílé

Nasbírané květy hluchavky je potřeba co nejrychleji usušit, protože během procesu sušení znovu nabírají na vlhkosti a hnědnou. Čerstvé květy slouží k okamžité spotřebě, jejich skladování pro pozdější dobu nelze uskutečnit.

Uchování hluchavky sušením

Květy hluchavky se suší třemi základními způsoby:

  • Na plechu či sítu se na slunci ve velmi tenké vrstvě suší květy přirozeně. Tento způsob je doporučován spíše pro parné, suché a slunečné dny, protože dlouhé sušení by mohlo způsobit znehodnocení květů.
  • Květy lze v tenké vrstvě sušit i za použití tepla umělého, které dosahuje maximální teploty 35 °C.
  • Asi nejvíc doporučovaným způsobem je nejdříve sušit přirozeně a poté květy dosušit umělým teplem.

Dobře usušené květy mají bílou barvu, jsou téměř bez pachu a mají slabě hořkou chuť. Je potřeba je správně uložit, protože mají tendenci vlhnout a hnědnout, což je znehodnocuje. Ukládají se v neprodyšné, vzduchotěsné nádobě nebo polypropylenových pytlících.

Recepty z hluchavky bílé

Hluchavku lze v kuchyni využít jak čerstvou, tak sušenou. Sušená slouží především k výrobě čajů, tinktur či jiných odvarů, čerstvá se přidává do polévek, salátů, omelet, nádivek a dalších jídel.

Sušené květy se používají na výrobu čaje, kdy se květy přelijí horkou vodou a nechají se 10 minut louhovat, poté se nápoj přecedí a je připraven k pití při potížích (nedoporučuje se jej užívat dlouhodobě). Přidáním třezalky nebo kozlíku získá čaj příznivé účinky na nervovou soustavu, se šalvějí nebo kokoškou se používá jako menstruační čaj a s diviznou, podbělem a černým bezem se užívá jako čaj při nachlazení.

Při jarní detoxikaci se využívá čerstvých listů, které se přidávají do ovocných salátů. Z mladých listů hluchavky lze vyrobit špenát. Na pánvi se rozehřeje máslo, na kterém se opeče cibule a přidají se spařené listy hluchavky s vodou a směs se dusí. Poté se dochutí solí, pepřem a muškátovým oříškem.

Využití hluchavky bílé

1. Lékařství

Hluchavka se používá zevně i vnitřně. Zevně se používá především ve formě koupelí, obkladů či kloktadel, vnitřně formou čajů, odvarů a tinktur.

Vnější užití napomáhá při hojení ran, popálenin, abscesů a hemeroidů. Také snižuje dráždivost kůže a pomáhá při léčení jejích ekzémů.

Při vnitřním užití zase bylina působí protizánětlivě, ulehčuje vykašlávání a podporuje vylučování moči. Ženám napomáhá při menstruačních problémech, posiluje dělohu a pomáhá při zánětu vaječníků. U mužů má zase příznivé účinky na prostatu, protože uvolňuje močové cesty a usnadňuje tak močení. Pomáhá také při nespavosti a také příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány, dále tlumí křečové bolesti. [1, 2]

2. Včelařství

Včelaři hojně využívají hluchavku pro své včely, kterým poskytuje velké množství vysoce cukernatého nektaru a také pyl.

Nežádoucí účinky hluchavky bílé

Ačkoli hluchavka nemá žádné nežádoucí účinky, nedoporučuje se užívat dlouhodobě bez přestávky. Rostlinu by vnitřně neměly užívat těhotné či kojící ženy. [3]

Zajímavosti o hluchavce bílé

  • Rodové jméno hluchavka vzniklo díky častým záměnám s kopřivami. Na rozdíl od nich ale hluchavky nežahají a jsou tedy „hluché“.
  • Hluchavka má spoustu lidových názvů, například cumláň, hluchá kopřiva, nedunice, hluchánka, planá kopřiva nebo planá bazilika.
  • Podobným druhem je hluchavka nachová, která roste na podobných místech a má i podobné použití jako hluchavka bílá. Liší se víceméně jenom barvou.
  • V minulosti se léčily zalehlé uši napařováním nad lázní z hluchavek.
  • Z natě hluchavky se dá získat přírodní žluté barvivo.

Zdroje:

  1. Hluchavka bílá – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hluchavka_b%C3%ADl%C3%A1
  2. Hluchavka bílá – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinky pro všechny. Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny[online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 27.06.2019]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/64-hluchavka-bila-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  3. Hluchavka bílá | Účinky, použití, info. Bylinkopedie.cz | Léčivé bylinky, zázračné rostliny a další dary přírody [online]. Copyright © 2014 [cit. 27.06.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/hluchavka-bila/
  4. Herbář Wendys – Lamium album – hluchavka bílá.Herbář Wendys – Domů [online]. Copyright © 2019 Herbář Wendys [cit. 27.06.2019]. Dostupné z: https://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/47-lamium-album-hluchavka-bila

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z