Levandule je vytrvalý polokeř či keř dorůstající výšky až 120 cm. Keř má polokulovitý tvar a v létě bohatě kvete fialovými či modro-fialovými květy uspořádaných do hlávek nebo vzpřímených hroznů. Listy jsou stálezelené, přisedlé a chlupaté. Jsou dlouhé 2-6 cm a tvarem připomínají jehlice. Rostlina má hluboký kořen a výrazné aroma. Původně pochází ze západního Středozemí, odkud se rozšířila do celého Středozemí. Tradiční oblastí pěstování se stala oblast Provence ve Francii. Používá se v lékařství, kosmetice, potravinářství, jako okrasná rostlina a dalších průmyslových odvětvích.
Obsah
Popis levandule lékařské
Levandule je 60-120 cm vysoký, silně vonný polokeř, bohatě se větvící. Dřevnatějící lodyhy jsou hustě bělavě chlupaté, chlupy mají hvězdnicovitý tvar, v horní části jsou čtyřhranné. Listy jsou vstřícné a mají podvinutý okraj, jsou 2-6 cm dlouhé, čárkovitě až podlouhle kopinaté, na rubu jsou žláznatě tečkované. V mládí jsou chlupaté, což jim dodává šedozelenou barvu, později olysávají a jsou již zelené. Květy jsou uspořádány do lichopřeslenů a rostou na dlouhých stopkatých klasech. Podkvětní listeny o velikosti 3-4 mm mají kosočtverečný až obvejčitý tvar, jsou výrazně žilnaté a hnědofialově zabarvené. Souměrné květy jsou krátce stopkaté a mají podlouhle trubkovitý, třináctižilný kalich, který je dlouhý 4,5-7 mm. Koruna květů je dvoupyská, přičemž horní pysk je dvou až trojzubý, je dlouhá 8-12 mm, souměrná a má modrou až fialovou barvu. Každý květ obsahuje 4 tyčinky, dvě jsou kratší (dvoumocné), ke koruně přirostlé nitkami. Mají svrchní, čtyřdílný semeník. Plodem jsou leskle hnědé tvrdky. Rostlina kvete od června do srpna.
Rostlina se původně vyskytovala v západním Středozemí, odkud se rozšířila do zbytku středomořské oblasti. Dnes se pěstuje v mnoha zemích Evropy, především té jižní, také v Alžírsku a dalších zemích. Typickou se její pěstování stalo v oblasti Provence v jihovýchodní Francii.
Pěstování levandule lékařské
Levanduli vyhovuje lehká, humózní půda hlinitopísčitého charakteru, která má spíše kyselé pH (je slabě vápenitá). Nesnáší přemokření, zatímco sucho zvládá dobře – substrát může téměř úplně vyschnout a rostlině se stále dobře povede. Proto je dobré při pěstování v květináči tento opatřit drenáží. Protože má rozložité kořeny, je při pěstování v květináči rostlině potřeba dopřát dvojnásobnou šířku. Levandule vyžaduje slunné stanoviště, a ačkoli není v zemích svého původu zvyklá na větší mrazy, v našich podmínkách snadno přezimuje. To platí pouze pro rostlinky pěstované na zahradě, které stihnou hluboko a silně zakořenit. Pro rostliny pěstované v květináčích je nutné se na zimu postarat jejich přemístěním do interiéru, kde se umístí do světlé místnosti a udržuje se občasným zaléváním.
V průběhu růstu je vhodné o rostlinu dále pečovat, především seříznutím, které zajistí větší rozvětvení rostliny, takže bude na pohled hustější a bohatější. Toto zastřihávání se provádí zjara, když se na rostlině objeví první výhonky. Na podzim se provádí radikálnější zkrácení keříku a to do malého kopečku. Je možné levanduli sestřihávat také po odkvětu, stihne totiž vykvést podruhé během jedné vegetační sezóny.
Levandule patří k rostlinám, jejichž pěstování od semínka je trochu náročnější. Začátečníkům se proto doporučuje si opatřit její sazeničku. Dále se dá rostlina množit také řízkováním či hřížením větví.
Pěstování ze semínka
Rostlinu je kvůli dlouhé době klíčení vhodné si předem předpěstovat. V průběhu února a března se proto semínka zasejí do misky nebo truhlíku a za pokojové teploty dosahující asi 20 °C se nechají vyklíčit. Klíčení trvá 3-4 týdny. Levandule je světloklíčivá, což znamená, že se semínka zeminou nezahrnují, pouze se do ní zatlačí. Malé rostlinky se poté rozsadí do malých květináčů nebo sadbovačů, kde se nechají více zakořenit. Na konci května, když opadnou mrazíky, se mohou rostlinky dávat ven. Nejdříve se umísťují do stínu, aby si na slunce postupně zvykly.
Pěstování ze sazeniček
Koupenou levanduli lze ponechat v zakoupeném květináči či ji přesadit na záhon. Při přesazování do venkovního prostředí je nutné dbát na to, kdy jsou první a poslední mrazíky, aby rostlinky vypěstované ve sklenících neutrpěly šok, v důsledku kterého by zahynuly. Sází se tedy v rozmezí období od konce května do září. V tomto časovém intervalu je totiž riziko mrazu malé a rostliny tak mají dostatek času pořádně zakořenit a bez úhon tak poté přezimovat.
Pokud se levandule pěstuje na zahradě, je potřeba jí dopřát dostatek prostoru. Mezi keříky je potřeba ponechat 60-ti centimetrové rozestupy.
Pěstování řízkováním
Řízkování je možné provádět na jaře a v létě, přičemž letní řízkování se dělí na dva typy.
Na jaře se odebírají řízky dlouhé 5-8 cm z rostlin dvou- a víceletých a to ještě předtím, než vykvetou. Odebrané řízky se zapíchnou do substrátu, kde se nechají zakořenit, což trvá asi tři týdny. Poté je rostlinky vhodné přesadit do pařeniště, kde do podzimu zesílí a bude možné je vysadit ven.
V létě se odebírají polovyzrálé řízky o velikosti 8-10 cm z rostlin jednoletých. V horní části se řízky lehce zaštípnou a nechají se zakořenit.
Koncem léta (konec srpna či začátek září) se odebírají 7-10 cm dlouhé řízky i s patkou starého dřeva. V tomto kousku dřeva jsou totiž obsaženy růstové hormony napomáhající procesu zakořeňování. I u těchto řízků se vrcholky zaštipují.
Pěstování hřížením větví
K hřížení je potřeba najít delší větvičku na rostlině starší 4 let, kterou je možné ohnout až k půdě. Do půdy se vyhloubí rýha nebo menší jamka, ve které se větvička zasype kvalitním substrátem. Větvička zůstává stále spojená s mateční rostlinou. Výhonek je vhodné v zemi zafixovat kolíkem. Po nějaké době výhon pustí kořeny, což je možné pozorovat opatrným odhrnutím zeminy. Teprve až větev dostatečně zakoření, odřízne se od mateční rostliny.
Sklizeň levandule lékařské
Sklizeň se provádí v plném květu, nejlépe v průběhu srpna. Sklízí se květy nebo květy se stonky, které se stříhají v místě, kde končí lístky. Sběr se provádí za suchého počasí.
Uchování levandule lékařské
Levandule se uchovává sušením. Rostlina se dá přirozeně sušit dvěma způsoby. Prvním je nasbírané květy se stonky rozložit do papírové krabice, ve které se nechají uložené v suchu vysušit. Druhý způsob je více známý a bylina se zde suší tak, že se zavěsí svázaná ve svazku květem dolů. Tyto snítky lze využít také jako dekoraci v bytě. Při použití umělého tepla se levandule suší při teplotách do 40 °C. Květy se po usušení sdrhnou a prosejí. Správně vysušená droga si zachová svou modrou až modro-fialovou barvu, charakteristicky a příjemně voní a má hořkou chuť. Doporučuje se ji uskladnit na suchém a stinném místě v dobře uzavřených nádobách, nejlépe ze skla.
Recepty z levandule lékařské
Levandule je typická svým velmi silným aroma a nahořklou chutí – tyto vlastnosti lze přirovnat k chuti a vůni máty, rozmarýnu a tymiánu. Používat se zde dají jak květy, tak listy. Používá se jako koření a nejlepší je ve směsi s jiným kořením. Lze ji přidat k hovězímu a kuřecímu masu, rybám, houbám nebo tvrdým sýrům. Skvělá je také do dresinků, marinád či bylinkového másla. Květy lze dochucovat sirupy, limonády, sladké i slané pečivo, přidávají se také do kompotů a zavařenin. Listy se hodí spíše k masitým pokrmům. Uplatnit se dá také ve sladké kuchyni.
K přípravě chutného bylinkového čaje se hodí čerstvé i sušené květy levandule, které se jednoduše zalijí horkou vodou, nechají 10 minut louhovat a po přecezení je čaj připraven.
Je také skvělou surovinou na výrobu sirupu, na kterém si pochutnají děti i dospělí. Propláchnutá levandule (celé větvičky i s květy a lístky) se vloží do hrnce s vodou a spolu s nakrájenými citrony a celou skořicí se přivedou k varu. Za občasného míchání se provaří, poté se odstaví z plotny a nechají přes noc odpočinout. Následně se slijí přes plátýnko a poté se tekutina znovu přivede k varu, přidá se k ní cukr (výborný je kokosový) a směs se vaří až do zhoustnutí. Hotový sirup se přelije do čistých sklenic a po vychladnutí uloží na chladné místo.
Levanduli lze využít také k přípravě sladkých dezertů, k tomu je nejlepší si vyrobit domácí levandulový cukr, kterým je možné také osladit čaj. Příprava je velmi jednoduchá – kokosový krystalový cukr se smíchá se sušenými levandulovými květy, promíchá se a nechá několik dnů odpočívat, aby se aroma obou surovin propojilo.
Ze zavařenin je kromě běžných marmelád či džemu z višní, malin a jahod možné přidat levanduli i do těch netradičních. Například džem z okvětních lístků růží. Omyté lístky růží se ve vodě přivedou k varu a chvíli se nechají povařit, poté se do druhého dne jenom louhují. Přidají se do nich oloupaná jablka nakrájená na kostičky, cukr a citronová směs a poté, co směs začne vřít, se vše rozmixuje. Následně se přidají levandulové květy a vše se opět přivede k varu. Přisype se želírovací cukr, dobře se rozmíchá a džem se povaří, dokud nezhoustne. Přelije se do čistých skleniček, které se obrátí dnem vzhůru a džem se v nich nechá zchladnout.
Z pokrmů typických pro hlavní chody je levandule výborná při přípravě kachních prsou na fících. Nejprve se připraví omáčka tak, že se v malém kastrůlku svaří med, dokud nezačne karamelizovat. Odstaví se z ohně a vmíchá se do něj červený vinný ocet, olivový olej, sušená levandule, sůl a pepř a směs se nechá chvíli odpočinout, aby se chutě rozležely. Kachní prsa se osmaží na pánvi nebo ugrilují na grilu, poté se odloží stranou, kde se přikryté alobalem nechají chvíli odpočívat. Mezitím se na stejné pánvi (grilu) osmahnou také fíky řeznou stranou dolů. Podávají se s kachními prsy přelitými omáčkou.
Využití levandule lékařské
1. Potravinářství
V potravinářství se levandule hojně užívá ve francouzské kuchyni, pro kterou je také tato rostlina typická. Používají se květy i listy a to jako koření, které je ale velmi intenzivní, proto je potřeba dát pozor na množství přidané do pokrmů. Malá špetka totiž může způsobit přechucení pokrmu. Skvěle se hodí k masu, houbám i rybám, přidává se do zavařenin.
2. Lékařství
Levandule pomáhá při bolestech hlavy, nespavosti, nechutenství, nervozitě či závratích, mírně snižuje krevní tlak. Vnější použití pomáhá při revmatických bolestech, při poranění (má desinfekční účinek a podporuje hojení) a má povzbuzující účinek. [1, 2]
3. Kosmetika
V kosmetice je levandule hojně užívanou bylinou. Najdeme ji v mycí kosmetice jako důležitou složku šamponů, sprchových gelů či pěn do koupele. Velký význam má také v parfumerii a při výrobě vonných olejů. V bylinné směsi se používá již od starověku do vonných koupelí. Na trhu je spousta vonných bylinkových sáčků či polštářů, v nichž právě levandule tvoří nejdůležitější složku. Z rostliny se vyrábí také masážní olej. Velkého využití se rostlina dočkala také v aromaterapii.
4. Okrasné rostliny
Levandule patří mezi oblíbené zahradní rostliny, u nás roste pouze v teplejších částech republiky – zejména na jižní Moravě. Hodí se do záhonů, k olemování cest či do větších skalek. Skvěle vypadá už samotný šedozelený keřík, který v létě dozdobí krásné fialové květy. Kromě zkrášlení záhon také provoní. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů levandulí, které mají různé barvy květenství, např. Aromatico Silver, Aromatico Blue Compact, Felice nebo Dwarf Blue.
5. Další využití
Sušené svazky levandule mohou sloužit jako vonná dekorace v bytě.
Nežádoucí účinky levandule lékařské
- Levandule nemá žádné vedlejší účinky, je vhodná jak pro děti tak i seniory. Pouze v těhotenství by ženy neměly užívat nadměrné množství této byliny a vyhnout by se jí měli diabetici, kteří užívají inzulín. [3]
Zajímavosti o levanduli lékařské
- Je známá pod lidovými názvy lavandula, devandule, dulenka, špikrnát, špika, špikanard nebo špikrnát.
- Jméno získala z latinského slova lavare, které znamená umývat, prát. Již staří Římané tuto bylinku totiž znali a používali ji na očistné a zklidňující koupele, k čemuž se používá dodnes. Díky mnichům, kteří ji začali pěstovat v klášterních zahradách, se rozšířila do střední Evropy. Dnes se pěstuje ve velkém především ve Francii v oblasti Provence.
- Dříve se levandule používala pro psy, které uštknul had, aby zabránila otravě.
- Je součástí směsi koření nazvané jako provensálské. Je to směs bylinek typická pro Francii a především její oblast Provence, protože obsahuje bylinky, které z této oblasti pochází. Kromě levandule obsahuje také rozmarýn, bazalku, tymián, někdy také majoránku, dobromysl, saturejku a estragon.
- V české kultuře proslula Hana Hegerová písní Levandulová, kterou pro ni složil Michal Horáček za doprovodu hudby Petra Hapky.
- Pro levanduli lékařskou existuje také české označení levandule klasnatá nebo úzkolistá.
- Lze ji využívat jako přírodní repelent, protože odpuzuje komáry, klíšťata a další nepříjemný hmyz. Ve skříni odpuzuje moly. Pokud levandule poroste poblíž růží, odhání od nich mšice.
- Levandule se stala hlavní inspirací pro moderní koupelny ve stylu Provence. Jedná se o takové koupelny, které mají připomínat styl francouzského venkova. Kromě levandulí jsou pro tento styl typické čerstvé květiny (zejména slunečnice) a bylinky, proutěné košíky a světlé barvy od krémových a smetanových odstínů doplněných fialkovými či šedomodrými prvky. Základem je především inspirace přírodou, takže koupelna bývá doplněna dřevěným nábytkem a někdy také obklady imitujícími dřevo.
Zdroj:
- Levandule lékařská – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Levandule_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1
- Jaké má levandule účinky? Jak se pěstuje a stříhá aby kvetla? Více zde…. Pěstování bylinek [online]. Copyright © 2019 Bylinkový ráj [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: https://bylinkovyraj.net/levandule-lekarska/
- Levandule lékařská – Žena.cz – magazín pro ženy. Žena.cz – magazín pro ženy [online]. Copyright © [cit. 22.09.2019]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/levandule-lekarska/r~i:wiki:4488/
- Levanduli množíme semeny, řízkováním i hřížením – Zahradacentrum .cz – vše pro Vaši zahradu :: články, zahradní kalendář, fórum a poradna [online]. Dostupné z: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/457-levanduli-mnozime-semeny-rizkovanim-i-hrizenim
- Levandule lékařská – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/levandule-lekarska
- Levandule lékařská – aromatická léčivka, vhodná i na okrasu.cz [online]. Copyright © 2019 Roche Czech Republic [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/levandule-lekarska-aromaticka-lecivka-vhodna-i-na-okrasu.html
- Pěstování levandule u Vás doma | Ferenčík České Budějovice.Zahradnické centrum | Ferenčík České Budějovice [online]. Copyright © 2019 Ferenčík s.r.o. [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: https://www.ferencik.cz/zahradnikuv-rok/pestovani-levandule-u-vas-doma-120.html
- Levandule lékařská | Bylinky.info.Bylinky – Vše, co jste chtěli vědět o bylinkách! [online]. Copyright © 2010 [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: http://www.bylinky.info/levandule-lekarska