Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Přeslička je vytrvalá rostlina typická svým článkovitým podzemním oddenkem, ze kterého vyrůstají každým rokem dva různé typy lodyh. Brzy zjara je lodyha světle hnědě zbarvená, plodná, dužnatá a nerýhovaná, vysoká 10 až 30 cm. Na článcích má osmizubé listy a na vrcholku tupý válcovitý klas, po jehož dozrání a vyprášení výtrusnic lodyha uschne a vytvoří se letní neplodná lodyha zelené barvy a stromečkového vzrůstu. Tato lodyha je přeslenovitě rozvětvená a je 10-70 cm vysoká. U jednotlivých článků lodyhy je 16zubá blanitá pochva s kopinatými zuby. U větví jsou obyčejné čtyřzubé pochvy. Roste v celé Evropě i Asii. Má široké využití v lékařství a kosmetice.

Popis přesličky rolní

Přeslička je vytrvalá rostlina dosahující výšky 10-70 cm. Je pro ni typický sezónní dimorfismus, což znamená, že jí vyrůstají 2 lodyhy. Jedna je neproduktivní a druhá fertilní, která nosí výtrusy. Obě lodyhy vyrůstají z podzemního oddenku, první na jaře a druhá v létě. Jarní fertilní lodyha vyrůstá v březnu až dubnu, má tmavě hnědou až načervenalou barvu a na jejím vrcholku roste 1-4 cm dlouhý výtrusnicový klas elipsoidního tvaru. Tato lodyha je vysoká pouze 10-30 cm a po dozrání klasu a vyprášení výtrusnic uvadá a místo ní vyrazí zeleně zbarvená letní sterilní lodyha. Ta je mělce rýhovaná a přeslenitě se větví. V každé uzlině lodyhy se nachází bočně srostlé přeslenitě uspořádané listy – pochvy. Listy pochvy jsou nahoře volné a tvoří tak zuby pochvy. Na vrcholu letní lodyhy se objevuje hnědá spórovitá 1-4 cm dlouhá a 0,4-1 cm široká šištice (plod rostliny). Obě lodyhy mají průměr 3-5 mm, kolénkové segmenty jsou 2-5 cm dlouhé a z každého vyrůstá boční větvička se spirálovitým prstencem o průměru asi 1 mm.

Tato rostlina původem pochází a je rozšířena na severní polokouli v podnebí arktického až mírného pásu. Nejvíce se vyskytuje v Evropě, Asii (kromě tropických oblastí, kde nepřežívá), také v Severní Americe, převážně v oblasti státu Kalifornie. Vyskytuje se také v Číně, Himálaji a Grónsku. Existují záznamy o výskytu přesličky na Novém Zélandu a výjimečně také v jižní Africe. V České republice se jedná o nejrozšířenější druh přesličky vůbec, který se vyskytuje od nížin až po hory. Vyskytuje se u nás na mnohých místech, často je považována za obtížný plevel.

Výskyt přesličky rolní

Na území České republiky není příliš složitě na přesličku rolní narazit. Roste jako plevelná rostlina na polích, lukách, pastvinách, náspech, svazích, v lesích a na jejich okrajích, loukách, u okrajů cest, na oraništích a dalších místech. Preferuje vlhké písčité a hlinité půdy, které mohou být mírně kyselé i mírně zásadité. Koncem května dozrávají výtrusy, jarní lodyha odumírá a vyroste letní sterilní lodyha, která nahromadí zásobní látky pro letní lodyhu a tak se na jaře může celý proces opakovat. V našich podmínkách zvládá lehce přezimovat pomocí plazivého podzemního oddenku, ze kterého pak obě lodyhy vyrostou.

Sklizeň přesličky rolní

Od června do září se sbírá zelená letní nať, která je bez oddenku a zdřevnatělých částí. Při sběru je dobré rozlišovat spodní větvení lodyhy, protože může dojít k záměně za jedovaté druhy přesliček – lesní, mokřadní nebo bahenní. Přeslička rolní se od ostatních odlišuje nízkou zubatou pochvou a tím, že její první přisedlý článek je delší než pochva. Sběr se provádí u rostlin s větvenou nebo nevětvenou lodyhou bez černého oddenku, z natě se odstraní cizí částice a přichystá se tak k přenosu domů. Nejlepších účinků dosahují mladé výhonky rostlin, sbíráme proto co nejdříve po zpozorování letní lodyhy. Starší rostliny obsahují vyšší množství křemičitých krystalů, které mohou podráždit ledviny. Vyhýbáme se sběru rostliny na chemicky hnojených polích.

Uchování přesličky rolní

Rostlina se uchovává pouze sušením. Čerstvá se moc nepoužívá, a když tak pouze výjimečně k přípravě čaje.

Uchování přesličky sušením

Před samotným „finálním“ sušením se doporučuje rostlinu předsušit jeden den na slunci, poté se použije umělá teplota 60 °C, při které se přeslička pořádně dosuší. Lze dosušit taktéž na stínu na vzdušných místech. Sušení by ale mělo probíhat rychle, protože nať je náchylná na plísně. Stejně tak je důležité uskladnění usušené drogy, která taktéž snadno plesniví. Ukrývá se v suchu a dobře uzavíratelných nádobách vcelku nebo rozemletá na prach. Samotná droga je bez vůně a též bez chuti.

Recepty z přesličky rolní

Přeslička nepatří mezi rostliny, kterých se v kuchyni dá běžně užít. U nás ji známe spíše jako přísadu čajů, zatímco v Japonsku a Koreji jsou její pupeny běžnou zeleninovou stravou. Syrová se u nás v minulosti konzumovala ne pro chuť, ale spíše pro posílení nehtů.

Protože se nijak v kuchyni této rostliny využít nedá, z receptů je možné uvést jenom ten na čaj. Lze jej připravit z čerstvé i sušené nati, která se přelije horkou vodou a nechá louhovat. Následně se tekutina přecedí, může se dosladit, protože její chuť není nijak zvlášť výrazná, a poté se konzumuje.

Využití přesličky rolní

1. Lékařství

V medicíně se přeslička užívá vnitřně i vnějšně. Vnitřně ve formě čaje a vnějšně ve formě odvarů, obkladů, koupelí a dalších. Pomáhá při kožních potížích (ekzémy a vyrážky kůže), poruchách pohybových schopností, nemocí ledvin včetně zánětu či jejich léčení po spále a jiných onemocnění související s vylučováním moči, močového traktu, trávicího systému a revmatismu. Léčí se s ní také celkové vysílení organismu, tuberkulóza (kůže i plic), zánět močového měchýře, prochladnutí s křečovitými bolestmi, silné a bolestivé menstruace, krvácení různého původu – plic, dělohy, hemeroidů, žaludku (například při žaludečních vředech). Léčí také křeče žaludku, záněty průdušek (chronická bronchitida)a ledvinové kameny. Pomáhá též při zvracení krve, revmatismu, dně, nervových bolestech, při bolestivém močení či při jeho úplném zastavení (anurii). Odvodňování podporuje nejen formou moči, ale také zbavuje vody v osrdečníku či zánětlivého výpotku z pohrudnice. Pomáhá při zánětu a hnisání ledvinové pánvičky. Po těžkém porodu spojeném s poruchami zraku je také platným pomocníkem. Je účinnou prevencí proti rakovině a některé její druhy také pomáhá léčit. Zánět nehtu či nehtového lůžka lze řešit pomocí obkladu z přesličky. Dále se využívá při léčení hnisajících ran, bércových vředů, ostruhách na patě, při trvalém a opakovaném krvácení z nosu, zlepšuje průchodnost tepen a žil a pomáhá též zlepšovat paměť. Poradí si také se záněty dásní, zubů a dutiny ústní, při nočním pomočování, gynekologických zánětech s výtoky, s polypy střev či konečníku či při zatuhnutí krční páteře. Na trhu je k dostání ve formě sušené rostliny, kapslí nebo také v tekuté podobě. [2]

2. Kosmetika

Přeslička je rostlina bohatá na minerál křemík, který je nezbytný pro růst vlasů a nehtů, dále je důležitý pro pevnost a pružnost pokožky. Tím, že na sebe váže vlhkost, zajišťuje pleti dokonalou hydrataci – používá se proto do pleťových krémů, sér a vod, je součástí krémů proti vráskám. Najdeme jej také v tělových mlékách, přípravcích proti akné, přípravcích po holení (pomáhá při vyrážce holením způsobené a také při léčbě drobných ranek). Přidává se také do past na zuby, šamponů, balzámů či masek na vlasy, které zbavují lupů, pomáhají při zvýšeném padání a lámání vlasů a navíc posilují vlasy a celou vlasovou pokožku.

3. Zemědělství

V zemědělství se dá tato rostlinka použít k redukci nadměrného zavodnění zemědělských plodin, protože vyšší obsah křemičitých látek odsává z půdy vlhkost. V minulosti se této vlastnosti hojně využívalo, dnes už to tak běžné není.

Nežádoucí účinky přesličky rolní

  • Při dodržování doporučených denních dávek není přeslička nebezpečnou rostlinou.
  • Při jejím předávkování ovšem může dojít k alergickým reakcím, horečkám, dermatitidě, úbytku váhy, způsobuje studené ruce a nohy a nízkou hladinu draslíku.
  • Přeslička není vhodná pro těhotné ženy, u kterých může stimulovat stěny dělohy a vyvolat tak předčasný porod.
  • Dále se nedoporučuje diabetikům, dětem, kojícím ženám a pacientům s poruchami funkce ledvin. [3, 4]

Zajímavosti o přesličce rolní

  • Přeslička rolní má spoustu lidových názvů: přeslice, praslička, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, kvok, přáska, skř, skřip, bezlist, kociál, přanda, přesle, třaslena nebo třaslice.
  • Rostliny podobné dnešním přesličkám jsou známé již z karbonu, takže se dá říct, že se jedná o prehistorickou rostlinu. Tyto prehistorické byliny měly tehdy podobu stromů obrovitých rozměrů, které před několika miliony let daly základ vzniku zásobám černého uhlí.
  • Při sběru natí přesličky rolní může dojít k záměně za jedovatou přesličku bahenní. Této záměně se dá vyvarovat podle stanovišť, na kterých se nachází. Obecně se dá říct, že bahenní typ se vyskytuje ve vlhčích až mokrých stanovištích, ale není výjimkou, že se vyskytují také na polích či náspech. Mnohem spolehlivější je proto pozorovat délku článku postranních větévek. Ta je u rolní delší než zubatá pochva, zatímco u bahenní je kratší. Rozdíl je také v dutinách řezu lodyh, kdy rolní má drobné vedlejší kanálky a bahenní velké kanálky.

Zdroje:

  1. Přeslička rolní – Wikipedie. [online]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99esli%C4%8Dka_roln%C3%AD
  2. TREBEN, Maria. Zdraví z boží lékárny: léčivé byliny, rady a zkušenosti. 3. vyd. České Budějovice: Dona, 2003. ISBN 80-7322-039-3.
  3. Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2) | Energie života. Energie života [online]. Copyright © 2019 Eta Carina Nebula z.s. [cit. 07.10.2019]. Dostupné z: https://www.energiezivota.com/energie-zivota/preslicka-rolni-a-jeji-prinos-pro-nase-zdravi-2/
  4. [online]. Dostupné z: https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdrave-potraviny/preslicka-rolni/
  5. Přeslička rolní – Equisetum arvense – SalviaParadiseShop.SalviaParadise Shop – Léčivé byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny. [online]. Copyright © 2019 [cit. 07.10.2019]. Dostupné z: https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-preslicka-rolni-equisetum-arvense-c-736_923.html
  6. Přeslička rolní | Zdraví na dlani.Zdraví na dlani [online]. Copyright © 2001 [cit. 07.10.2019]. Dostupné z: https://www.zdravinadlani.cz/lecive-rostliny/preslicka-rolni
  7. Přeslička rolní – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/preslicka-rolni

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z