Třezalka je uznávanou léčivou bylinou dorůstající obvykle výšky až 60 cm, v přírodě lze ale najít jedince vysoké i 1 m. Má tuhou dřevnatějící lodyhu, která je po stranách lehce zmáčknutá. Listy jsou prosvítavě tečkované, zeleně zbarvené. Jejich tvar je podlouhle vejčitý, jsou celokrajné a vstřícné. Jsou typické tím, že jsou na nich patrné červeno-fialové tečky, což z nich činí jen těžko zaměnitelnou bylinu. Lodyha je zakončena bohatým květenstvím tvořeným pravidelnými pětičetnými zlatožlutými kvítky.Ty obsahují červené barvivo hypericin označované jako krev svatého Jana. Rostlina je rozšířena v Evropě (včetně České republiky), Asii a severní Africe. Využívá se především v lékařství, také v kosmetice, psychoterapii, na okrasu či v textilním průmyslu.
Obsah
Popis třezalky tečkované
Třezalka je vytrvalá a lysá, dorůstá výšky zpravidla 20-60 cm, lze nalézt ale i vyšší jedince. Má přímou nebo vystoupavou lodyhu, která se většinou nevětví a zakončuje ji bohaté květenství. Lodyha má 2 vystouplé podélné lišty, které ale někdy bývají nezřetelné. Lodyha má tendenci v průběhu sezóny dřevnatět a i bez toho je velmi tuhá. U lodyhy rostou přisedlé (někdy také krátce řapíkaté), podlouhlé, vejčité nebo kopinaté listy, jejichž čepel je celokrajná. Jsou 15-35 mm dlouhé a 5-15 mm široké. Mají zelené zbarvení, na světle na nich lze pozorovat tmavé hlavní žilky. Drobnější žilky jsou nezřetelné, čímž se odlišuje od ostatních druhů třezalek. Od května do září rostlina kvete volně uspořádaným květenstvím tvořeným zlatožlutými květy o průměru 15-30 mm. Jejich koruna je složena z 5 nesouměrných okvětních lístků, které jsou na jedné straně zubaté, dosahující délky 8-18 mm. Uprostřed květů se vyskytuje asi 50 tyčinek. Plodem je vejcovitá tobolka obsahující spoustu drobných asi 1 mm dlouhých semen, která jsou hnědě až černě zbarvená.
Třezalka se vyskytuje napříč celou Evropou s výjimkou arktických oblastí. Z Evropy přechází do Asie, kde dosahuje až po střední Sibiř, Mongolsko, Čínu a severozápadní Indii. Nalézt ji lze také v severní Africe, na Madeiře a Kanárských ostrovech. Tyto oblasti se také označují za původní domovinu třezalky, která odtud byla rozšířena do dalších mírných a subtropických oblastí téměř celého světa. Roste tedy například v Jižní i Severní Americe, Austrálii a Jižní Africe. V Americe a Kanadě bývá označována za plevelnou rostlinu, neboť se jí zde velmi daří.
V České republice lze rostlinu nalézt v nižších a středních polohách, výjimečně také ve vyšších horských oblastech. Má nejraději slunná stanoviště, takže se s ní lze setkat na stráních, mezích, pastvinách, okrajích lesů, pasekách, okrajích cest a dalších místech.
Pěstování třezalky tečkované
Ačkoli se třezalka často nepěstuje, spíše se sbírají rostliny ve volné přírodě, přece jen lze v zahradnictvích sehnat její semínka. Pěstování není příliš složité, rostlina je na půdu příliš nevybíravá. Nejlépe se jí ale povede v propustné, vápenité půdě na slunném nebo alespoň polostinném stanovišti. Pro správný růst rostliny je dostatek světla velmi důležitý. Důležité je také nezanedbávat zálivku, která ovšem nesmí být ani přehnaná. Pomoc při odhadování správné vlhkosti může být taková, že se prst zapíchne asi 2-3 cm do substrátu, který v této hloubce nesmí být suchý.
Doma v květináči se třezalka může začít pěstovat kdykoliv, při pěstování venkovním je ale dobré začít v době, kdy semena v půdě vymrznou, což zvýší jejich klíčivost a také odolnost. Ven se proto vysazují v průběhu října. Klíčení je kritickou fází růstu, jakmile rostlina vzejde, už se zpravidla uchytí. Během růstu nepotřebuje zvláštní péči a to ani v zimě, protože rostlina je mrazuvzdorná.
Nejčastěji se pěstuje ze semínek, ale je možné si sehnat také sazeničky. Jakmile se rostlina na zahradě ujme, sama se rozmnožuje semeny a má tendenci zplaňovat.
Pěstování ze semínka
Semínka se vysévají do hloubky asi 0,5 cm. Ideální teplota ke klíčení je 16-22 °C, proto lze první rostlinky pozorovat na jaře. Doba klíčení rostlin zasazených na jaře je asi 5 týdnů.
Pěstování ze sazeničky
Sazeničky se vysazují do zkypřené půdy od dubna do června do sponu 25×30 cm.
Sklizeň třezalky tečkované
Sklízí se kvetoucí a olistěná nať za suchého počasí během léta. Seřezává se pouze nedřevnatá horní část rostliny s květy, což je stonek dlouhý asi 20-30 cm. Pokud je rostlina nižší, seřezává se asi 10-15 cm od země. Je možné sbírat také samotné květy a listy. Nejvhodnější dobou je dopoledne kolem 10. hodiny, kdy je již zaschlá ranní rosa.
Uchování třezalky tečkované
Třezalku lze uchovávat usušením, které musí být provedeno na suchém místě, kam se nedostane sluníčko a kde je dostatečné proudění vzduchu. Nať musí být olistěná. Sušení lze provést hned několika způsoby:
- Pokud se při sklizni sbírali pouze květy a lístky, suší se ve stínu v malých vrstvách na papíře nebo sítu. Stejně lze sušit i celé natě.
- Jednotlivé natě se sváží do snopků, které se suší zavěšené vzhůru nohama.
- Nať se suší za použití umělého tepla v sušičce či troubě při maximální teplotě 35 °C. Při vyšší teplotě by rostlina ztratila své účinné látky.
Během sušení je dobré nať kontrolovat, zda nehnědne a nevlhne. Tímto totiž rostlina ztrácí účinné látky a plesniví. Dobře usušená bylina má světle zelenou barvu a zlatožluté květy. Po usušení se nať s listy a květy zdrhne a uloží se na suchém místě v dobře uzavíratelných nádobách nebo papírových krabicích a sáčcích. I tady je nutné dbát na to, aby se navlhnutím rostlina neznehodnocovala. Při uložení ve skleněných nádobách je dobré tyto uložit na tmavém místě, protože by opět mohlo dojít ke znehodnocení rostliny.
Recepty z třezalky tečkované
V kuchyni tato rostlina nepatří mezi byliny užívané. Hodí se pouze pro přípravu různých čajů, přičemž čistě třezalkový není doporučován kvůli silným účinkům rostliny. Z tohoto důvodu se třezalka nachází spíše v čajových bylinných směsích.
Nejčastěji se třezalka používá ve směsi s meduňkou a dobromyslem, která se jednoduše zalije vroucí vodou, nechá vylouhovat, přecedí a poté je možné ji konzumovat.
Využití třezalky tečkované
1. Lékařství
V lékařství je rostlina známá jako přírodní antibiotikum. Dále působí protizánětlivě a septicky, podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku. Působí močopudně, čímž pomáhá čistit ledviny a celkově organismus. Používá se na odstraňování spálenin, drobných zranění, podlitin, otoků a jiných kožních neduhů, při bolestech a nemocech žaludku (žaludeční vředy), také při zánětech střev. Vnitřně i vnějšně pomáhá léčit hemoroidy. Dokáže zrychlit metabolismus, čímž napomáhá hubnutí. Pomáhá zlepšovat cévní stěny, tlumí vnitřní krvácení, účinná je při léčbě ekzémů i chřipkových chorob. Zvyšuje celkovou tělesnou výkonnost. Její zklidňující účinek napomáhá při hysterii, depresích či nespavosti. [1, 2, 3]
2. Kosmetika
Zde se byliny používá pro výrobu přípravků ošetřujících a projasňujících pleť. Dodává jí pružnosti, mladého vzhledu, krásy a hydrataci. Prodává se také coby složka koupelového oleje, který se doporučuje zejména v zimě, neboť pokožce dodává potřebný vitamín A. Je důležitou složkou při výrobě masážních olejů, ústních vod či různých krémů.
3. Psychoterapie
Má antidepresivní účinky a pomáhá také při úzkostech. Proto je stále hojněji používán v psychoterapii.
4. Okrasná rostlina
Pro svůj vzhled a nenáročnost je vhodná do téměř každé zahrady. Hodí se zejména do zahrad, které jsou laděny do venkovského a přírodního stylu. Může být součástí bylinkových záhonů, skupinové výsadby rostlin nebo lemovat cesty.
5. Doplněk stravy
Ve formě prášku či kapslí se prodává v lékárnách coby doplněk stravy, který napomáhá obnovovat psychickou pohodu a zklidňuje nervový systém. Tím se hodí pro ty, kteří se snaží přestat kouřit, drží redukční diety nebo pro ženy v období klimakteria.
6. Textilní průmysl
V minulosti se používal hojně coby červené barvivo pro obarvování tkanin. V okvětních lístcích je totiž obsaženo barvivo hypericin, které toto zbarvení obstarává.
Nežádoucí účinky třezalky tečkované
- Třezalku nelze užívat dlouhodobě bez přestávek pro její silný účinek. Doba podávání by neměla přesáhnout 6 týdnů, přestávka by měla být alespoň 3 měsíce. Při předávkování může vyvolat zvýšenou citlivost na ultrafialové záření (fotosenzibilaci). Z tohoto důvodu se proto po ošetření pokožky třezalkou lidé musí vyhýbat přímému slunečnímu svitu. Kvůli této své vlastnosti je nebezpečná také pro volně se pasoucí dobytek a koně.
- Dále je potřeba vědět, že třezalka mění účinky některých léků. Týká se to léků na krevní tlak, cukrovku nebo těch působících na snížení hladiny cholesterolu. Dále dokáže změnit hladinu hormonů v těle, čímž dokáže omezit účinky antikoncepce.
- Není vhodná pro lidi, kteří mají nízký krevní tlak, těžší formy cukrovky a pro alergiky. Nedoporučuje se ani dětem, těhotným a kojícím ženám. [4, 5, 6]
Zajímavosti o třezalce tečkované
- Je to rostlina známá pod mnohými lidovými názvy: bylina svatého Jana, svatojánská bylina, čarovník, krevník, krvavník, prostřelenec, děravec, dřezalka, koření psotníkové, kvítí Panny Marie, láska, laskavé koření, milovníček, třesavice, zděšenec nebo zvonečky.
- Červené barvivo hypericin obsažené v květech třezalky bývá označováno jako krev svatého Jana. Odtud také vznikl jeden z lidových názvů této rostliny.
- Bývá označována za královnu svatojánských bylin, protože se již od starověku věřilo, že je obdařeno magickou silou. Používala se při nejrůznějších rituálních obřadech chránících před uhranutím, démony a blesky. A proč svatojánská? Nejvhodnějším časem sběru je totiž podle pověsti právě svatojánská noc. To je ale logické, protože v tomto období rostlina obsahuje nejvíce silic a účinných látek.
- Antidepresivní účinek má účinná látka hyperforin, která není obsažena v žádné jiné rostlině.
- Latinský název perforatum znamená propíchaný nebo dírkovaný. Vznikl tak, že když se listy dají proti světlu, lze na nich po celé ploše pozorovat drobné vpichy. Ty jsou kromě na listech obsaženy také na květech a plodech. Také český název třezalka má své odůvodnění. Staroslovenské slovo trjezati, ze kterého tento název vznikl, totiž znamená rozdrásat, rozpíchat. Opět se poukazuje na „rozpíchané“ listy rostliny.
- Protože se jedná o rostlinu známou již od antiky, koluje o ní spousta legend. Například, že dírky do ní udělal sám ďábel ve snaze ji zbavit kouzelné moci, což se mu ale nepovedlo. Další praví, že je rostlinou, na níž kapala z kříže krev Kristova, která je v rostlině dosud obsažena. Pro klidné spaní ji lidé přidávali do kolébek novorozenců, jako ochranu před zlými duchy a uhranutím ji při sobě neustále nosily nastávající matky a ženy v období šestinedělí. Dobytku měla rostlina pomoci proti nemocem. Do stavení se zavěšovala pro ochranu před hromem. Pro vyvěštění možného sňatku se větvičky třezalky házely do vody.
Zdroje:
- Třezalka tečkovaná – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ezalka_te%C4%8Dkovan%C3%A1
- * Třezalka tečkovaná – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinky pro všechny. Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny [online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/210-trezalka-teckovana-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
- * Třezalka tečkovaná – zlepšuje náladu, uklidňuje, hojí pokožku, ekzémy. Dům bylinek | První internetový eshop s lidskou tváří je tady pro vás! – DŮM BYLINEK [online]. Dostupné z: https://www.dumbylinek.cz/blog/herbar-clanky-o-bylinach/trezalka-teckovana-hypericum-perforatum
- ** Třezalka pomáhá hojit poranění kůže i bojovat s depresí | Kneipp. 301 Moved Permanently [online]. Copyright © 2019 Kneipp. Všechna práva vyhrazena [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.kneipp.com/cz_cs/magazin/filosofie-kneippu/lexikon-bylin-a-lecivych-rostlin/herbar/trezalka-teckovana/
- ** TŘEZALKA: Jak vypěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej | Prima Living. Prima Living | Prima Living [online]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/trezalka-teckovana-jak-pestovat-svatojanska-bylina-uzivani
- ** Třezalka tečkovaná — Kouzelné bylinky — Česká televize. Česká televize [online]. Copyright © [cit. 27.10.2019]. Dostupné z:https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/23478-trezalka-teckovana/
- třezalka tečkovaná, semena třezalky, pěstování třezalky, semena léčivých rostlin.Semena, Osiva, Cibuloviny, Zahradní potřeby – Osiva-semena.cz [online]. Copyright © všechna práva vyhrazena [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.osiva-semena.cz/ostatni/204-trezalka-teckovana-semena-trezalky-450-ks.html
- Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví.cz [online]. Copyright © 2019 Roche Czech Republic [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/trezalka-teckovana-prirodni-antibiotikum-s-rozmanitymi-ucinky-na-nase-zdravi.html
- Bylinkový seriál: třezalka pro krásný spánek i proti depresím | BydlímeKvalitně.cz .Inspirace pro moderní bydlení | magazín BydlimeKvalitne.cz [online]. Copyright © 2012 [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.bydlimekvalitne.cz/bylinkovy-serial-trezalka-pro-krasny-spanek-i-proti-depresim
- Třezalka tečkovaná – právě nyní je ideální čas na výsev -.Semena, Osiva, Cibuloviny, Zahradní potřeby – Osiva-semena.cz [online]. Copyright © všechna práva vyhrazena [cit. 27.10.2019]. Dostupné z: https://www.osiva-semena.cz/blog/125_trezalka-teckovana-prave-nyni-je-idealni-cas-na-vysev.html