Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)

Pažitka je vytrvalá aromatická rostlina, která je nejmenším druhem cibulovitých rostlin. Roste v trsech vysokých až 50 cm. Má duté stonky zakončené do špičky, které jsou pokryté pochvami trubkovitých listů. Na konci lodyh se od května do srpna objevují nafialovělé nebo růžové, zřídka i bílé květy. Původem pažitka pochází z oblasti Středomoří. Dnes už se pažitka vyskytuje i ve zbytku Evropy, Asie a v některých oblastech v Severní Americe. Používá se především v gastronomii, ale oblíbená je také u včelařů.

Popis pažitky pobřežní

Pažitka je jednou z prvních jarních bylinek. Jedná se o vytrvalou rostlinu s jemně pikantní chutí, která připomíná jemnější chuť cibule. Podzemní část rostliny je tvořena malou cibulkou o průměru maximálně 1 cm, její kořeny jsou propletené v zemi. Z cibulky vyrůstá jednoduchý dutý stonek zelené barvy, který je do zhruba 1/3 pokrytý pochvami listů. Listy jsou také zelené, celokrajné a přisedlé. Od května do srpna rostlina kvete nachovými až fialovými, občas i bílými květy. Květenství je oboupohlavné se šesti tyčinkami a je uspořádané ve vrcholičnatém květenství, které se nazývá šroubel. Květenství je podepřeno 2 kopinatými až široce vejčitými listeny.

Původem je pažitka ze Středozemí. Přirozeně se vyskytuje také ve zbytku Evropy, v Asii, Severní Americe a některé její vysokohorské druhy rostou planě i v Alpách, na Sibiři i Kamčatce nebo v Kanadě v okolí jezer. V České republice se volně vyskytuje nejčastěji kolem řek a potoků, nalézt ji lze i na jiných místech coby důsledek jejího zplanění ze záhonů.

Pěstování pažitky pobřežní

Pažitka se dá snadno pěstovat na záhoně, ve skleníku, za oknem v truhlíku nebo v květináči v bytě. Umístěna by měla být v polostínu, protože špatně snáší přímý sluneční svit. Protože má ráda půdu vlhkou, vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku. Zároveň ale nesnáší přemokření, takže je vhodné rostlině zajistit dobré odvodnění. Nejvhodnější je zalévat rostlinu odstátou vodou pokojové teploty a v případě pěstování doma se doporučuje vodu nalít do misky, odkud se nasaje do půdy a prosákne až na povrch rostliny. Důležité je také hnojení organickým hnojivem smíchaným s vodou, které se provádí jednou za 14 dní. Vhodným typem půdy je hlinito-písčitá, která je dobře propustná a bohatá na živiny s vyšším obsahem vápníku.

V průběhu růstu je potřeba sestříhávat vzrostlé a zavadající natě, což oddálí květ a navíc také vede k obnově starých natí za nové. Natě budou navíc jemnější.

Pěstování ze semínka

Výsev semínek se provádí začátkem jara v únoru či březnu nebo na konci léta. Semínka se sází do pařeniště nebo skleníku, kde vyklíčí a poté se v dubnu mohou přesadit ven. Pokud se pažitka sází přímo do venkovní půdy, provádí se tak nejdříve v květnu. Semínka se sází do malé jamky po několika kusech, jemně se zasypou, zalijí a nechají vyklíčit. Semena vzchází již za 3 týdny. Pažitka je mrazuvzdorná, ale pro celoroční užitek této rostliny se může na podzim přesadit do květináče a dát do tepla domova, kde poroste i přes zimu.

Pěstování ze sazeničky

Kvalitní sazeničky, které budou sloužit k pěstování pažitky, se kupují v zahradnictví nebo jiných specializovaných prodejnách. Rostlinky, které se prodávají v supermarketech, jsou vhodné spíše ke spotřebě, než ke dlouhodobému pěstování, protože nemají dostatečný kořenový bal. Sazeničky se na záhon přesazují v dubnu.

Pěstování dělením trsů

Trsy se dělí brzy na jaře nebo v létě. Celá rostlina se vykopne ze země i s kořeny (případně vyndá z květináče, pěstuje-li se tam) a kořenový bal se rozdělí na dvě poloviny, které se samostatně znovu zasadí.

Sklizeň pažitky pobřežní

Předmětem sklizně je převážně nať pažitky, ale můžou se trhat i květy. Ke sklizni je nejlepší použít ostré nůžky, které jsou k rostlině nejšetrnější. Nať se stříhá alespoň 3 cm od zeminy, jinak by zaschla a už znovu nevyrostla.

Uchování pažitky pobřežní

Pažitka se uchovává několika různými způsoby. Úplně nejlepší je čerstvá, téměř jako čerstvou si ji lze uchovat zamražením, dalším způsobem je naložení do octa. Ačkoli se pažitka dá uchovávat také sušením, není to zrovna nejvhodnější způsob. Pažitka totiž ztratí svou chuť i aroma, takže na talíři bude sloužit pouze jako ozdoba.

Uchování čerstvé pažitky

Čerstvou pažitku lze nejlépe uchovat tak, že se bude pěstovat doma v květináči. Tam ji lze pěstovat celoročně. Pokud se jedná o uchování svazku pažitky, je to možné pouze na pár dní tak, že se stonky zabalí do mokrého ubrousku nebo zabalí do igelitového sáčku a uloží do lednice.

Uchování pažitky zmrazením

Před zmrazením se pažitka omyje a dobře osuší, aby k sobě jednotlivé listy nepřimrzly. Potom se uloží v dobře uzavíratelné nádobě do mrazáku. Pažitku je možné také nadrobno nasekat a zmrazit společně s vodou ve formě na led. Po zmrazení se jednotlivé kostky vyklopí a skladují v sáčku.

Uchování pažitky naložením do octa

Do čisté skleničky se zhruba do poloviny nasype nasekaná pažitka, která se zalije octem tak, aby stonky byly pod hladinou – ocet by se jinak zkazil. V temné a chladné místnosti se pažitka nechá louhovat asi tři nebo čtyři týdny za občasného protřepání. Hotový ocet se přelije přes síto do čisté nádoby s uzávěrem, kde vydrží asi půl roku. Ocet se pak může použít k dochucení zeleninových salátů, omáček či dresinků.

Recepty z pažitky pobřežní

Pažitka se v kuchyni konzumuje výhradně v čerstvém stavu a k pokrmům se přidává těsně před podáváním. Má jemnou chuť, která připomíná cibuli. Pro svou svěží zelenou barvu se používá také k dozdobení studených i teplých pokrmů. Přidává se do salátů, pomazánek, polévek, omáček, na chléb s máslem, do míchaných vajíček, majonéz, na sypání vařených brambor či ke zdobení studených mís. Poupaty a květy, které jsou také jedlé, se mohou zdobit různé pokrmy.

Z pažitky se dá vyrobit omáčka k dušeným či pečeným masům. V hrnci se rozehřeje máslo, přidá se mouka a připraví se jíška, která se zalije vývarem a mlékem nebo smetanou. Po krátkém povaření se přidají žloutky, pažitka, máslo a sůl. Znovu se krátce povaří a odstaví.

Pažitková polévka se sýrem se připravuje tak, že se očištěná a nastrouhaná kořenová zelenina osmaží na másle s krupicí, zalije se vývarem a uvaří doměkka. Mezitím se připraví máslová pěna vyšleháním másla se žloutky a přidáním nastrouhaného sýra. Tato pěna se pak společně s jemně nasekanou pažitkou, solí a muškátovým oříškem přidá do polévky.

Tvarohová pomazánka s pažitkou se připraví jednoduše smícháním tvarohu, mléka, soli, pepře, pažitky, česneku a strouhaného sýru.

Z pažitky lze vytvářet i různé chuťovky jako vejce plněná wasabi krémem. Vejce se uvaří natvrdo, rozpůlí, vyjmou se žloutky. Ty se rozmělní na hladký krém spolu se smetanovým sýrem a wasabi a přimíchá se k nim posekaná pažitka a sůl. Krémem se naplní jamky po žloutcích a celé se to dozdobí ještě troškou nasekané pažitky. Další takovou chuťovkou jsou sýrové kuličky. Vyrábí se smícháním plísňového sýru, másla, lisovaného česneku, sekanými vlašskými ořechy, mleté papriky a soli. Z hmoty se tvarují kuličky, které se obalí v nasekané pažitce a nechají ztuhnout v lednici.

Z pažitky a jiných bylinek se dá připravit zdravý kefír. Jednoduše se smíchá kefír s trochou vody, nasekanou pažitkou a jinými bylinami (výbornou volbou je kopr). Tento nápoj se výborně hodí k bramborovým jídlům.

Využití pažitky pobřežní

1. Potravinářství

Pažitka je oblíbená naťová zelenina s jemnou cibulovou chutí. V kuchyni se hojně používá například do polévek, salátů, vaječných či houbových jídel, k rybím specialitám, do omáček, másla, sýrů, tvarohových pomazánek a dresinků nebo jenom k dochucení chleba s máslem.

2. Včelařství

Pro včely je pažitka významná velkým obsahem nektaru i pylu.

Nežádoucí účinky pažitky pobřežní

Pažitka nemá žádné nežádoucí účinky nebo kontraindikace. Zvýšenou pozornost by jí měli věnovat pouze citliví lidé, u kterých může vyvolat alergii. [2, 3]

Zajímavosti o pažitce pobřežní

  • Lidové názvy pažitky jsou šnytlík, šnitlink, luček, luk drobný nebo ošlejch menší.
  • Jméno sice má po pažitu, tedy trávě, ale patří do rodu česneku, což kromě latinského názvu allium potvrzuje i slovenský název cesnak pažitkový.
  • V minulosti pažitku znali i staří Římané, kteří věřili, že rostlina zmírní bolest při spálení nebo v krku. V Evropě se rozšířila ve středověku. Pěstovala se jako dekorace kolem domu, zároveň se také věřilo, že odpudí hmyz a nepustí do domu zlo. Cikáni ji používali k věštění.
  • Společně s petrželkou patří mezi nejčastěji používané byliny v české kuchyni při dochucování či zdobení polévek. Pěstuje se u nás od 16. století.

Zdroje:

  1. Pažitka pobřežní – Wikipedie. [online]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%BEitka_pob%C5%99e%C5%BEn%C3%AD
  2. Pažitka není jen ozdoba jídel. 8 velkých přínosů pažitky pro naše zdraví – www.Vitalitis.cz. Vše o přírodních receptech a alternativní léčbě – Vitalitis.cz [online]. Copyright © 2016. Vitalitis.cz Informace uvedené na Vitalitis.cz nemohou být považovány za žádných okolností jako náhrada za odborné rady či ošetření kvalifikovaným lékařem. [cit. 10.07.2019]. Dostupné z:https://vitalitis.cz/2018/04/05/pazitka-neni-jen-ozdoba-jidel-8-velkych-prinosu-pazitky-nase-zdravi/
  3. Schnitt-cibule: obsah kalorií, složení, užitečné vlastnosti a kontraindikace | Šílený Zemědělec. Šílený Zemědělec | cs.madlovefarms.com [online]. Dostupné z: https://cs.madlovefarms.com/3624-schnitt-onion-caloric-content-composition-useful-properties-and-contraindications
  4. Pažitka čili šnytlík: chutná nať, kterou můžete snadno pěstovat po celý rok | iReceptář.cz. [online]. Copyright © [cit. 10.07.2019]. Dostupné z:https://www.ireceptar.cz/zdravi/pazitka-cili-snytlik-chutna-nat-kterou-muzete-snadno-pestovat-po-cely-rok.html
  5. Pažitka pobřežní – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z:https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/pazitka-pobrezni
  6. Pažitka, koření a bylinky – Vše o koření.Vše o koření – Vitana [online]. Copyright © 2016 Vitana a.s., [cit. 10.07.2019]. Dostupné z:https://www.vseokoreni.cz/koreni/pazitka
  7. Jak na čerstvou pažitku? – Chovatelka.cz.Hlavní stránka – Chovatelka.cz [online]. Copyright © 2019 Railsformers s.r.o., [cit. 10.07.2019]. Dostupné z: https://chovatelka.cz/clanek/jak-na-cerstvou-pazitku

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z